| |
Zagrożenie!
Załamanie pogody zbliża się do Polski. Wrócą opady i silny wiatr. Później mróz i śnieg

Załamanie pogody zbliża się do Polski. Wrócą opady i silny wiatr. Później mróz i śnieg

Okres stabilnej pogody związanej z panowaniem wyżu dobiega końca. Do Polski zbliża się załamanie pogody związanej z odbudową cyrkulacji strefowej. Oznacza to powrót opadów deszczu, nasilenie wiatru i przejściowy napływ cieplejszego powietrza. Z kolei w kolejnym tygodniu spłynie chłodne powietrze i pojawi się powiew zimy z przelotnymi opadami śniegu, przymrozkami i lokalnie silniejszym mrozem w nocy, zwłaszcza na południu i wschodzie kraju.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 26 listopada 2021

Załamanie pogody zbliża się do Polski. Wrócą opady deszczu i silny wiatr. Później śnieg i silny mróz, listopad 2021

Cyrkulacja strefowa przyniesie opady deszczu, silny wiatr i przejściowy wzrost temperatury w Polsce

Po ustąpieniu wyżu do Polski zaczną wkraczać strefy frontowe z opadami deszczu, ponadto zacznie się nasilać wiatr. Przejściowo spodziewamy się również wzrostu temperatury maksymalnej, miejscami do 10-13 st. C., w czasie napływu łagodniejszej masy powietrza polarnomorskiego. Główne załamanie pogody rozpocznie się w nocy z 18/19 listopada 2021, gdy front z opadami deszczu, będzie się przetaczał z północy do centrum, na wschód i południowy wschód Polski. W tym czasie zacznie się również zaostrzać gradient poziomy ciśnienia atmosferycznego. Z tego powodu w drugiej połowie obecnego tygodnia, wiatr w porywach miejscami może osiągnąć do 50-90 km/h.

Prognozowane porywy wiatru w drugiej części nocy 19/20 listopada 2021 w Polsce

Załamanie pogody w Polsce. Silny wiatr i opady, później mróz i śnieg, listopad 2021

Załamanie pogody, będzie wywołane przez uaktywnienie cyrkulacji strefowej, gdyż ustąpienie wyżu i obecność ośrodków niżowych przemieszczających się w kierunku Rosji, będzie właśnie skutkować powrotem opadów deszczu, silniejszym wiatrem i chwilowym nieznacznym wzrostem temperatury.

Prognozowane położenie niżu nad zachodnią Rosją i przewidywany rodzaj opadów. Druga połowa nocy 20 listopada 2021

Do Polski wracają opady deszczu i silny wiatr. Później śnieg i mróz, pogoda w listopadzie 2021

Pod kolejnym dłuższym okresie bez silniejszych opadów, do Polski wrócą umiarkowane opady deszczu, w górach miejscami również śniegu. W najbliższych 10 dniach, najwięcej opadów spodziewamy się na północy oraz na wschodzie i południowym wschodzie Polski. Część tych opadów może mieć również formę deszczu ze śniegiem i śniegu.

Wstępnie prognozowana suma opadów w Polsce, do 26 listopada 2021

Prognoza opadów deszczu i śniegu w Polsce, do 26 listopada 2021

Po weekendzie napłynie zimne powietrze i pojawi się mróz

Niż kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, będzie jednocześnie zaciągać do Polski coraz chłodniejszą masę powietrza z północy i północnego zachodu. Powietrze arktyczne napłynie do naszego kraju w nowym tygodniu po weekendzie około 22-23 listopada. Wówczas mróz w nocy obejmie znaczny obszar kraju. Największy mróz, miejscami dwucyfrowy jest spodziewany w zastoiskach chłodu, tzw. mrozowiskach, szczególnie w dolinach w rejonach podgórskich. Spodziewamy się również pierwszych opadów śniegu w Polsce na nizinach.

Wstępnie prognozowany zasięg mrozu w Polsce, 23 listopada 2021 nad ranem

Mróz i śnieg pojawi się w Polsce, prognoza temperatury listopad 2021

Więcej szczegółów podamy w codziennych szczegółowych prognozach pogody. Z nami nic Wam nie umknie, śledźcie nasze wpisy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!