| |
Zagrożenie!
Silny mróz w listopadzie pojawi się w Europie. Temperatura poniżej -25 stopni. Mróz dotrze do Polski?

Silny mróz w listopadzie pojawi się w Europie. Temperatura poniżej -25 stopni. Mróz dotrze do Polski?

Wszystko wskazuje na to, że silny mróz ponownie w tym sezonie uderzy w Europie. Coraz większy mróz w najbliższych dniach jest spodziewamy w Skandynawii. Około 9 listopada 2021 w nocy lub nad ranem, temperatura miejscami na standardowej wysokości 2m może spaść do -25/-20 st. C., a lokalnie przy gruncie nawet do około -30 st. C. Będzie to kolejny powiew zimy szczególnie na północy Szwecji, Norwegii i Finlandii. Anomalia temperatury może być o ponad 10-12 st. C. niższa od normy wieloletniej dla tego okresu roku. Zimne powietrze przejściowo spłynie również do Polski.

Prognozowana anomalia temperatury i zasięg napływu zimnego powietrza do Europy, 10 listopada 2021

Mróz w Europie w listopadzie 2021. Silny mróz na północy, sprawdzamy, kiedy mróz pojawi się w Polsce

Największy mróz uderzy w Skandynawii

Uderzenie silnego mrozu w Skandynawii poprzedzi przejście niżu, który zaciągnie zimne powietrze z Arktyki. Wcześniej spadnie deszcz przechodzący w deszcz ze śniegiem i śnieg. Dużo śniegu w najbliższych dniach jest prognozowane miejscami w Górach Skandynawskich. 

Wstępnie prognozowany mróz, 9 listopada 2021 nad ranem na wysokości 2m

Pogoda listopad 2021. Mróz w Europie, czy będą ujemne temperatury w Polsce

Mimo, że może się wydawać, iż taki mróz w Skandynawii o tej porze to nic nadzwyczajnego, to dane wieloletnie wskazują, że zwykle temperatura minimalna w pierwszej dekadzie listopada jest wyższa miejscami o około 10-12 st. C. Będzie to kolejna fala silnego mrozu w Skandynawii po pierwszym uderzeniu w październiku, gdy temperatura miejscami spadła poniżej -24 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Skandynawii, 9 listopada 2021

Pogoda w Polsce i Europie. Silny mróz w listopadzie 2021. Prognoza temperatury

Zimne powietrze dotrze do Polski. Pojawi się mróz

Najnowsze wyliczenia prognoz numerycznych wskazują, że w listopadzie przejściowo zimne powietrze spłynie do Polski. Po uderzeniu silnego mrozu w Skandynawii, następnie zimne powietrze dotrze do również do wschodniej i środkowej Europy. Występują jednak nadal rozbieżności co do terminu pojawienia się ujemnych temperatur i ich zasięg na większym obszarze kraju. Model ECMWF wskazuje, że ujemna temperatura na północnym wschodzie kraju pojawi się w nocy już około 9 listopada, a dzień później 10 listopada, mróz nad ranem będzie możliwy na większym obszarze Polski.

Wstępnie prognozowana temperatura minimalna w Polsce, 10 listopada 2021

Pogoda w listopadzie 2021. Wiemy, kiedy mróz w Polsce

Z kolei model GFS odsuwa spływ zimnego powietrza i pojawienie się ujemnej temperatury na przeważającym obszarze Polski o kilka dni.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 16 listopada 2021

Pogoda w Polsce. Kiedy mróz w listopadzie 2021

Występują więc różnice w prognozach. Pewne jest, że silny mróz za 5 dni wystąpi w Skandynawii. Później przejściowo zimne powietrze może również spłynąć do Polski, ale zakres temperatur minimalnych, ich zasięg i termin wystąpienia może jeszcze ulec korekcie o czym będziemy informować w prognozach bieżących. Wcześniej m.in. zmierzymy się w ciągu najbliższej doby 4/5.11 z przejściem kolejnego niżu Piotr - Peter z opadami deszczu i silnym wiatrem, zwłaszcza na północy i zachodzie Polski. 

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!