| |
Zagrożenie!
Potężny mróz w Europie. Temperatura poniżej -24 stopni. Wyjątkowo zimno, jak na październik

Potężny mróz w Europie. Temperatura poniżej -24 stopni. Wyjątkowo zimno, jak na październik

Pogoda. Październik 2021 w Polsce w większości upływa nam pod znakiem dość łagodnej pogody, z wyjątkiem wichury, jaka przeszła w ubiegłym tygodniu. Opadów jest niewiele, ponadto pojawią się czasami przymrozki, a temperatura w ciągu dnia rośnie na tyle, aby w znaczny sposób niwelować nocny spadek temperatur. Anomalia średniej temperatury do dziś 25.10 waha się w pobliżu normy lub miejscami nieznacznie powyżej. Nie jest to wiec miesiąc zimny. Zupełnie inaczej w ostatnich dniach sytuacja wygląda na północy Europy w Skandynawii, gdzie pojawił się pierwszy w tym sezonie bardzo silny mróz. Temperatura miejscami spadła poniżej -24 st. C. To bardzo duży mróz, jak na październik.

Pogoda w Polsce i Europie. Silny mróz w październiku 2021 w Skandynawii. Leży tam dużo śniegu. Prawdziwa zima

Silny mróz w Europie. Najzimniej w Skandynawii

Wyjątkowo silny mróz pojawił się w Szwecji i Finlandii. Na tamtejszych stacjach meteorologicznych w niedzielę 24 października 2021, temperatura miejscami spadła do około -25/-20 st. C. Oficjalnie największy mróz -24,6 st. C. zanotowano w szwedzkiej miejscowości Nattavaara. Jest to największy mróz w Skandynawii w październiku od 15 lat!

Silny mróz zmierzony na innych posterunkach meteorologicznych w Skandynawii:

-23,5 st. C. Latnivaara, Nikkaluokta w Szwecji

-23,0 st. C. Pajala, w Szwecji

-22,2 st. C. Ranjson w Szwecji

-21,5 st. C. Salla we Finlandii

-21,3 st. C. Sodankyla Vuotso we Finlandii

-21,2 st. C. Parkalompolo w Szwecji

Mróz minionej nocy 24/25 października 2021, był nieco łagodniejszy, ale nadal silny. Temperatura miejscami spadła poniżej -20 st. C. 

Mróz zanotowany w Szwecji, Finlandii i Norwegii w nocy 24/25.10. To aktualnie najzimniejsze regiony w Europie. Dane: Ogimet

Pogoda. Silny październikowy 2021 mróz w Europie. Gdzie najzimniej i najwięcej śniegu

Niskim temperaturom towarzyszy również duża pokrywa śnieżna. Miejscami zalega 40-50 cm śniegu. Zima na północy Skandynawii w październiku przynosi więc najwięcej śniegu od dziesięcioleci. Atak mroźnej i śnieżnej zimy na północy Europy w Skandynawii jest związany z utrzymującym się ujemnym indeksem NAO oraz adwekcją bardzo zimnego powietrza z Arktyki.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Skandynawii, 25 października 2021

Pogoda w Polsce i Europie. Potężny mróz i śnieg w Skandynawii

Najpierw nad Skandynawią wilgotny niż przyniósł obfite opady śniegu po zderzeniu się z chłodniejszym powietrzem, a następnie zostało zaciągnięte bardzo zimne powietrze.

Fala siarczystego mrozu w Skandynawii w kolejnych dniach zelżeje

Mróz pod koniec października 2021 zostanie znacznie ograniczony pod względem zasięgu do północnych dzielnic Norwegii, Finlandii i Szwecji, ale nie będzie tak silny jak obecnie, bo na przełomie października i listopada do Europy z południowego zachodu napłynie znacznie cieplejsze powietrze, które sięgnie również Skandynawii.

Prognozowana temperatura minimalna 1 listopada 2021 w Europie

Prognozowana temperatura 1 listopada 2021 w Europie

Prognoza anomalii temperatury w Europie, 1 listopada 2021

Zima, śnieg i mróz w Europie. Gdzie najzimniej, prognoza temperatury do 1 listopada 2021

Fala silnego mrozu ponownie wróci w listopadzie o czym więcej będziemy informować w stosownym czasie.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!