| |
Zagrożenie!
Silne przymrozki w Polsce. Temperatura spadła poniżej -11 stopni. Wiemy, kiedy będzie cieplej

Silne przymrozki w Polsce. Temperatura spadła poniżej -11 stopni. Wiemy, kiedy będzie cieplej

Pogoda. Za nami kolejna noc tej jesieni z silnymi przymrozkami w Polsce. Zgodnie z wcześniejszymi prognozami, w miniony weekend do Polski wróciły przymrozki. Temperatura ujemna występuje nie tylko przy gruncie, ale również miejscami na wysokości 2m. Najniższa temperatura jest notowana w lokalnych mrozowiskach, tzw. zastoiskach chłodu. Minionej nocy 24/25 października 2021, najniższą temperaturę zanotowano w Kotlinie Orawsko - Nowotarskiej w Małopolsce, gdzie temperatura przy gruncie spadła aż do -11,3 st. C., a w klatce meteorologicznej na standardowej wysokości 2m do -9,3 st. C. Na innym biegunie zimna położonym w Bieszczadach, temperatura na stacji w Stuposianach spadła do blisko -8 st. C. w klatce mereologicznej. Dane meteorologiczne wskazują, że przymrozki wystąpiły na przeważającym obszarze Polski.

Pogoda w Polsce. Silne przymrozki, 25 października 2021. Wiemy, kiedy będzie cieplej

Zanotowane przymrozki w Polsce

Aktualne przymrozki są najsilniejsze na południu Polski w kotlinach, gdzie pojawiają się naturalne warunki do gromadzenia zimnego powietrza. Minionej nocy najzimniej było na południu Małopolski w Kotlinie Orawsko - Nowotarskiej, na Podhalu w Małopolsce oraz w Bieszczadach na Podkarpaciu.

Oficjalne dane z sieci pomiarowej IMGW wskazuje na wystąpienie przymrozków na przeważającym obszarze Polski. Co ważne, ujemna temperatura występuje również na wysokości 2m. 

Przymrozki zanotowane w Polsce w poniedziałek 25 października 2021 nad ranem. Pomiary w klatach meteorologicznych IMGW / Ogimet

Przymrozki w Polsce. Zanotowane temperatury ujemne 25 października 2021

Znacznie niższa temperatura była notowana przy gruncie. Miejscami temperatura spadła do -8/-7 st. C. np. w Białymstoku i Kozienicach.

Pogoda. Temperatura zanotowana w Polsce przy gruncie, 25 października 2021

Pogoda w Polsce. Przymrozki, pomiary temperatury, 25 października 2021

Sprzyjające warunki do wystąpienia przymrozków w Polsce

Pod koniec ubiegłego tygodnia po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego, do Polski napłynęła zimna masa powietrza arktycznego. Następnie rozbudował się wyż, który to powietrze utrzymuje nad naszym krajem. Spadkowi temperatur sprzyjają nocne rozpogodzenia oraz towarzysząca wyżowi inwersja osiadania, która kumuluje zimne powietrze w dolinach i kotlinach.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 25 października 2021

Przymrozki w Polsce. Kiedy będzie cieplej, październik 2021

Kolejna noc 25/26 października 2021, również miejscami przyniesie w Polsce przymrozki, ale ich zasięg ulegnie zmniejszeniu, gdyż zimne powietrze, będzie spychane z zachodu na wschód i południowy wschód kraju. 

Prognozowane przymrozki w Polsce. Temperatura przy gruncie nad ranem, wtorek 26 października 2021

Pogoda. Prognoza przymrozków w Polsce, 25-26 października 2021

Następna noc 26/27 października 2021, zapowiada się już z wyraźnie wyższą temperaturą. Przymrozki wystąpią już tylko lokalnie, głównie na krańcach południowo wschodnich w Bieszczadach. Kolejne dni zapowiadają się cieplej, zgodnie z naszą najnowszą pogodą długoterminową. Przymrozki wtedy wystąpią już tylko punktowo lub nie będą możliwe. Następne ochłodzenie pojawi się dopiero z upływem listopada.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!