| |
Zagrożenie!
Rekordowy kwietniowy mróz w Europie. Padł historyczny rekord temperatury w Słowenii i Chorwacji

Rekordowy kwietniowy mróz w Europie. Padł historyczny rekord temperatury w Słowenii i Chorwacji

Główna fala kwietniowego ochłodzenia związana z napływem arktycznego powietrza ominęła Polskę, dlatego nie odnotowaliśmy rekordowo niskich temperatur. Zupełnie inaczej było w Słowenii i Chorwacji, gdzie zanotowano rekordowo niską temperaturę dla kwietnia. Na oficjalnej stacji meteorologicznej Nova vas w Słowenii zanotowano -20,6 stopni! Jest to absolutny rekord temperatury minimalnej w kwietniu w tym kraju. Poprzedni rekord stacji wynosił -18 st. C. i pochodził z 4 kwietnia 1970 roku. Jest to najniższa temperatura w Słowenii od około 100 lat, czyli od początku stałych pomiarów.

Rekord kwietniowego mrozu w Słowenii

Pogoda, rekord mrozu w Słowenii, ta zimno w kwietniu jeszcze nie było

Nieoficjalnie mówi się, że temperatura w Słowenii mogła być jeszcze niższa, bo na prywatnej stacji we wsi Retje koło Loškiego Potoku zanotowano -26,1 st. C! Poprzedni oficjalny rekord kwietniowego mrozu w Słowenii należał do stacji Pokljuka znajdującej się na wysokości 1350 m n.p.m. 9 kwietnia 1956 roku zanotowano tutaj -20,4 st. C.

Atakowi mrozu w Słowenii, towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Uderzenie arktycznego mrozu w kwietniu dotknęło wiele europejskich krajów. Prognozowana anomalia temperatury o poranku, 8 kwietnia 2021

Pogoda, rekord kwietniowego mrozu w Słowenii i Chorwacji, padły rekordy temperatur

Niestety, mróz uszkodził kwitnące drzewa owocowe m.in. w Słowenii oraz w Chorwacji. Bardzo niskie temperatury z niszczącym mrozem odnotowano również w Anglii, Francji, Niemczech, Alpach oraz we Włoszech.

Rekordowo kwietniowy mróz w Chorwacji

Również Chorwacja doświadczyła ekstremalnego kwietniowego chłodu. Rekord mrozu padł w mieście Gospić. Zanotowano tutaj -12 st. C. Jest to najniższa temperatura w tym kraju w kwietniu od ponad 100 lat!

Rekordowe opady śniegu w Serbii

Informowaliśmy, że uderzenie arktycznego powietrza dotrze aż na Bałkany. Nowy rekord kwietniowej pokrywy śnieżnej zanotowano w serbskim Belgradzie. Zmierzono tutaj 10 cm śniegu.

Jest to największa porywa śnieżna w tym mieście od 1888 roku. Poprzedni rekord wynoszący 7 cm notowano w 1996 i 1997 roku.

DobraPogoda24, Severe Weather Europe


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!