| |
Zagrożenie!
Arktyczny podmuch zbliża się do Europy. Śnieg i mróz zagości od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Bałkany

Arktyczny podmuch zbliża się do Europy. Śnieg i mróz zagości od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Bałkany

Niestety, mimo, że wiosna przypomniała o sobie na przełomie marca i kwietnia, gdy pod koniec miesiąca miejscami w Europie padły lokalne rekordy temperatur maksymalnych dla marca, to przed nami ochłodzenie, spowodowane napływem zimnego powietrza znad Arktyki, w tym z Grenlandii. Można powiedzieć, że nagle w wyniku pojawienia się schodzącego niżu znad północnego Atlantyku i współpracującego z nim wyżu w pobliżu Wysp Brytyjskich, otworzą się arktyczne wrota z napływającym zimnym powietrzem z północy do Europy. Główny strumień zacznie napływać w nocy z 5-6 kwietnia 2021. Najpierw bardzo zimne powietrze obejmie Wyspy Brytyjskie, a następnie arktyczne powietrze dotrze do Francji, Niemiec, Krajów Beneluksu po kraje alpejskie i Bałkany. Zimne powietrze dotrze również do Polski, ale u nas nie będzie to jego główne uderzenie. Mimo to, na znacznym obszarze Europy, temperatury w nocy przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach spadną poniżej 0 st. C. Chwyci mróz, a także miejscami popada śnieg i krupa śnieżna. Warunki zimowe powrócą szczególnie w rejonach podgórskich.

Arktyczne ochłodzenie w Europie. Początek fali zimna w nocy 5/6 kwietnia 2021. Prognozowana anomalia napływającego powietrza na wysokości 1,5 km

Pogoda, Arktyczne ochłodzenie wkroczy do Europy, zimne powietrze, mróz i śnieg, kwiecień 2021

We wtorek 6 kwietnia 2021, zimne powietrze znad Arktyki, rozleje się w głąb zachodniej Europy, sięgając Alp, Pirenejów, północnych Włoch i częściowo Bałkanów. Również w Polsce temperatury zdecydowanie spadną, po dość ciepłym Lanym Poniedziałku.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza w Europie, wtorkowy 06.04 wieczór

Pogoda, Arktyczne wrota, mróz i śnieg w Europie pojawią się w kwietniu, prognoza temperatury 6 kwietnia 2021, mapy

W środę 7 kwietnia 2021, główna masa zalegającego zimnego powietrza arktycznego jest prognozowana we Francji, w Szwajcarii, południowych Niemczech, Austrii, Włoszech po Bałkany. Polska również będzie odczuwać skutki ochłodzenia.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 7 kwietnia 2021

Zimne powietrze napłynie do Europy, wróci mróz i śnieg, otworzą się arktyczne wrota, prognoza 6-7-8-9 kwietnia 2021

Generalnie między 6, a 9 kwietnia 2021, śnieg i mróz może się zdarzyć na obszarze, od Wysp Brytyjskich przez Francję, po Bałkany, w tym Turcję i Polskę.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 8 kwietnia 2021

Atak zimy w Europie, opady śniegu, napływ arktycznego powietrza, prognoza pogody od 6, do 8-9 kwietnia 2021

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 9 kwietnia 2021

Czy zima z mrozem i śniegiem wróci do Polski i Europy w kwietniu 2021, prognoza pogody

W ciągu dnia temperatury nadal będą jednak dodatnie. To oznacza, że nawet w przypadku pojawienia się opadów śniegu, będzie on topnieć i nie stworzy długo utrzymujących się warunków zimowych. Na ogół krajobrazy mogą się miejscami zabielać, wyjątkiem będą rejony podgórskie. Tutaj będziemy mówić o powrocie zimy.

Uderzenie zimnego arktycznego powietrza w Europie, doskonale widać na prognozie jego adwekcji na wysokości 850 hPa (1,5 km)

Prognozowany zasięg opadów śniegu w Europie, 6 kwietnia 2021

Zima wróci do Europy w kwietniu, prognoza opadów śniegu 6 kwietnia 2021

Prognozowany zasięg mrozu w Europie, 7 kwietnia 2021 nad ranem

Śnieg i mróz w kwietniu 2021, prognoza pogody dla Polski i Europy

Krótko mówiąc, pierwsza dekada kwietnia 2021, przyniesie spore zamieszanie pogodowe na znacznym obszarze Europy. W rejonach podgórskich powrócą typowe warunki zimowe ze znacznym przyrostem pokrywy śnieżnej, ale również na nizinach zdarzą się opady śniegu i krupy śnieżnej. Lokalnie niewykluczone burze śnieżne. Krajobrazy mogą się chwilowo zabielić. Z kolei w nocy możliwy będzie mróz.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!