| |
Zagrożenie!
Był rekordowy upał, susza i pożar, a teraz uderzyła rekordowa powódź. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych

Był rekordowy upał, susza i pożar, a teraz uderzyła rekordowa powódź. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych

W tym roku informowaliśmy o rekordowym upale, jaki wystąpił na obszarze Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Upałom towarzyszyła również susza i pożary. To już za nami, bo teraz uderzyła rekordowa powódź, co jest kolejnym dowodem, że pogodowe skrajności zdarzają się coraz częściej w dobie zmian klimatycznych. Poważne powodzie i lawiny błotne skłoniły władze do ogłoszenia stanu wyjątkowego dla części stanu Waszyngton w USA i Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Rokordową powódź przyniosła rzeka wilgoci atmosferycznej zaciągnięta znad Pacyfiku. Przykładowo w Vancouver spadło 120,2 mm wody.

Skutki powodzi w Kanadzie, listopad 2021. Foto: TT/TranBC

Rekordowa powódź w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie i stanie Waszyngton w USA, listopad 2021

W Vancouver znajduje się port morski, z którego w ciągu dnia przewozi się ładunki o wartości 550 mln dolarów, od samochodów po podstawowe towary. Powodzie tymczasowo zatrzymały większość transportu pszenicy i rzepaku z Kanady, jednego z największych światowych eksporterów zbóż, w czasie, gdy pociągi przewoziły ziarno do portu po żniwach.

Osuwisko po powodzi w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie, listopad 2021. Foto: TT/TranBC

Powódź w Kanadzie, Kolumbia Brytyjska, zdjęcia i nagrania, listopad 2021

Wcześniej tegoroczna susza znacznie zmniejszyła wielkość plonów w Kanadzie. Ulewy i powodzie wymusiły również zamknięcie rurociągu Trans Mountain, który transportuje do 300 tys. baryłek dziennie ropy naftowej z prowincji Alberta na wybrzeże Pacyfiku. Niektóre obszary Kolumbii Brytyjskiej otrzymały w niedzielę 14.11 aż 200 mm deszczu. Taka suma opadów spada tutaj zwykle w ciągu miesiąca.

Powódź również w amerykańskim stanie Waszyngton

Bezpośrednio na południe od Kolumbii Brytyjskiej, w amerykańskim stanie Waszyngton, ulewne deszcze zmusiły do ewakuacji i odcięły elektryczność dla ponad 150 tys. gospodarstw domowych. Amerykańska National Weather Service ogłosiła gwałtowną powódź w Mount Vernon w stanie Waszyngton i ostrzegła przed „możliwością awarii tamy”. Dotychczasowe dane mówią o co najmniej 4 ofiarach śmiertelnych i kilku zaginionych.

Rzeka atmosferyczna, która przyniosła powódź w Kanadzie i USA została zaciągnięta z tropików

Pogoda coraz częściej daje nam się we znaki w różnych regionach świata. Przechodzenie ze skrajności w skrajność zaczyna być nową "normą".

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!