| |
Zagrożenie!
Padł rekord temperatury maksymalnej w Europie. Piekielny upał nie ma litości dla Włochów

Padł rekord temperatury maksymalnej w Europie. Piekielny upał nie ma litości dla Włochów

Na ten dzień czekaliśmy 44 lata. Środa 11 sierpnia 2021 przeszła do historii meteorologii i klimatologii. Po południu padł nowy rekord temperatury maksymalnej w Europie i zarazem nowy krajowy rekord najwyższej temperatury Włoch. Piekielny upał znad Afryki dotarł do Włoch, w tym także na Sycylię. I to właśnie na tej włoskiej wyspie zanotowano dziś 11.08 absolutny nowy rekord temperatury maksymalnej na obszarze Europy. Na stacji meteorologicznej w mieście Syrakuzy niedaleko Floridii zanotowano aż 48,8 st. C. Poprzedni oficjalny europejski rekord temperatury wynosił 48 st. C. i pochodził z Aten z 10 lipca 1977.

Padł nowy rekord temperatury maksymalnej w Europie

Nowy rekord temperatury maksymalnej w Europie, 11 sierpnia 2021, Włochy, Sycylia, pomiary Syrakuzy

Nowy rekord temperatury został zanotowany na włoskiej stacji meteorologicznej wchodzącej w sieć SIAS - Sycylijska Agrometeorologiczna Służba Informacyjna - działająca od 2002 roku.

Wykres przedstawiający ustanowienie nowego rekordu temperatury maksymalnej w Europie wraz z wilgotnością powietrza. Stacja Syrakuzy, 11 sierpnia 2021

Padł rekord temperatury maksymalnej w Europie, 11 sierpnia 2021, pomiary z Włoch, Sycylia Syrakuzy

Co ciekawe, pomiaru nie dokonano w klasycznej klatce meteorologicznej. Na stacji znajduje się czujnik temperatury w odpowiedniej osłonie radiacyjnej, w której dodatkowo znajduje się niewielki wentylator do wymuszania przepływu powietrza. Tego typu przyrządy są akceptowane przez WMO.

Pomiaru rekordowej temperatury dokonano na tej stacji meteorologicznej w miejscowości Syrakuzy na Sycylii. Foto: SIAS

Rekord temperatury w Europie, 11 sierpnia 2021, zdjecia stacji meteorologicznej we Włoszech na Sycylii

Temperaturę 48,8 st. C. zanotowano o godzinie 13:14 czasu lokalnego. W tym czasie wilgotność względna powietrza była bardzo niska poniżej 10%. To oznacza, że ekstremalny upał było łatwiej znieść.

O włoskim i europejskim rekordzie temperatury poinformowała włoska sieć pomiarów meteorologicznych SIAS

- Na chwilę obecną nie ma powodów do unieważnienia, ale w miarę możliwości dokonamy oceny na temat dokładności pomiaru - wyjaśniają eksperci z sieci SIAS.

Temperatura maksymalna zanotowana na włoskiej Sycylii, 11 sierpnia 2021

Rekordowa temperatura we Włoszech, padł rekord temperatury w Europie, 11 sierpnia 2021

Wszystko wskazuje na to, ze rekord temperatury z Włoch zostanie uznany i tym samym w Europie coraz bardziej zbliżamy się do progu 50 st. C., który jeszcze nigdy nie został osiągnięty. Apogeum upału w najbliższych dniach zostanie skierowane nad Hiszpanię. Warto śledzić dane, bo również tutaj niewykluczone są temperatury dochodzące do 47-49 st. C., zwłaszcza w rejonie Sewilli.

DobraPogoda24.pl, SIAS


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!