| |
Zagrożenie!
Lucyfer przynosi gigantyczny upał w Europie. Niebawem fala upałów pojawi się w Polsce

Lucyfer przynosi gigantyczny upał w Europie. Niebawem fala upałów pojawi się w Polsce

Tegoroczne lato jest wyjątkowo gorące i upalne na południu Europy, zresztą w Polsce również lato jest bardzo ciepłe, mimo chwilowego spadku temperatury na początku sierpnia. Ogromny żar nadal występuje jednak w basenie Morza Śródziemnego, od Hiszpanii i Portugalii przez Włochy po Grecję, Macedonię, Albanię, zachodnią Turcję i europejską część Rosji na południu. Na tym obszarze temperatura w kolejnych dniach nadal może osiągać 36-48 stopni C. Upał zapewnia układ antycyklonu (pola wyżowego) nazwanego Lucyfer przez włoską służbę meteorologiczną. Lokalnie temperatura może się zbliżyć do europejskiego rekordu wszech czasów. Ponadto ekstremalny upał ponownie nasili się w głębi Bałkanów i podejdzie pod Węgry. Upał dotrze również do Polski, bo już 13 sierpnia 2021, zwłaszcza na zachodzie kraju temperatura osiągnie lub przekroczy 30 st. C. W następnych dniach przesunie się w głąb kraju do centrum i na południe. Czeka nas co najmniej kilkudniowa fala upałów, zwłaszcza między około 13-17 sierpnia (+/- 1 dzień). Lato w sierpniu zacznie więc szybko nadrabiać zaległości. Pogoda ponownie, będzie zachęcać do aktywności na akwenach wodnych.

Gigantyczna, piekielna fala upałów w Europie. Prognozowane maksymalne temperatury, jakie mogą wystąpić między 11-21 sierpnia 2021

Gigantyczna piekielna fala upałów w Europie, antycyklon Lucyfer, sierpień 2021

Upał nadal w Europie przekracza 40 st. C. Największy żar panuje we Włoszech, gdzie temperatura wczoraj 10.08 wzrosła do 47 st. C. Niebawem piekielny upał uderzy również w Hiszpanii. Spodziewamy się tutaj apogeum tegorocznej fali upałów.

Upał w Europie. Temperatura maksymalna zanotowana 10 sierpnia 2021. Dane: Ogimet

Piekielny upał w Europie, Lucyfer zapewnia potężny upał we Włoszech

Aktualnie wśród najcieplejszych krajów w Europie znajdują się Włochy, ale wkrótce to się zmieni, bo główna fala upałów uderzy w Hiszpanii, zwłaszcza w rejonie Sewilli. Temperatura tutaj prawdodpobnie wzrośnie do około 47-49 st. C. 

Apogeum fali upałów w Hiszpanii rozpocznie się 13 sierpnia 2021

Upał w Europie, antycyklon Lucyfer, gdzie największy upał, kiedy będzie w Polsce, sierpień 2021

W tym dniu upał dotrze również do Polski, bo odpowiedni układ baryczny, będzie sprzyjał adwekcji ciepłego powietrza z południowego zachodu Europy.

Prognozowany układ baryczny nad Europą, 13 sierpnia 2021. Ciepłe powietrze dotrze do Polski i pojawi się upał. Układ wyżowy będzie się rozciągał, od wschodniej Europy po Azory

Pogoda, Lucyfer przynosi piekielny upał w Europie, sierpień 2021

Adwekcja bardzo ciepłego powietrza z Afryki, będzie wyjątkowo silna. Temperatura nawet na wysokości 1,5 km (wysokość izobaryczna około 850 hPa), będzie osiągać lub przekraczać 30 st. C., co nie zdarza się często.

Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km nad Hiszpanią, 14 sierpnia 2021

Lucyfer, układ wyżowy niesie piekielny upał w Europie

To będzie trudny czas dla seniorów na południu Hiszpanii. Tutaj temperatura przez kilka dni będzie przekraczać 40 st. C.

Piekielny upał na południu Europy. Prognozowana temperatura 14 sierpnia 2021

Piekielny upał w Europie, antycyklon Lucyfer, sierpień 2021

Turyści wypoczywający w basenie Morza Śródziemnego, będą musieli się nadal zmagać z potężną fala upałów w najbliższych dniach. Nawet na wyspach położonych w głębi morza, w tym na Majorce, na Malcie i Sycylii upał będzie nieznośny. Niestety, wysoka temperatura i brak większych opadów, nadal będzie powodować utrzymywanie się dużego ryzyka pożarowego na południu Europy.

Prognozowany upał na Półwyspie Iberyjskim, 15 sierpnia 2021

Gigantyczny upał w Europie, Lucyfer niesie piekielny upał, sierpień 2021

Na szczęście aż tak ekstremalny upał nie pojawi się w Polsce, ale w połowie sierpnia możemy liczyć miejscami na temperatury maksymalne do około 30-34 st. C. Więcej o tym w kolejnych naszych artykułach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!