| |
Zagrożenie!
W piątek 26.04 miejscami blisko 30 st. C. i największa koncentracja pyłu saharyjskiego nad Polską

W piątek 26.04 miejscami blisko 30 st. C. i największa koncentracja pyłu saharyjskiego nad Polską

Z tygodniowym wyprzedzeniem zapowiadaliśmy, że około piątku 26.04 temperatura miejscami po raz pierwszy w tym roku w Polsce otrze się o blisko 30 st. C. Najnowsze prognozy podtrzymują tę zapowiedź.

Prognozowana anomalia temperatury w piątek 26.04 o godz. 14:00

Prognozowana anomalia temperatury piątek 26 kwietnia

W tym dniu, będzie postępować bardzo szybko adwekcja ciepłego powietrza napływającego do Polski z południa Europy i północnej Afryki. Ponadto efekt fenowy w górach wzmocni prognozowany wzrost temperatury. Jeśli sprawdzą się aktualne dane, to na termometrach w cieniu, zanotujemy na przeważającym obszarze kraju 26-28 st. C., a miejscami 29, lokalnie niewykluczone 30 st. C. i to przy dość pogodnym niebie.

Prognozowana temperatura w piątek 26.04 o godz. 16:00

Prognoza temperatura piątek 26 kwietnia

Adwekcja ciepłego powietrza pokryje się również z napływem pyłu saharyjskiego, którego koncentracja w piątek nad Polską ma być największa. Dzięki sieci fotometrów AERONET, będziemy mogli za pomocą ceilometru i lidaru precyzyjnie zmierzyć aerozole napływające z Afryki (pod warunkiem braku większego zachmurzenia).

Prognozowana koncentracja pyłu saharyjskiego o godz. 14:00, 26 kwietnia 2019 roku

Prognoza pył saharyjski w Polsce kwiecień 2019

Pod wieczór lub w nocy z piątku na sobotę 26/27.04, zacznie do Polski z zachodu wkraczać chłodny front atmosferyczny z opadami, miejscami mogą wystąpić również burze. Ciepła masa powietrza w sobotę 27.04 przez znaczną część dnia utrzyma się jeszcze na wschodzie i północnym-wschodzie kraju.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!