| |
Zagrożenie!
Za tydzień pierwszy raz w tym roku temperatura otrze się o blisko 30 st. C?

Za tydzień pierwszy raz w tym roku temperatura otrze się o blisko 30 st. C?

17 marca temperatura w Polsce po raz pierwszy w tym roku przekroczyła granicę 20 st. C. Biegun ciepła w tym dniu należał do Tarnowa, gdzie zanotowano maksymalnie 22.2 st. C. Nasuwa się więc pytanie, kiedy w tym roku zostanie osiągnięty lub przekroczony próg 30 st. C?

Z danych historycznych IMGW wynika, że granicę upału możemy osiągnąć już w kwietniu. Przykładem może być rok 2012, gdy pod koniec miesiąca, 29 kwietnia w miejscowości Słupca zanotowano 32.5 st. C. - aktualny do dziś krajowy rekord temperatury dla tego miesiąca. Drugie miejsce na podium zajęło wówczas Gniezno z wynikiem 32 st. C., a 3 miejsce Słubice z temperaturą 31.6 st. C., zarejestrowaną dzień wcześniej.

Wstępna prognoza temperatury na 26 kwietnia, według modelu GFS

Wstępna prognoza upał kwiecień

W najnowszych prognozach nieśmiało pojawia się po raz pierwszy w tym roku, temperatura oscylująca w okolicach 28-30 st. C. Aktualne dane wskazują, że mogłoby to mieć miejsce około 25-26 kwietnia.

Wstępna prognoza temperatury na 26 kwietnia, według modelu ECMWF

Prognoza temperatura kwiecień upał

Jeśli prognozy nie uległyby drastycznej zmianie, to Polska znalazłaby się w obszarze pomiędzy wyżem znad wschodniej Europy, a niżem z rejonu Półwyspu Apenińskiego lub zachodniej Europy.

Wstępnie prognozowana (26 kwietnia) anomalia temperatury i adwekcji ciepłej masy powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa (ok. 1.5 km)

Prognoza upał kwiecień

Taki układ baryczny po prawej stronie niżu spowodowałby adwekcję ciepłej masy powietrza napływającej znad południowej Europy i północnej Afryki, aż do Polski i Skandynawii.

W najbliższych dniach będziemy weryfikować tę prognozę, bowiem przewidywany korytarz ciepłego powietrza może się przesunąć, jeśli niż znajdzie się nad innym obszarem. 


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!