| |
Zagrożenie!
Niepokojąca prognoza burz dla Polski. Czy będzie niszczące Bow echo?

Niepokojąca prognoza burz dla Polski. Czy będzie niszczące Bow echo?

Już kilka dni temu zapowiadaliśmy, że w czasie wypierania upału na wschód Polski, będą możliwe silne burze i nawałnice. Minionej doby 22/23.06 przekonali się o tym mieszkańcy wielu regionów Polski, w tym szczególnie takich miast jak Poznań, Swarzędz, Toruń i Kraków, gdzie wystąpiły nawalne opady deszczu i burze z gradem, w towarzystwie bardzo silnych porywów wiatru. Wiele miejsc zostało zalanych lub podtopionych, nie obyło się również bez uszkodzenia lub zerwania dachów. W ciągu kolejnej doby 23/24 czerwca 2021, również spodziewamy się burz, zwłaszcza na wschodzie, północnym wschodzie i na południu Polski. Miejscami zjawiska burzowe mogą być silne. Został wydany 1 i 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego widoczny na naszej specjalnej mapie burzowej. Na tym jednak nie koniec, bo w następnych dniach również spodziewane są w Polsce niszczące burze.

Możliwe niszczące burze ze zjawiskiem Bow echo w Polsce

Pogoda, prognoza burz dla Polski, groźne nawałnice, możliwe bo echo, prognoza 24-25 czerwca 2021

Prognoza nawałnic, jakie mogą się pojawić w Polsce, między 24 i 25 czerwca 2021, pod względem zasięgu i pory wystąpienia w poszczególnych regionach oraz siły i natężenia jeszcze ulega zmianom, ale warto szczególnie śledzić najnowsze prognozy na kolejne dwie doby, bo miejscami może być bardzo groźnie.

Prognozowane ulokowanie burz i opadów pod wieczór, środa 24 czerwca 2021. Model GFS

Pogoda, prognoza burz dla Polski, możliwe nawałnice, czy będzie bow echo, prognoza 24 czerwca 2021

W bardzo niestabilnym powietrzu, w rejonie pojawienia się niżu i towarzyszącego frontu atmosferycznego jest prognozowane powstanie dużej strefy burzowej mogącej przybrać formę mezoskalowego systemu burzowego tzw. MCS-a. Prognoza pogody wskazuje również na znaczne ryzyko powstania niebezpiecznego zjawiska Bow echo, czyli charakterystycznego wygiętego łuku widocznego na danych radarowych, wskazującego na bardzo silne burze z niszczącymi porywami wiatru. Od kilku odsłon taki scenariusz przewiduje model ICM UM, aczkolwiek rejon najbardziej zagrożony na to zjawisko, ciągle ulega korekcie.

Silne burze w Polsce. Możliwe zjawisko Bow echo. Charakterystyczny łuk z silnym prostoliniowym wiatrem, prognozowany na czwartek 24 czerwca 2021

Pogoda, silne burze i nawałnice w Polsce, prognoza pogody, możliwe bow echo, 24 czerwca 2021

Wstępnie prognozowane położenie burz w Polsce, czwartek 24 czerwca do godziny 14:00. Model ICM UM

Pogoda, silne burze w Polsce, prognoza 24 czerwca 2021, ryzyko nawałnic

Sytuacja jest rozwojowa, dlatego prognoza nie jest jeszcze pewna, ale burze w tym terminie na pewno powstaną w Polsce. Czy bo echo zdoła się rozwinąć nad Polską, a może jego główna część będzie już poza wschodnią granicą kraju, przekonamy się w kolejnych wyliczeniach numerycznych. Prognoza jest bardzo groźna i zarazem arcyciekawa. 

Wstępnie prognozowane po południu położenie burz w Polsce, czwartek 24 czerwca 2021. Model ICON

Pogoda, silne burze z bow echo możliwe w Polsce, prognoza 23-24-25 czerwca 2021

Warunki termodynamiczne w Polsce będą bardzo duże. Nagromadzenie energii konwekcyjnej gotowej do wystrzelenia burz, będzie największe w całej wschodniej i południowo wschodniej Polsce.

Prognozowana energia termodynamiczna w Polsce, 24 czerwca 2021

Pogoda, będą silne burze i nawałnice w Polsce, ryzyko niszczącego wiatru bow echo

Prognozy wskazują również na możliwe burze w nocy z czwartku na piątek 24/25 czerwca 2021. Również wtedy zjawiska miejscami mogą być bardzo silne.

Wstępnie prognozowane położenie burz, do godziny 03:00, 25 czerwca 2021. Model ICM UM

Pogoda, silne burze w Polsce, prognoza burz, do 24-25 czerwca 2021

Miejmy nadzieję, że prognozy są przeszacowane i zjawisko bow echo nie wystąpi. Jeden z ostatnich takich przykładów pochodzi z 11 sierpnia 2017 roku, gdy potężne bow echo w formie derecho przeszło przez zachodnią i północną Polskę. Warunki atmosferyczne mogą być zbliżone do tamtego dnia, poza jedną wyraźną różnicą, tym razem nie jest prognozowany wyraźny prąd strumieniowy napędzający cały system burzowy. Mimo to, burze miejscami mogą być groźne. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i wymaga śledzenia najnowszych prognoz. Ze względów bezpieczeństwa, zalecamy sprawdzanie bieżących danych radarowych, aby z wyprzedzeniem wiedzieć, czy burza występuje oraz w jakim kierunku się przemieszcza. Burze, między 23-25 czerwca w Polsce na pewno wystąpią. Część z nich będzie niebezpieczna. Największe ryzyko wystąpi w całej wschodniej połowie kraju. Sytuację monitorujemy, na bieżąco będziemy informować w kolejnych artykułach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Grzegorz

ja mieszkam w Będzinie obok Katowic i nie ma żadnych chmur ani nic, żadnej burzy

24 czerwiec 2021 - 00:33
Odpowiedz