| |
Zagrożenie!
Na koniec wakacji powróci upał

Na koniec wakacji powróci upał

Wszystko wskazuje na to, że lato nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa. Mimo chwilowego spadku temperatury, w kolejnych dniach ponownie w wielu regionach kraju temperatura zacznie osiągać lub przekraczać 30 st. C. W zasadzie upału mogłoby już nie być, bo norma na ogół została już dawno przekroczona.

Prognozowana adwekcja masy powietrza, od 22 sierpnia, do 1 września

Prognoza powrót upału wakacje

Przykładem może być Rzeszów, gdzie roczna norma dni upalnych wynosi 10, a do 22 sierpnia br. zanotowaliśmy już 16 takich dni. W kilku przypadkach zabrakło niewiele, bo zaledwie 0,1-0,2 st. C. do osiągnięcia progu upału. Przy tej okazji warto przypomnieć, jak zmienia się liczba dni upalnych w stolicy Podkarpacia, zwłaszcza, że jeszcze do roku 1980 zdarzały się lata bez jednego dnia z temperaturą 30 st. C.!

Wiązki modelu Ensemble, zgodnie wskazują adwekcję ciepłego powietrza co najmniej do początku września

Prognoza upał powrót wakacje

Ponowna adwekcja ciepłej masy powietrza do Polski spodziewana jest od 23 sierpnia, a już około 24-25 sierpnia na zachodzie i południowym zachodzie kraju temperatura miejscami może ponownie osiągnąć 30 st. C. Z każdym kolejnym dniem będziemy notować coraz wyższe temperatury, aż do około 30-34 st. C. Wysokie temperatury pozostaną z nami, co najmniej do początku września. Ostatnie dni wakacji, będziemy mogli jeszcze spędzić aktywnie np. korzystając z uroków akwenów.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!