| |
Zagrożenie!
Potężny front burzowy przeszedł przez Polskę. Ponad 5 tysięcy interwencji strażaków. Ewakuowano 15 obozów harcerskich

Potężny front burzowy przeszedł przez Polskę. Ponad 5 tysięcy interwencji strażaków. Ewakuowano 15 obozów harcerskich

Niestety, po raz kolejny w tym sezonie fala upałów w Polsce zakończyła się przejściem potężnego frontu burzowego niosącego nawałnice w wielu regionach kraju. W ciągu minionej doby 9/10 lipca 2021, jednostki straży pożarnej interweniowały ponad 5340 razy - poinformował rzecznik Komendanta Państwowej Straży Pożarnej Krzysztof Batorski, a to nie wszystko, bo sporo interwencji było również w czasie poprzedniej doby. W wyniku piątkowych 09.07 burz, 3 osoby zostały ranne. Po wydarzeniach z sierpnia 2017 roku, coraz częściej dochodzi do ewakuacji obozów z przebywającą w nich młodzieżą. Jeden z przykładów pochodzi z województwa świętokrzyskiego w powiecie włoszczowskim. W czasie ewakuacji obozu, dwie dziewczynki wymagały pomocy lekarzy, bo jedna skręciła nogę, a druga dostała ataku paniki. Ponadto w województwie mazowieckim, w miejscowości Bogate spadający konar złamał dziecku nogę. W sumie ewakuowano 15 obozów harcerskich.

Potężny front burzowy przeszedł przez Polskę. Zdjęcie satelitarne z godziny 16:00, 9 lipca 2021 przedstawia wypiętrzony mezoskalowy system konwekcyjny obejmujący zasięgiem kilka województw. Dane: Eumetsat

Pogoda, potężny front burzowy przeszedł przez Polskę 9-10 lipca 2021, interwencje strażaków, gdzie były nawałnice

Piątkowe 09.07 burze były bardzo silne, dlatego wydaliśmy 2 stopień ostrzeżenia w skali 3 stopniowej. Silny wiatr towarzyszący burzom zerwał 203 dachy z budynków mieszkalnych i gospodarczych. Najwięcej w województwie łódzkim. Do usuwania wiatrołomów i wypompowywania wody z zalanych piwnic wzywano strażaków m.in. w Małopolsce, na Mazowszu oraz w Wielkopolsce.

Potężny układ MCS nad Polską. Zdjęcie satelitarne z godziny 17:45, 9 lipca 2021. Dane: Eumetsat

Pogoda, potężne burze w Polsce, gdzie były nawałnice 9 lipca 2021, ewakuacja obozów harcerskich

Burze zanotowane w Polsce w minionych 24 godzinach, 9/10 lipca 2021

Pogoda, front burzowy, gdzie były burze 9-10 lipca 2021, nawałnica w Krakowie

Nawałnica w Krakowie

Po raz kolejny w tym sezonie nawałnica przeszła przez Kraków. Znowu mieszkańcy stolicy Małopolski doświadczyli nawalnych opadów deszczu powodujących lokalne podtopienia, opadów dużego gradu, a także silnych porywów wiatru łamiących konary drzew.

Skutki nawalnego deszczu w Krakowie, 9 lipca 2021

Burze mogą się pojawić również dzisiaj na wschodzie Polski, ale raczej nie powinny być aż tak gwałtowne, jak te wczoraj. Prawdopodobieństwo burz sprawdzisz na mapie burzowej.

DobraPogoda24.pl, PSP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!