| |
Zagrożenie!
Potężna fala upałów w Polsce. Temperatura osiągnie 37 stopni. Wiemy, do kiedy potrwa upał

Potężna fala upałów w Polsce. Temperatura osiągnie 37 stopni. Wiemy, do kiedy potrwa upał

Do Polski właśnie wkracza pierwsza fala upałów w tym sezonie. Nasza prognoza pogody, która zapowiadała upalny początek drugiej połowy czerwca 2021, sprawdzi się bardzo dobrze, biorąc pod uwagę, że pierwsze ostrzeżenia przed nachodzącym upałem publikowaliśmy już na początku czerwca, gdy wiele osób nie wierzyło, że tak będzie. Pierwszym dniem fali upałów w Polsce jest czwartek 17.06. Już dziś na zachodzie Polski, temperatura w cieniu osiągnie około 32-33 stopnie C. W następnych dniach fala bardzo ciepłego powietrza i lejącego się żaru z nieba rozprzestrzeni się w głąb Polski, w tym do centrum, na południe, a nawet na wschód i północ. To będzie potężna fala upałów, jak na polskie warunki, bo temperatury maksymalne miejscami mogą osiągnąć nawet 35-37 st. C. W Polsce miejscami są to wartości praktycznie rekordowe, bo przykładowo w Rzeszowie, rekord absolutny temperatury maksymalnej to 36,5 st. C. Generalnie na przeważającym obszarze kraju podczas pierwszej fali upałów zanotujemy 30-36 st. C., ale lokalnie temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 37 st. C., czyli tak, jak zapowiadaliśmy kilka dni temu. Jest na to bardzo duża szansa.

Potężna fala upałów w Polsce. Apogeum upału prognozowane jest około 19 czerwca 2021. Przewidywana anomalia temperatury w tym dniu w Europie

Pogoda, potężna fala upałów w Polsce, czerwiec 2021, do kiedy potrwa upał, prognoza temperatury, od 17, do 23 czerwca 2021

Z każdym kolejnym dniem tego tygodnia, temperatura od zachodu na wschód Polski, będzie systematycznie rosnąć. Szczególnie upalnie, będzie na zachodzie kraju, gdzie temperatura może osiągnąć miejscami 35-37 st. C. Niewykluczone, że lokalnie w sprzyjających warunkach, będzie powyżej 37 st. C. Oczywiście cały czas mówimy o temperaturze prognozowane w cieniu na wysokości 2 m. W pełnym słońcu, żar będzie nie do wytrzymania.

Fala upałów w Polsce. Prognozowana temperatura, piątek 18 czerwca 2021

Pogoda, fala upałów w Polsce, do kiedy będzie gorąco i upalnie, prognoza temperatury 18 czerwca 2021

Pierwsza fala upałów, będzie uciążliwa w wielu regionach Polski, bo po chłodnej wiośnie, w zasadzie od początku czerwca musieliśmy się przestawić na gorące dni, a teraz również upalne. To będzie zdecydowanie najgorętszy okres w pogodzie, od początku roku. Najsilniejszy upał spodziewany jest zwłaszcza w piątek 19 czerwca oraz w trakcie weekendu. Ponadto dadzą się nam we znaki również tropikalne noce, gdy temperatura minimalna nie spadnie miejscami poniżej 20 st. C. 

Upał w Polsce. Prognozowana temperatura, sobota 19 czerwca 2021

Pogoda, upał w Polsce, do kiedy będzie upalnie, kiedy najwyższa temperatura, prognoza pogody, od 17, do 23 czerwca 2021

W najbliższych weekend 19-20 czerwca 2021, mnóstwo ludzi, będzie szukać wytchnienia nad akwenami wodnymi. Apelujemy o rozwagę i nie korzystania z kąpielisk pod wpływem alkoholu. Do wody wchodźmy stopniowo, aby nie doznać szoku termicznego.

Fala upałów w Polsce. Prognozowana temperatura, niedziela 20 czerwca 2021

Pogoda, żar z nieba, tropikalne noce, fala upałów w Polsce, do kiedy upalnie, prognoza temperatury, do 23 czerwca 2021

Gorąco i upalnie w najbliższych dniach, będzie szczególnie w centralnej Europie, w tym Polsce. W następnym tygodniu fala upałów, zacznie być stopniowo spychana na wschód i północny wschód Europy.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 20 czerwca 2021

Pogoda, kiedy zakończy się upał, prognoza temperatury w Polsce, od 18, do 22 czerwca 2021

Niska zawartość wilgoci w powietrzu oraz obecność wyżu, będzie sprzyjać w czasie fali upałów występowaniu słonecznej pogody, a co za tym idzie również zwiększania ryzyka pożarowego w lasach. Przelotne opady i lokalne burze mogą się pojawić w następnych dniach, ale do poniedziałku 21 czerwca 2021, będą one bardzo sporadyczne i nieliczne, głównie z powodu występowania jedynie lokalnych linii zbieżności wiatru. Prawdopodobieństwo burz i opadów, zacznie rosnąć na znacznym obszarze kraju, od około wtorku 22 czerwca 2021.

Upał w Polsce. Prognozowana temperatura, poniedziałek 21 czerwca 2021

Pogoda, upał w Polsce, prognoza temperatury, kiedy upał się skończy, prognoza temperatury 21 czerwca 2021

Zalecamy, aby w upalne dni ograniczyć przebywanie na słońcu. Pamiętajmy o okryciu głowy, unikaniu wysiłku fizycznego oraz sporym nawadnianiu organizmu. 

Prognozowana fala upałów w Polsce. Przewidywana temperatura, od 17, do 21 czerwca 2021, według niemieckiego modelu ICON

Kiedy zakończy się pierwsza fala upałów w Polsce

Fala upałów będzie silna, bo upał utrzyma się w Polsce do około 22 czerwca, najdłużej na wschodzie Polski. W kolejnym dniu po przejściu frontu atmosferycznego z burzami, temperatura spadnie, ale nadal ma być miejscami ciepło lub gorąco, z temperaturą około 21-26 st. C., z tendencją wzrostową w następnych dniach. Jest szansa, że upał wróci jeszcze do Polski w trakcie 3 dekady czerwca. Prognoza może ulec korekcie, jedynie o 1 dzień. O szczegółach, będziemy informować.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!