| |
Zagrożenie!
Przerażające skutki uderzenie pioruna w samochód. Pojazd niemal rozerwany na pół

Przerażające skutki uderzenie pioruna w samochód. Pojazd niemal rozerwany na pół

Często pytacie, czy samochód jest bezpieczny w czasie burzy? Auto to teoretycznie jedno z najbezpieczniejszych miejsc podczas wyładowań atmosferycznych, bo samochód z zamkniętym nadwoziem w razie uderzenia pioruna, powinien przetrwać, gdyż zadziała metalowa karoseria, która staje się klatką Faradaya. Historia jednak wskazuje, że zdarzają się nieliczne przypadki nietypowych skutków uderzenia pioruna w samochód, gdy z jakiś przyczyn nie wszystko pójdzie tak, jak powinno. Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z Michigan w USA. W salonie samochodowym uderzył piorun przez przednią szybę w Forda Super Duty. Piorun najpierw uderzył w przednią szybę, która uległa zniszczeniu, następnie piorun przeszedł przez deskę rozdzielczą, dzieląc ją na dwie części. Plastik został stopiony i wypalony, a na szybie pojawiły się ślady spalenizny. Zdjęcia wskazują na bardzo dużą siłę uderzenia pioruna oraz wysoką temperaturę, jaka towarzyszyła przejściu wyładowania.

Piorun uderzył w samochód Ford Super Duty. Szyba i deska rozdzielcza nie przetrwała. Poważne zniszczenie w salonie w Michigan, 19 lipca 2021

Pogoda, czy samochód jest bezpieczny w czasie burzy, piorun uderzył w samochód, zdjęcia, lipiec 2021, Ford Super Duty

W czasie burzy wszystko na zewnątrz, w tym samochody, jest zagrożone uderzeniem pioruna podczas burzy. Zewnętrzna metalowa karoseria pojazdów zapewnia ochronę osobom znajdującym się wewnątrz pojazdu z zamkniętymi oknami, ale jak się okazuje, w skrajnych przypadkach nie zawsze jest to ochrona bardzo skuteczna.

Skutki uderzenia pioruna w przednią szybę samochodu. Michigan, USA, 19 lipca 2021

Pogoda, piorun uderzył w samochód, rozbita szyba, zniszczona deska rozdzielcza, czy samochód jest bezpieczny w czasie burzy, zdjęcia

Wygląda na to, że bardzo duże znaczenie ma miejsce uderzenia pioruna w samochód. Zazwyczaj piorun uderza w antenę pojazdu lub wzdłuż linii dachu. Następnie przechodzi przez zewnętrzną metalową powłokę pojazdu i opony, aż rozładowuje się na powierzchni ziemi. W tym przypadku piorun uderzył bezpośrednio w przednią szybę samochodu.

Piorun uderzył w przednią szybę samochodu w Michigan w USA, 19 lipca 2021

Pogoda, uderzenia pioruna w samochód, czy jest bezpiecznie, piorun Ford Super Duty, salon samochodowy w Michigan, 19 lipca 2021

Każde uderzenie pioruna w samochód jest inne, bo są sytuacje od zupełnie braku szkód po uszkodzenie anteny, instalacji elektrycznej, szyb i opon. Uderzenie pioruna w przednią szybę zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Zdjęcia ze skutkami uderzenia pioruna w samochód udostępnił Eric Wilkinson

Przy tej okazji warto przypomnieć inny przypadek, gdy mogliśmy się przekonać, że opony w pojazdach nie chronią nas przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!