| |
Zagrożenie!
Spadł pierwszy śnieg. Zima uderzyła na Węgrzech. Miejscami zalegało ponad 30 cm śniegu

Spadł pierwszy śnieg. Zima uderzyła na Węgrzech. Miejscami zalegało ponad 30 cm śniegu

Pogoda. Pierwsze opady śniegu w tym sezonie pojawiły się już w wielu europejskich krajach. W tym tygodniu do tego grona dołączyły również Węgry. Dużo śniegu spadło w nocy ze środy na czwartek 13/14 października 2021, zwłaszcza w rejonie górskim pasma Gór Bukowych. W niektórych miejscach leżało ponad 10-30 cm, szczególnie w rejonie płaskowyżu Bukk i ośrodka narciarskiego Bankut. Powodem wystąpienia zimy na Węgrzech było przejście chłodnego frontu atmosferycznego oraz utworzenie się kropli chłodu.

Pierwsze opady śniegu i atak zimy na Węgrzech. Foto: FB - Fehér Sas Panzió 

Pogoda. Pierwsze opady śniegu i atak zimy na Węgrzech, październik 2021. Zdjęcia

W coraz zimniejszym powietrzu, deszcz wieczorem zaczął przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg. Intensywne opady śniegu spowodowały chwilowe zamknięcie nieprzejezdnych dróg, głównie do Bankut oraz Miskolc - Dedestapolcany. Spacery po lesie stały się niebezpieczne, bo ciężki śnieg spadł na wciąż liściaste drzewa. Mokry i lepki śnieg łamał gałęzie i uszkadzał linie energetyczne.

Atak zimy na Węgrzech, 13/14 października 2021

Zima zaatakowała na Węgrzech w godzinach wieczornych. Opady ciężkiego lepkiego śniegu były kontynuowane w nocy. W dzień ukazała się skala uszkodzonych drzew i zatarasowanych dróg. Drzewa i gałęzie nie wytrzymywały pod naporem ciężkiego śniegu.

Skutki pierwszego ataku zimy na Węgrzech

Z kolei w Polsce w nowym tygodniu czeka nas krótkie ocieplenie, a później pod jego koniec nagłe ochłodzenie. Wówczas ponownie pojawią się opady śniegu w rejonach podgórskich. Nie możemy jednak wykluczyć, że pierwszy śnieg spadnie również lokalnie na terenach niżej położonych. Sytuacja jest rozwojowa i będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!