| |
Zagrożenie!
Po krótkim ociepleniu uderzy nagłe ochłodzenie. Przymrozki wrócą do Polski

Po krótkim ociepleniu uderzy nagłe ochłodzenie. Przymrozki wrócą do Polski

Pogoda. W tym roku październik w Polsce jest stosunkowo łagodny. Mieliśmy ciepły początek miesiąca, później chłodniejszy okres z przymrozkami, ale były to dni słoneczne, teraz trwa okres przejściowy, a niebawem pojawi się ocieplenie. Nie będzie ono jednak długie, bo po kilku dniach do kraju ponownie napłynie bardzo chłodna masa powietrza. Z dnia na dzień się ochłodzi, aż do powrotu przymrozków. Sprawdźmy, kiedy będzie cieplej i kiedy wrócą ujemne temperatury w Polsce?

Pogoda w Polsce w październiku 2021. Będzie krótki ocieplenie, później nagłe ochłodzenie i przymrozki

Ocieplenie w Polsce między 19-21 października

Powiedzenie, że żyjemy w klimacie umiarkowanym o nieumiarkowanych wahaniach, sprawdza się w Polsce w ciągu roku wiele razy i to dosłownie. Nasze prognozy zapowiadające ocieplenie, szczególnie odczuwalne między 19-21 października nie ulega zmianie. W tym okresie do kraju z południowego zachodu napłynie ciepła masa powietrza. Na termometrach, w zależności od regionu temperatura maksymalna może osiągnąć 16-22 st. C.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 października 2021

Pogoda w Polsce. Krótki ocieplenie w październiku, temperatura 20 października 2021

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 21 października 2021

Pogoda. Czy będą ciepłe dni w październiku 2021, kiedy wrócą przymrozki

To dość wysokie temperatury jak na październik o tej porze roku, bo anomalia temperatury o co najmniej 4-10 st. C., będzie wyższa od normy wieloletniej.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Europie, 20 października 2021

Pogoda w październiku 2021 w Polsce. Będzie ocieplenie, później nagłe ochłodzenie i przymrozki

Pogoda. Po krótkim ociepleniu nagłe ochłodzenie w Polsce

Niestety, pogoda w Polsce ma często tendencję do wykazywania sinusoidy i w tym przypadku tak będzie. Świadczą o tym dane dotyczące napływu powietrza do Polski. W tym celu warto sprawdzić, jaka temperatura jest prognozowana na wysokości 1,5 km. Na tej wysokości adwekcja powietrza jest mniej zakłócona, dlatego mamy lepszy obraz prognoz długoterminowych.

Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 km. Uwagę zwraca okres w pobliżu 20 i 24 października 2021

Pogoda. W październiku 2021 po krótkim ociepleniu wrócą przymrozki, prognoza pogody od 15, do 24 października 2021

Z przykładowej prognozy dla Warszawy wynika, że główna fala cieplejszego powietrza nad Polską pojawi się w okolicach 20 października, a kilka dni później uderzy nagłe ochłodzenie w okolicach 24 października.

Wstępnie prognozowana temperatura w niedzielę nad ranem, 24 października 2021

Przymrozki w październiku wrócą do Polski. Prognoza temperatury 24 października 2021

Po kilku dniach przyjemnej wyższej temperatury, ale ze zmienną pogoda, bo pojawią się nie tylko chwile ze słońcem, ale miejscami również przelotne opady deszczu, nagle po przejściu chłodnego frontu atmosferycznego temperatury spadną. Trzeba będzie wrócić do cieplejszych ubrań, bo ponownie pojawią się przymrozki, zwłaszcza na południu Polski, z największymi ujemnymi temperaturami w dolinach w rejonach podgórskich.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury 24 października 2021

Pogoda w październiku 2021 w Polsce. Ocieplenie później nagłe przymrozki. Prognoza pogody od 15, do 24 października 2021

Po krótkim ociepleniu w czasie ochłodzenia wraz z nadejściem chłodnego frontu powrócą opady śniegu w Polsce w rejonach podgórskich i górskich. Całkiem prawdopodobne, że tym razem deszcz ze śniegiem i śnieg wystąpi również na południu na terenach niżej położonych na wyżynach, nie tylko w rejonach podgórskich, ale jeszcze jest za wcześnie na precyzyjne prognozy. Prawdodpobnie po również krótkim ochłodzeniu, jeszcze przed końcem października temperatury ponownie wzrosną w Polsce. Termin może ulec nieznacznie korekcie, ale trend pogodowy jest wyraźny.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!