| |
Zagrożenie!
Pierwszy dzień z mrozem w Polsce. To przez zgniły wyż

Pierwszy dzień z mrozem w Polsce. To przez zgniły wyż

Od kilku dni informujemy o ochłodzeniu, jakie poczujemy w Polsce szczególnie w drugiej połowie listopada, ale dziś i jutro wskazywaliśmy na możliwość wystąpienia mrozu, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie Polski. O ile ujemna temperatura w nocy była oczywista, to w dzień jest pewnym zaskoczeniem. Za nami pierwszy dzień z mrozem w tym sezonie. Sprawdźmy, dlaczego utrzymał się mróz, mimo że prognozy wskazywały na dodatnią temperaturę?

Pierwszy dzień z mrozem w Polsce, całodobowy mróz, listopad 2021

Arktyczne powietrze napłynęło do Polski

Wskazywaliśmy, że 9-10 listopada pojawi się większy mróz od wielu dni w Polsce, zwłaszcza na północnym wschodzie. Jest to konsekwencja przejścia chłodnego frontu atmosferycznego za którym napłynęła chłodna arktyczna masa powietrza z okolic Bieguna Północnego, a także wystąpienia po nim wyżu w którym pojawiły się nocne rozpogodzenia.

Trajektoria wsteczna napływającego powietrza do Polski, 9 listopada 2021

Pogoda w Polsce. Pierwszy mróz w dzień w Polsce w tym sezonie, 9 listopada 2021

Z tego powodu temperatura na północy i północnym wschodzie kraju przy gruncie spadła miejscami nad ranem do -7/-1 st. C.

Mróz zanotowany w Polsce we wtorek, 9 listopada 2021

Mróz i przymrozki w Polsce w listopadzie 2021. Pomiar temperatury

Zgniły wyż nad Polską i pierwszy mróz w dzień

Sytuacja miała się zmienić w ciągu dnia na co wskazywała prognoza temperatury maksymalnej. Co prawda najchłodniej miało być na północnym wschodzie Polski, ale żadna prognoza nie wskazywała na mróz. Stało się jednak inaczej na Mazurach, gdzie nocnych rozpogodzeniach nadciągnęło zachmurzenie i dość długo utrzymywały się miejscami mgły. Na stacji IMGW w Mikołajkach o godzinie 18:00 temperatura nadal wynosiła -0,5 st. C. Jest to więc pierwszy dzień z mrozem w Polsce na nizinach w tym sezonie. Bardzo zimno było również w nieodległym Kętrzynie, gdzie temperatura w ciągu dnia nie przekroczyła +0,2 st. C. Przyczyną takiej sytuacji okazało się zachmurzenie warstwowe towarzyszące zgniłemu jesiennemu wyżowi.

Zachmurzenie warstwowe nad stacją IMGW w Mikołajach uniemożliwiło znaczny wzrost temperatury w dzień. Foto: NASA, 9 listopada 2021

Pogoda w Polsce. Zgniły wyż, listopada 2021. Pierwszy mróz w dzień

Wcześniej nocne rozpogodzenia spowodowały pojawienie się mrozu, z kolei w dzień zachmurzenie uniemożliwiło dotarcie mocniejszego promieniowania słonecznego stąd utrzymał się mróz. Z kolei w nocy takie zachmurzenie ogranicza możliwość spadku temperatur i chroni przed większym mrozem. Najbliższa noc zapowiada się najchłodniej na wschodzie i południu Polski. Temperatura spadnie poniżej 0 st. C. szczególnie przy gruncie.

Prognozowana temperatura w Polsce przy gruncie o godzinie 01:00, 10 listopada 2021

Prognozowany mróz w Polsce, 10 listopada 2021

Kolejne większe spadki temperatur w Polsce czekają nas w okolicach połowy listopada o czym będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!