| |
Zagrożenie!
Potężny upał uderzy w Polsce. Wiemy, kiedy temperatura przekroczy 36 stopni. Pierwsza fala upałów sprawdzi się

Potężny upał uderzy w Polsce. Wiemy, kiedy temperatura przekroczy 36 stopni. Pierwsza fala upałów sprawdzi się

Szokująca prognoza pogody wyłania się z najnowszej odsłony modelu europejskiego ECMWF. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, w nowym tygodniu na początku drugiej połowy czerwca 2021, do Polski dotrze pierwsza fala upałów. Pytaniem otwartym nadal pozostają temperatury maksymalne, jakie zanotujemy oraz liczba dni, gdy upał, będzie dawać się nam we znaki. Już ten kończący się tydzień przyniósł falę gorąca i pojawiły się pierwsze narzekania, a co dopiero, kiedy upał z temperaturą ponad 30 stopni zagości w Polsce. Po chłodnej wiośnie meteorologicznej, w czerwcu dość szybko przeszliśmy do ciepła i gorąca, a w perspektywie czeka nas uderzenie upału. Pierwsza fala upałów może być dla nas wyjątkowo męcząca. Co z temperaturami? Ostatnie prognozy mówią już nie tylko o możliwej temperaturze w przedziale 31-36 stopni, ale możliwe jest nawet 38 stopni! Byłby to wówczas niemal atak na rekord temperatury dla czerwca w Polsce, wynoszący 38,3 st. C., zanotowany zaledwie 2 lata temu. Czy faktycznie jest szansa na 38 stopni, przekonamy się w czasie analiz kolejnych odsłon modeli numerycznych, w tym regionalnych o gęstszej siatce prognostycznej.

Pierwsza fala upałów pojawi się w Polsce, w drugiej połowie czerwca 2021

Pogoda, potężny upał uderzy w Polsce, druga połowa czerwca 2021, prognoza temperatury, to będzie pierwsza fala upałów

Pierwszym dniem fali upałów, będzie prawdopodobnie czwartek 17 czerwca 2021 (+/- 1 dzień). To właśnie wtedy miejscami na zachodzie kraju temperatura może osiągnąć lub przekroczyć 30 stopni C., czyli próg upału.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 17 czerwca 2021

Pogoda, pierwsza fala upałów uderzy w Polsce, kiedy będzie upał w czerwcu 2021

W kolejnych dniach, bardzo ciepłe powietrze będzie się przesuwać na wschód w głąb kraju. Upał pojawi się nie tylko na zachodzie Polski, ale również w centrum i na południu.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 18 czerwca 2021

Pogoda, wiemy kiedy będzie upał w Polsce, w czerwcu 2021, prognoza temperatury

Gorąco i miejscami upalnie zrobi się nie tylko w głębi Polski, ale również chwilami nawet nad morzem, bo tym razem z uwagi na zmianę kierunku wiatru, bryza od morza, będzie znacznie zredukowana. 

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 19 czerwca 2021

Pogoda, uderzy potężny upał w Polsce, prognoza temperatury, czerwiec 2021

Również na przełomie 2 i 3 dekady czerwca 2021, jest prawdopodobny upał w Polsce. To oznacza, że pierwsza fala upałów potrwa co najmniej kilka dni.

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 20 czerwca 2021

Pogoda, pierwszy upał w Polsce, uderzy w czerwcu 2021, prognoza temperatury, od 17, do 20 czerwca 2021

Anomalia temperatury podczas fali upałów w Polsce, może nawet o 10-16 stopni C. przekraczać normę wieloletnią dla tego okresu roku.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 18 czerwca 2021

Pogoda, potężny upał w Polsce, czerwiec 2021, prognoza temperatury i anomalii w Polsce i Europie

Podsumowując, pierwszej fali upałów w Polsce możemy być już niemal pewni. Temperatura maksymalna osiągnie co najmniej 30-36 st. C., a czy będzie nawet 37-38 st. C., dowiemy się z kolejnych prognoz, które to potwierdzą lub wyeliminują, ale jest na to szansa. Czas dokładnego pojawienia się upału i zasięgu w nowym tygodniu, oraz okres jego trwania, może jeszcze ulec niewielkiej korekcie. Będziemy to weryfikować już w niedzielę 13.06 przed południem, w czasie wydania prognozy długoterminowej na 16 dni. Zapraszamy do sprawdzenia. Z nami pogoda Was nie zaskoczy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!