| |
Zagrożenie!
Piątek 21.09 ostatnim upalnym dniem w tym roku. Od soboty 22.09 znaczne ochłodzenie

Piątek 21.09 ostatnim upalnym dniem w tym roku. Od soboty 22.09 znaczne ochłodzenie

W naszej długoterminowej prognozie pogody zapowiadaliśmy stabilne warunki z wysokimi temperaturami do piątku 21.09. Najnowsze dane numeryczne również potwierdzają ten czekający nas fakt.

W minionych dniach adwekcja ciepłej masy powietrza szczególnie zaznaczyła się w zachodniej części kraju, gdzie dotarło ono przez Francję i Niemcy z Hiszpanii. Dzięki temu notowaliśmy temperatury oscylujące w pobliżu 30 st. C. m.in. w rejonie Wrocławia, Koła, Torunia i Słubic.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski

Trajektoria wsteczna masy powietrza wrzesień

Wszystko wskazuje na to, że piątek będzie ostatnim dniem 2018 roku gdy temperatura miejscami osiągnie lub przekroczy granicę upału =>30 st. C. Najwyższych temperatur spodziewamy się w tym dniu na zachodzie i południowym-zachodzie kraju.

Prognozowana temperatura maksymalna w piątek 21 września br.

Prognoza temperatury

Prognozowana anomalia temperatury (względem normy z lat 1981-2010) w piątek 21 września. Nad Wyspami Brytyjskimi widać wyraźne ochłodzenie, które dotrze nad Polskę w sobotę 22.09

Anomalia temperatury wrzesień

Sytuacja zacznie się zmieniać w nocy z piątku na sobotę 21/22.09. Wówczas do kraju z północnego-zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny. Z upływem godzin będzie on przesuwał się w głąb kraju na południowy-wschód, niosąc na swej drodze przelotne opady deszczu oraz miejscami silniejsze porywy wiatru. Niewykluczone, że lokalnie również zagrzmi. Za frontem napłynie znacznie chłodniejsze powietrze. Z tego powodu w sobotę 22.09 temperatura maksymalna będzie o co najmniej 8-11 st. C. niższa od tej zanotowanej dzień wcześniej.

Prognozowana anomalia temperatury w sobotę 22 września br.

Anomalia temperatury wrzesień ochłodzenie

W tym dniu wystąpią miejscami opady deszczu, głównie na północy w strefie nadmorskiej, początkowo na wschodzie i przez znaczną część dnia na południowym-wschodzie kraju (przede wszystkim Podkarpacie). Na pozostałym obszarze Polski na ogół nie powinno padać.

Jeszcze większego ochłodzenia spodziewamy się około poniedziałku 24.09, wtorku 25.09, gdy Polska dostanie się bezpośrednio pod wpływ niżu. Wówczas na obszarze największych opadów deszczu temperatura maksymalna nie przekroczy 10-12 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury we wtorek 25 września br.

Prognoza anomalia temperatury wrzesień

W tym okresie pojawi się również ryzyko wichury. Na ostateczną prognozę musimy jeszcze poczekać, bowiem siła wiatru, natężenie opadów w poszczególnych regionach i temperatura będzie uzależniona od położenia centrum niżu wraz z jego późniejszą trajektorią, ale o tym napiszemy więcej w naszej kolejnej prognozie po ustabilizowaniu wyliczeń numerycznych na początek nowego tygodnia.


Komentarze
Lucas wawa

Imponujący kontrast i zmiana pogodowa. Tak więc w tym roku dość gwałtownie przejdziemy z wyraźniej dominacji aury typowo letniej do wyraźnej dominacji aury typowo jesiennej. Z tym, że anomalia po 22.09 będzie mimo wszystko znacznie słabsza (raz na minusie, raz na plusie), niż obecna silnie dodatnia. W zdecydowanej części kraju notujemy obecnie nieco poniżej lub nawet nieco powyżej 30°C - nawet na N kraju. To jeden z najpóźniejszych takich przypadków w historii pomiarów meteorologicznych.

20 wrzesień 2018 - 15:56
Odpowiedz