| |
Zagrożenie!
Możliwe umiarkowane i chwilami intensywne opady śniegu 15/16.12. Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej

Możliwe umiarkowane i chwilami intensywne opady śniegu 15/16.12. Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej

W prognozie długoterminowej wydanej w minioną niedzielę 09.12, wspominaliśmy, że pod koniec tego tygodnia, będą możliwe większe opady śniegu. Wszystko wskazuje, że ta zapowiedź stanie się faktem.

Zima drogowcy śnieg prognoza

Polska znajduje się obecnie w obszarze pomiędzy oddziaływaniem wyżu Gotthard znad północno-zachodniej Rosji, a niżem Nadiia znad rejonu Sycylii ze strefą frontów atmosferycznych. Na północ od niżu rozciąga się ciepły front atmosferyczny na którym nad Bałkanami rozwinie się niewielki niż, który w kolejnych kilkudziesięciu godzinach wchodząc nad Polskę przez Karpaty, przyniesie umiarkowane i okresami dość intensywne opady śniegu, głównie we wschodniej połowie kraju.

Prognozowane przemieszczenie strefy opadów śniegu, od sobotniego 15.12 późnego popołudnia, do poniedziałkowego 17.12 poranka

Prognoza opadów śniegu Polska

Strefa opadów zacznie wkraczać nad południowo-wschodnie dzielnice kraju już dziś 15.12 późnym popołudniem lub wieczorem, a następnie w ciągu nocy 15/16.12 zacznie wędrować w głąb kraju.

Prognozowana suma opadów śniegu do poniedziałkowego 17.12 poranka

Prognoza sumy opadów śniegu

W niedzielę 16.12 o poranku opady śniegu dotrą również nad dzielnice północne i północno-wschodnie. Ostatecznie opady śniegu wyjdą poza obszar Polski w nocy na poniedziałek 16/17.12, gdy najdłużej, będą się utrzymywać nad Podlasiem. W tym czasie na sporym obszarze kraju zdoła się co najmniej zabielić, a w niektórych regionach powstanie kilkucentymetrowa pokrywa śnieżna.

Prognozowana pokrywa śnieżna w poniedziałkowy 17.12 poranek

Prognoza pokrywa śnieżna

Ponadto, w pierwszej fazie opadów spodziewamy się nasilenia wschodniego i południowo-wschodniego wiatru, dlatego miejscami, będą możliwe zawieje i zamiecie śnieżne.


Komentarze
Ben Wwa

W Warszawie, pierwsza połowa grudnia była cieplejsza niż normalnie; jej średnia temperatura przewyższyła wartość wieloletnią o 0,9°C.

16 grudzień 2018 - 07:44
Odpowiedz