| |
Zagrożenie!
Padł europejski rekord opadów. We Włoszech i Francji wybuchła „bomba wodna”

Padł europejski rekord opadów. We Włoszech i Francji wybuchła „bomba wodna”

W rozchwianym klimacie coraz częściej dochodzi do skrajności pogodowych, od niedawnych rekordów temperatury po nowe ekstremalne sumy opadów. Kolejny przykład pochodzi z Włoch i Francji, gdzie dosłownie wybuchła „bomba wodna”. Jest to sytuacja, gdy w krótkim czasie spadają ekstremalne sumy opadów. Padł nie tylko krajowy włoski rekord opadów, ale również rekord opadów w Europie. W zaledwie 12 godzin spadło więcej deszczu niż wynosi Polska roczna suma opadów. Gigantyczna ulewa spowodowała olbrzymie powodzie błyskawiczne na północy Włoch i na południu Francji. Mamy nagrania i zdjęcia.

Skutki ulewy we Włoszech, 4 października 2021

Rekord opadów deszczu w Europie, bomba wodna we Włoszech i Francji. Październik 2021

Rekordowa ulewa we Włoszech

Największa i zarazem rekordowa suma opadów miała miejsce w rejonie Cairo Montenotte położonego blisko Genui. Historyczną ulewę przyniosła burza, która zaczęła mieć charakter stacjonarny. Drogi szybko zamieniły się w rzeki. Ogromna masa wody wypełniła pobliskie strumienie i rzeki i doszło do powodzi błyskawicznej. Stacjonarna burza napędzała się wilgocią pobieraną z Zatoki Genueńskiej, tak dobrze znanej w Polsce, bo to właśnie powstające tutaj niże genueńskie przynoszą w naszym kraju często powodzie i śnieżyce.

Rekordowa ulewa we Włoszech widoczna na zdjęciach satelitarnych

4 października 2021, w ciągu zaledwie 6 godzin w Cairo Montenotte spadło 496 mm wody! Na tym jednak nie koniec, bo ulewa była kontynuowana w kolejnych godzinach. W czasie 12 godzin spadło 740,6 mm wody. Jest to nowy rekord opadów w Europie w tak krótkim czasie. W ciągu 24 godzin suma opadów była większa i sięgnęła 859 mm.

Jeszcze więcej spadło na stacji Rossiglione w regionie Liguria. Spadło tutaj 883,6 mm w ciągu 24 godzin. Dla porównania w Polsce np. w Rzeszowie, roczna średnia suma opadów wynosi 652 mm, tymczasem w Cairo Montenotte październikowa suma opadów zwykle wynosi 135 mm, a spadło ponad 740 w zaledwie 12 godzin. To naprawdę niewiarygodne i musiało się skończyć dosłownym potopem.

Straty będą ogromne, bo woda niszczyła wszystko na swej drodze. Zalało mnóstwo samochodów, budynków mieszkalnych i pól uprawnych. Trudno w to uwierzyć, ale do tej pory nie ma informacji o ofiarach.

Ulewy również we Francji. Zgłoszono 11 tornad

Ulewny deszcz padał nie tylko we Włoszech. Wcześniej ulewa wystąpiła we Francji. Deszcze dały się we znaki mieszkańcom, zwłaszcza na południowym wschodzie kraju, gdzie spadło ponad 450 mm wody.

Suma opadów zarejestrowana we Francji w ciągu 24 godzin

Ucierpiała Marsylia, spadło tutaj ponad 173 mm wody.

W bazie ESWD między 2 i 5 października widnieje 11 tornad, jakie w tym czasie zarejestrowano we Francji i we Włoszech. Jedno z piękniejszych i zarazem przerażających miało miejsce na Korsyce.

Gigantyczne opady deszczu są kolejnym dowodem na zmiany klimatyczne związane z ociepleniem. Prognozy jednoznacznie wskazują na rosnącą liczbę dni z ekstremalnym opadem deszczu wraz ze wzrostem temperatury. Potwierdzają to niedawne powodzie we Francji i wieloletnie dane meteorologiczne.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!