| |
Zagrożenie!
 Padł nowy rekord liczby gradobić w Europie. W Polsce spadł rekordowo duży grad

Padł nowy rekord liczby gradobić w Europie. W Polsce spadł rekordowo duży grad

Mimo, że rok 2021 jeszcze się nie skończył, to wstępnie możemy zacząć podsumowania, gdyż sezon burzowy niosący najwięcej silnych zjawisk atmosferycznych już za nami. Z informacji przesyłanych do Europejskiej Bazy Danych o Gwałtownych Zjawiskach Atmosferycznych (ESWD) wynika, że w tym roku na znacznym obszarze Europy zanotowano rekordowo dużo gradobić. Z kolei w Polsce spadł rekordowo duży grad. Zauważono również skumulowanie występowania gwałtownych gradobić w krótkim odstępie czasu. Generalnie w Polsce odnotowano nie tylko rekordowo dużą gradzinę, ale również był to rekordowy rok pod względem liczby zgłoszonych opadów gradu.

Padł nowy rekord opadów gradu w Polsce i Europie w roku 2021

Nowy rekord opadów gradu w Polsce i Europie, rok 2021

Do końca października w bazie ESWD zarejestrowano 5195 zgłoszeń o dużym gradzie (≥ 2 cm), 871 zgłoszeń o bardzo dużym gradzie (≥ 5 cm) i 29 zgłoszeń o ogromnym gradzie (≥ 10 cm). Te liczby są znacznie większe niż w poprzednich latach. Liczba bardzo dużych meldunków gradowych zebranych w 2021 roku jest ponad dwukrotnie większa niż w drugim najbardziej aktywnym roku, jakim był 2019.

Sezon gradowy w 2021 roku był wyjątkowo aktywny w krajach alpejskich, w Polsce i Czechach

Z danych pogodowych jednoznacznie wynika, że rekordowy sezon gradowy w Europie w 2021 roku, był szczególnie aktywny w regionie przedalpejskim, zarówno na północnej stronie w Szwajcarii, Austrii Niemczech, jak również po południowej stronie we Włoszech, a także we wschodniej Polsce i południowo wschodnich Czechach.

Sezon gradowy w Europie. Zanotowane gradobicia, do 31 października 2021

Rekordowy sezon gradowy w Europie. Największy grad spadł w Polsce, rok 2021

Największy grad tego sezonu w Europie spadł w Polsce

Największy grad zgłoszono 24 czerwca w Polsce. W tym dniu w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim, szacunkowa wielkość gradu osiągnęła co najmniej 13,5 cm.

Rekordowo duży grad w Polsce. Foto: Magdalena Cecotka

Rekordowy grad w Polsce. Największe gradzina w Europie w 2021 roku

Jest to aktualnie największa udokumentowana gradzina, jaką kiedykolwiek zaobserwowano na obszarze Polski. Dodajmy, że w Polsce w 2021 roku zaobserwowano również największe zagęszczenie raportów z opadów bardzo dużego gradu. Liczba zgłoszonych do ESWD gradobić z Polski jest rekordowa. Gradobicia powodowały nie tylko straty w uprawach i zniszczenia mienia, ale były odpowiedzialne miejscami za obrażenia ludzie. Największa liczba obrażeń w czasie jednego gradobicia wynosiła 12. Została zgłoszona podczas gradobicia 26 września, gdy grad uderzył w Toskanię we Włoszech. 

DobraPogoda24.pl, ESWD


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!