| |
Zagrożenie!
Pogoda na Sylwestra szokuje. Temperatura w Polsce przekroczy 12 stopni. Miejscami spadnie deszcz

Pogoda na Sylwestra szokuje. Temperatura w Polsce przekroczy 12 stopni. Miejscami spadnie deszcz

Warunki atmosferyczne w Polsce często popadają ze skrajności w skrajność, co jest charakterystyczne dla naszego położenia geograficznego na styku różnych mas powietrza. Po okresie siarczystego mrozu czeka nas odwilż i znaczny wzrost temperatury. Pogoda na Sylwestra 2021/2022 szokuje, bo właśnie na przełomie starego i nowego roku temperatura miejscami może wzrosnąć nawet do 11-12, lokalnie 13 stopni C., zwłaszcza na zachodzie i południowym zachodzie Polski. Przyczyni się do tego układ niżowy nad Atlantykiem, który ściągnie do zachodniej i środkowej Europy znacznie cieplejsze powietrze.

Prognozowana anomalia temperatury w noc sylwestrową w Polsce i Europie wraz z kierunkiem adwekcji ciepłego powietrza

Pogoda na Sylwestra 2021/2022 szokuje. Mróz ustąpi uderzy silne ocieplenie, temperatura wzrośnie do 12 stopni

Po fali siarczystego mrozu w Polsce z temperaturą spadającą do -25,4 st. C., pod koniec roku pozostanie już tylko wspomnienie. Dotrze wtedy bardzo ciepły strumień powietrza z głębi Atlantyku. Prognozy wskazują, że powietrze to zostanie częściowo zaciągnięte przez prąd strumieniowy również z rejonu południowo wschodnich dzielnic USA.

Sylwestra w Polsce z odwilżą, wyższą temperaturą, ale z możliwym miejscami deszczem

Aktualne wyliczenia numeryczne wskazują, że właśnie pod koniec roku ciepłe powietrze dotrze również do Polski. Jeśli sprawdzą się prognozy, to 31 grudnia 2021 w Sylwestra, temperatura miejscami wzrośnie do 10-12, lokalnie być może 13 st. C!

Wstępnie prognozowana temperatura w Polsce, 31 grudnia 2021. Model ECMWF

Pogoda na Sylwestra, 31 grudnia 2021. Prognoza temperatury w Polsce

Prognozę ocieplenia w Sylwestra potwierdza także kanadyjski model GEM, który w ostatnich dniach bardzo dobrze prognozował siarczysty mróz w Polsce.

Aktualnie prognozowana temperatura w Sylwestra, 31 grudnia 2021 w Polsce. Model GEM

Pogoda w Sylwestra, 31 grudnia 2021. Mapa temperatury i opadów w Polsce

Do Polski ma wówczas wkroczyć front atmosferyczny z opadami deszczu. Jego położenie pod względem zasięgu i pory wystąpienia ulega jeszcze korektom w prognozach, dlatego może to się jeszcze zmienić, ale z pewnością w tym dniu w Polsce miejscami spadnie deszcz.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce w sylwestrowy wieczór, model ECMWF

Pogoda na Sylwestra 2021/2022. Jaka będzie temperatura, gdzie będzie padać, mapy pogodowe

Możliwe opady deszczu w noc sylwestrową potwierdza obecnie również niemiecki model ICON, ale zasięg opadów aktualnie jest nieco bardziej przesunięty na zachód względem prognozy europejskiego modelu ECMWF.

Wstępnie prognozowany zasięg opadów deszczu w Polsce w sylwestrową noc, 31 grudnia 2021 / 1 stycznie 2022. Model ICON

Prognoza temperatury i opadów w Polsce, 31 grudnia 2021

Przed nami więc jeszcze kilka dni ze słabnącym mrozem i wycofującą się zimą z Polski z wyjątkiem rejonów górskich, a pod koniec roku wkroczy większe ocieplenie szczególnie na zachodzie i południowym zachodzie. Mogą się również pojawić opady deszczu, ale ich zasięg i porę wystąpienia, będziemy jeszcze weryfikować, bo zajdą korekty prognoz.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!