
Pogoda na majówkę. Silne ochłodzenie, czy pierwszy upał? Jest prognoza na długi weekend
Nadchodzące tygodnie będą nas zbliżać nie tylko do świąt wielkanocnych, ale także do długiego majowego weekendu. Prognozy sezonowe już sięgają w ten okres, dlatego możemy sprawdzić, jak zapowiada się pogoda na majówkę w Polsce. Czy będzie ciepło i pogodnie z pierwszym upałem, a może deszczowo z silnym ochłodzeniem? Trend jest bardzo zbliżony szczególnie pod względem temperatury.
Prognozowana anomalia temperatury w tygodniu majówki w Polsce i Europie do 2 maja 2025
W tym sezonie długi weekend majowy ma bardzo korzystny układ w kalendarzu bo rozpocznie się w czwartek 1 maja, a zakończy w niedzielę 4 maja. Wystarczy wziąć wolne 2 maja i będziemy mieć pełne 4 dni wolnego. Nic więc dziwnego, że nasze oczekiwania względem pogody są wygórowane. Mimo, że prognozy operacyjne jeszcze nie podają dokładnych prognoz na te dni, to dysponujemy już najnowszymi prognozami z anomaliami średnich temperatur, zarówno modelu CFSv2, jak również ECMWF. Aktualne wyliczenia wskazują na początek majówki z temperaturami w pobliżu normy i miejscami nieznacznie powyżej, ale w trakcie majówki ma się ocieplić w całym kraju.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w tygodniu majówki od 3 maja 2025
Z podanych prognoz wynika, że majówka w tym sezonie nie będzie zimna z wyraźną temperaturą poniżej normy. Nie zapowiada się również okres ekstremalnie ciepły, a tym samym pierwszego upału raczej nie będzie, choć w minionych latach potrafił się lokalnie pojawić w tych dniach w Polsce. Biorąc pod uwagę początkowo średnią temperaturę zbliżoną do normy, która w trakcie majówki ma przejść na dodatnie wartości, to realne temperatury maksymalne między 1-4 maja powinny osiągać w poszczególnych regionach do około 20-26 st. C., z możliwą korektą o około +/- 5 st. C. Prognoza potwierdzi się o ile nie zmienią się radykalnie obecne wyliczenia anomalii średniej temperatury w ujęciu danego tygodnia.
Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w tygodniu majówki 2025
Pewne rozbieżności są pod względem prognozy układu barycznego. O ile model amerykański wskazuje na przewagę wpływu pola wyżowego, o tyle model europejski wylicza w tym okresie znalezienie się Polski w obszarze neutralnym, co oznacza, że będzie się zaznaczał zarówno wpływ wyżu, jak również pola niższego ciśnienia. W praktyce może to oznaczać, że będziemy mieć dni pogodne i dość ciepłe, które miejscami zostaną przerwane przez przelotne opady, lokalnie nawet z burzami. Tego typu zjawiska nie mają jednak dużego zasięgu, gdyż są związane z konwekcją na frontach, a tym samym nie trwają długo i są często tylko lokalnym przerywnikiem, choć kłopotliwym szczególnie na pieszych i rowerowych wędrówkach.
Zobacz: Nadciągną silne wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. Uderzy prąd strumieniowy z północy
Prognozowana anomalia ciśnienia według modelu ECMWF w Polsce i Europie w tygodniu majówki 2025
Pierwsze prognozy na majówkę są więc dość optymistyczne. Zakładając obecne wyliczenia możemy przyjąć, że temperatury maksymalne będą sięgać do około 20-26 st. C. z możliwą korektą ich zakresu o około +/- 5 st. C. Nie powinno brakować chwil ze słońcem, a jeśli popada i zagrzmi, to na ogół przelotnie i nie wszędzie. Miejmy nadzieję, że kolejne prognozy nie zmienią zupełnie obecnego trendu, choć oczywiście nie możemy tego wykluczyć. W pogodzie długoterminowej będziemy wskazywać możliwy zakres temperatury na poszczególne dni.
Zobacz: Nowa pogoda na Wielkanoc. Śnieg i mróz, czy ocieplenie? Prognozy na święta jednoznaczne
Źródło: DobraPogoda24.pl
Będę się cieszył z tego co będzie. Opady są potrzebne to liczę na jakieś opady bo u Mnie już dwa tygodnie nie pada i na majówkę niech leje.