
Nowa pogoda na Wielkanoc. Śnieg i mróz, czy ocieplenie? Prognozy na święta jednoznaczne
Za ponad dwa tygodnie czekają nas ważne święta w Polsce, dlatego coraz częściej pytacie, czy będą ciepłe i wiosenne, a może przedłuży się ochłodzenie i spadnie śnieg oraz będzie mróz z aurą bardziej zimową? Nowa pogoda na Wielkanoc już dokładnie sięga w ten okres z prognozami długoterminowymi, możemy więc wskazać obecny trend, a ten szczególnie pod względem temperatury jest jednoznaczny.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w tygodniu świąt Wielkanocy do 21 kwietnia 2025
W tym sezonie okres święta wielkanocne przypadają szczególnie na 20-21 kwietnia, ale również dni poprzedzające wpisują się w Wielki Tydzień, który także jest bardzo ważny. Najnowsze prognozy dwóch wiodących modeli pogodowych, zwłaszcza CFSv2 oraz ECMWF w ostatnich wyliczeniach są ze sobą zgodne. Wiele wskazuje, że nadchodzące ochłodzenie ustąpi szczególnie w trakcie drugiej połowy kwietnia, a to oznacza, że powinno się ocieplić przed świętami.
Prognozowana anomalia temperatury według modelu ECMWF, w Polsce i Europie w Wielkim Tygodniu Wielkanocy do 21 kwietnia 2025
Z obu aktualnych prognoz wynika, że w tygodniu świątecznym średnia temperatura dobowa w Polsce, a także na szczególnie obszarze zachodniej Europy ma być o około 1-2,5 st. C. powyżej normy. To oznacza, że temperatury maksymalne w tym okresie mogą na ogół osiągać 12-20 st. C., a miejscami nawet więcej. Będzie to więc przeważnie dość ciepły okres w pogodzie, który znacząco się odróżni od ochłodzenia z przełomu pierwszej i drugiej dekady kwietnia.
Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w tygodniu święta Wielkanocy 2025
Pewne wątpliwości pojawią się pod względem opadów, gdyż amerykański model wskazuje na przewagę wpływu pola wyżowego, a to oznacza, że opadów nie będzie wiele, gdyż warunki atmosferyczne mogą przez znaczny okres być względnie dość stabilne, choć noce mogą być jeszcze chłodne jak na kwiecień przy rozpogodzeniach. W przypadku modelu ECMWF obszar wyżowy nie jest tak widoczny. W tym okresie Polska ma się znajdować w obszarze neutralnym pod względem barycznym, co oznacza, że będą się na zmianę pojawiać okresy wpływu wyżu i pola niżowego. W takich przypadku miejscami mogą wystąpić przelotne opady.
Sprawdź: Ciepłą wiosnę przerwie mróz. Temperatura spadnie o 25 stopni. Zima już w tych dniach
Prognozowana anomalia ciśnienia modelu ECMWF, w tygodniu świąt Wielkanocy 2025
Biorąc pod uwagę powyższe dane, możemy przyjąć, że w nadchodzących świętach wielkanocnych, temperatury maksymalne będą powyżej normy, a tym samym nawiążą do trwającej wiosny bo w wielu regionach mogą być w okolicy 15-20 st. C. z granicą możliwej korekty około +/- 5 st. C. Opadów powinno być mniej niż zwykle, lub co najwyżej miejscami będą w normie. Na ogół, jeśli wystąpią to będą mieć charakter przelotny i rozproszony. Nie powinny więc zakłócić okresu świątecznego na dłużej. Miejmy nadzieję, że prognozy nie zmieniają się znacząco względem aktualnego trendu.
Zobacz: Osiądzie silny mróz. Temperatura spadnie do -13 stopni. Mroźna zima zniszczy uprawy roślin
Źródło: DobraPogoda24.pl