
Pogoda na maj. Ostatni mróz i śnieg, czy wczesna fala upałów? Jest najnowsza prognoza
Za ponad dwa tygodnie rozpocznie się ostatni miesiąc meteorologicznej wiosny, dlatego sprawdźmy, jak zapowiada się pogoda na maj. Czy wystąpi jeszcze mróz i spadnie śnieg, a może nadciągnie wczesna fala upałów lub będzie często chłodno i deszczowo? Najnowsze prognozy sezonowe wskazują jasny trend dotyczący szczególnie temperatury, a w mniejszym stopniu opadów. Średnie wartości mogą rozczarować.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, maj 2025
Aktualne prognozy sezonowe oparte na amerykańskim modelu CFSv2 wskazują na temperaturę w maju w ujęciu całego sezonu na wartość powyżej normy, ale nie będzie to ekstremalne odchylenie. Wyliczenia numeryczne podają, że średnia temperatura w Polsce będzie o około 0,25-1 st. C. powyżej normy, wahającej się od 10,7 st. C. w Zakopanem przez 11,8 st. C. w Kołobrzegu, 14,3 st. C. w Warszawie, do 14,4 st. C. w Tarnowie. Czeka nas zatem typowy wiosenny maj, jednak raczej bez wielu dni gorących i upalnych, czyli powyżej 25-30 st. C. To oznacza, że w tym sezonie pierwszej ogólnokrajowej fali upałów raczej jeszcze nie będzie, choć lokalnie pierwszy upał może się już zdarzyć, zwłaszcza w trakcie drugiej połowy maja. Przez większość miesiąca w zależności od regionów, temperatury maksymalne powinny sięgać najczęściej 16-25 st. C.
Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w maju 2025
Z kolei model europejski ECMWF wylicza w Polsce nieco wyższą dodatnią anomalie średniej temperatury bo około 1-2 st. C., przy prawdopodobieństwo całego maja powyżej normy na poziomie ponad 60-70 procent, co oznacza, że jest znaczące, ale nie ekstremalne i bardzo pewne. W rzeczywistości może się okazać, że przez większość miesiąca temperatury będą w pobliżu lub nieznacznie powyżej normy, ale w pewnych okresach zrobi się znacznie cieplej i te dni spowodują ostatecznie wyraźną, choć bez znacznego odchylenia dodatnią anomalie. Oczywiście w maju zdarzą się również dni chłodniejsze, co może mieć związek z cyklicznym zjawiskiem Zimnych Ogrodników i Zimnej Zośki, choć nie zawsze to zjawisko klimatyczne występuje w okresie przypisanej średniej, a tym samym mogą wystąpić kilkudniowe przesunięcia. Możemy więc oczekiwać, że to właśnie w maju w pewnym okresie wystąpi powszechny ostatni mróz w Polsce, zwłaszcza przy gruncie, poza tym możliwe, że jeszcze spadnie śnieg, zwłaszcza w górach i rejonach podgórskich.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w przykładowym tygodniu do 12 maja 2025
Prognozy sezonowe wskazują, że w maju Polska będzie się znajdować w obszarze neutralnym pod względem układu barycznego lub okresami z przewagą pola wyższego ciśnienia. W tej sytuacji nie możemy oczekiwać ekstremalnie suchego miesiąca. Anomalia opadów będzie zróżnicowana, gdyż będzie już częściej zależeć od rozproszonych przelotnych opadów pochodzenia również burzowego. Będziemy mieć zatem zarówno regiony z sumami opadów w normie, jak również powyżej, a najmniej poniżej średniej wieloletniej.
Sprawdź: Silne ulewy zaleją domy. Spadnie 280 litrów wody. Oberwanie chmury przyniesie powodzie błyskawiczne
Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie, maj 2025
Przed nami więc maj, który na ogół będzie dość ciepły, ale raczej bez ekstremalnie wysokich temperatur i znacznego przekroczenia normy klimatycznej. Na ogół będą przeważać dni z temperaturami maksymalnymi do około 16-25 st. C., ale zdarzą się również jeszcze okresy chłodniejsze i wtedy może pojawić się miejscami mróz szczególnie przy gruncie w rejonie nocnych rozpogodzeń. Na pierwszą powszechną kilkudniową fale upałów raczej jeszcze się nie zanosi, choć lokalny nieliczny upał w trakcie miesiąca, zwłaszcza między 2-3 dekadą maja może już wystąpić.
Zobacz: Jest nowa pogoda na Wielkanoc. Spadnie śnieg, czy wiosna? Znamy prognozy na święta
Źródło: DobraPogoda24.pl