
Jest nowa pogoda na Wielkanoc. Spadnie śnieg, czy wiosna? Znamy prognozy na święta
Za ponad tydzień czekają nas w Polsce jedne z najważniejszych świąt, dlatego pytacie, jakie są najnowsze prognozy? Aktualna pogoda na Wielkanoc wskazuje na pewny trend dotyczący szczególnie temperatury i opadów. Sprawdźmy, czy nagle się ochłodzi i spadnie śnieg, a może będzie ciepła wiosna sprzyjająca rodzinnym spotkaniom i podróżom po kraju.
Prognozowana temperatura w Polsce, Wielkanoc 20 kwietnia 2025
W tym roku okres związany ze świętami przypada w Polsce szczególnie między 18-21 kwietnia, z głównym wskazaniem na Wielkanoc 20 kwietnia. W Wielkim Tygodniu, dzięki zmianom w polu barycznym nad Europą do centrum w rejon naszego kraju zostanie skierowane ciepłe powietrze i temperatury znacznie wzrosną, a tym samym mróz i nawroty opadów śniegu ustąpią. Mówić będziemy o fali ciepła, ale miejscami poczujemy nawet podmuch lata bo temperatura miejscami przed świętami sięgnie nawet około 25-28 st. C.
Prognozowana temperatura w świąteczny Lany Poniedziałek, 21 kwietnia 2025
Nadchodzące ocieplenie w Wielkim Tygodniu w rejonie środkowo wschodniej Europy, w tym w Polsce jest pewne, ale pojawiły się rozbieżności w prognozach z terminem jej utrzymania. Nasze wcześniejsze analizy wskazywały, że w Polsce będzie dość ciepło, co najmniej do Wielkanocy, a ochłodzenie ma się pojawić dopiero w drugi dzień świąt. Najnowsze prognozy numeryczne z kilku modeli pogodowych wskazują jednak, że to powszechne ochłodzenie może się opóźnić, a tym samym całe święta w wielu regionach spędzimy z wiosennymi temperaturami, co ucieszy wiele osób.
Prognozowana anomalia temperatury w tygodniu świąt Wielkanocy w Polsce i Europie do 21 kwietnia 2025
Trend dotyczący temperatury potwierdza najnowsza prognoza anomalii średniej temperatury w ujęciu całego tygodnia związanego z Wielkanocą. Wyliczenia modelu ECMWF, ale także innych w tym GFS i GEM wskazują na utrzymanie wiosennych temperatur także w drugi dzień świąt Wielkanocy. Ma być cieplej niż zwykle o tej porze roku o kilka st. C. Przyczynę ocieplenia możemy zauważyć szczególnie na prognozie rozkładu układu barycznego nad Europą. W Wielkim tygodniu Polska znajdzie się w obszarze pomiędzy rozległym polem niżowym znad zachodniej Europy, a skrajem wyżu znad regionów wschodnich kontynentu. W takich warunkach pojawi się korytarz z adwekcją ciepłego powietrza z południa, który ma się szansę utrzymać co najmniej przez tydzień.
Sprawdź: Bomba ciepła usunie mróz. Temperatura wzrośnie o 25 stopni. Wczesne lato w tych dniach
Prognozowana anomalia ciśnienia w tygodniu świątecznym Wielkanocy w Polsce i Europie do 21 kwietnia 2025
Jeśli więc sprawdzą się aktualne wyliczenia numeryczne, to temperatura w Polsce w czasie Wielkanocy i drugiego dnia świąt na ogół wzrośnie w zależności od regionu do około 15-23 st. C. z możliwą korektą wartości maksymalnych o około +/- 4 st. C. Na ogół będą to więc dość ciepłe wiosenne święta bez ryzyka nawrotu zimy z mrozem i śniegiem. Miejscami mogą się jednak rozwinąć przelotne opady deszczu i lokalne burze bo będą warunki do rozwoju konwekcji. Takie opady na ogół nie są jednak trwałe i będą co najwyżej krótkim przerywnikiem wiosennej pogody z ograniczonym zasięgiem.
Zobacz: Pogoda na lato. Częsty upał, czy ulewy i zimno? W prognozach uciążliwe i męczące wakacje
Źródło: DobraPogoda24.pl