| |
Zagrożenie!
Pogoda na jesień 2021 dla Polski daje „promyk nadziei”. Amerykanie opublikowali prognozę dla Europy

Pogoda na jesień 2021 dla Polski daje „promyk nadziei”. Amerykanie opublikowali prognozę dla Europy

Amerykańscy eksperci specjalizujący się w prognozach długoterminowych opublikowali najnowszą pogodę długoterminową na jesień 2021 dla Polski i Europy. Po lecie z katastrofalnymi skrajnościami, w tym śmiertelną i historyczną powodzią na zachodzie Europy oraz piekielną falą upałów i pożarów na południowym wschodzie Europy, kolejne miesiące powinny przynieść promyk nadziei dla najbardziej dotkniętych regionów. Pogoda na jesień 2021 jest łagodna dla Polski, bo po ciepłym i burzowym lecie, czeka nas wiele spokojniejszych dni z umiarkowaną temperaturą. Tor niestabilnej pogody przesunie się z północnej Europy na południe. Będzie to ulga dla części Niemiec, Belgii, Holandii, Luksemburga i północno wschodniej Francji, gdzie ulewne deszcze spowodowały historyczne powodzie w lipcu. Przewidywany bardziej suchy trend w miesiącach jesiennych będzie korzystny dla obszarów, które wciąż odbudowują się po powodzi.

Pogoda na jesień 2021 dla Polski i Europy

Pogoda na jesień 2021 dla Polski i Europy, amerykańska prognoza długoterminowa

Europie Zachodniej mogą zagrozić silne układy burzowe i niżowe

Zanim tor burzowy całkowicie przesunie się na południe Europy, to nad Irlandią i Wielką Brytanią na początku jesieni mogą się zdarzyć silniejsze układy niżowe, w tym byłe cyklony tropikalne związane z sezonem huraganów na Atlantyku. Pomimo rekordowego sezonu huraganów w 2020 r., żadna z burz tropikalnych nie przetrwała wędrówki przez północny Ocean Atlantycki, a wszystkie systemy rozproszyły się, zanim dotarły do ​​Europy. Meteorolodzy AccuWeather ostrzegają, że w tym roku może być inna historia. Przy temperaturach powierzchni morza około 1-3 st. C. powyżej normy, jest mnóstwo energii, aby utrzymać dłużej żywotność cyklonów tropikalnych w kierunku Europy. „Dlatego oczekuje się, że od jednego do trzech tropikalnych cyklonów dotrze do Europy w nadchodzących miesiącach” - powiedział Tyler Roys, jeden z autorów prognozy. W pierwszej połowie sezonu system tropikalny najprawdopodobniej uderzy w region Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji, Walii i północnej Anglii. Ale gdy tor sztormowy przesuwa się na południe na koniec października i listopada, zagrożenie to przesunie się również na południe, do północno zachodniej Hiszpanii i Portugalii. Wówczas obszary najbardziej narażone na wichury przesuną się z północno zachodniej Europy do południowo zachodniej, przynosząc więcej burz do Francji i Hiszpanii. - Ogólnie rzecz biorąc, oczekuje się, że temperatury przez całą jesień będą zbliżone do normalnych, bez przewidywanych fal upałów - dodał Roys. Normalne temperatury od początku września do końca listopada wahają się od 16-21 st. C., do 7-9 st. C. pod koniec jesieni w całej Wielkiej Brytanii.

Amerykańska pogoda długoterminowa na jesień 2021 dla Europy i Polski

Amerykańska prognoza długoterminowa na jesień 2021 dla Polski i Europy

Korzystna pogoda na jesień 2021 dla Polski

Według prognoz AccuWeather, mniej burz w nadchodzących miesiącach nad północno środkową Europą, zwłaszcza w drugiej połowie jesieni, przyniesie korzystne warunki na obszarze, od Anglii po Polskę. Temperatury na całym tym obszarze będą zbliżone do normy wieloletniej, gdyż będzie to jedna z dwóch części kontynentu na której nie oczekuje się przeciągającego się letniego ciepła.

Średnia normalna temperatura w Polsce w czasie jesieni

Pogoda na jesień 2021 dla Polski, prognoza temperatury według Amerykanów

Normalne temperatury zazwyczaj wahają się od 21-23 st. C. wczesną jesienią, do 4-8 st. C. pod koniec sezonu w całym regionie.

Średnia normalna suma opadów jesienią w Polsce. Dane obliczone na podstawie lat 1991-2020

Pogoda długoterminowa na jesień 2021, prognoza pogody na jesień dla Polski, prognoza opadów i temperatury

Generalnie jesień 2021 w Polsce, ma być w normie pod względem temperatury. Z kolei opady mają być zbliżone do normy lub poniżej normy klimatycznej.

Zagrożenie powodziowe w Krajach Alpejskich i ryzyko "cyklonu tropikalnego" w basenie Morza Śródziemnego

Podczas gdy południowy tor sztormowy zapewni ustabilizowanie warunków pogodowych w środkowej i wschodniej Europie, inne regiony mogą nie skorzystać na sezonowej zmianie wzorca. Wzorzec pogody przewidujący początkowo silne burze (układy niżowe i byłe cyklony tropikalne) na północnym zachodzie Europy, w połączeniu z blokadą wyżową znad Skandynawii i Rosji, może prowadzić do rozwoju odciętych obszarów niskiego ciśnienia. To może być zapowiedź potężnych burz w południowej Europie tej jesieni. Burze te mają przynosić opady deszczu, które mogą prowadzić do ponadnormatywnych opadów w danym sezonie. Z każdą przechodzącą burzą wzrośnie ryzyko powodzi w Alpach i północnych Włoszech, ponieważ ukształtowanie terenu może przyczynić się do zwiększenia opadów. Możliwy będzie również rozwój cyklonu o cechach tropikalnych w basenie Morza Śródziemnego.

Przykładowy Medikan z 17 września 2020 w pobliżu Grecji. Zdjęcie satelitarne sat24

Pogoda na jesień 2021 dla Polski i Europy, ryzyko cyklonu w basenie Morza Śródziemnego

Mimo, że często są krótkotrwałe układy, to mogą przynosić ulewne deszcze i lokalne silne huraganowe podmuchy wiatru w regionie. W połowie sierpnia temperatury powierzchni morza we wschodniej części Morza Śródziemnego są o około 3-4 st. C. wyższe niż normalne. To oznacza, że ulewne opady mogą również rozprzestrzenić się na południowe Włoch i na Bałkany, zwłaszcza na przełomie października i listopada. Jednak po drugiej stronie Morza Śródziemnego może to być inna historia. Przewiduje się, że temperatury zbliżone do normalnych, które utrzymywały się w całej Hiszpanii w miesiącach letnich, utrzymają się przez całą jesień. We wrześniu normalne wysokie temperatury wynoszą 21-26 st. C. i zwykle spadają do niższych 16-18 st. C. pod koniec listopada. Hiszpania zazwyczaj doświadcza burzowej pogody pod koniec października i do listopada. Ten rok nie będzie wyjątkiem. Ponieważ burze często przemieszczają się po całym kraju, ryzyko gwałtownych powodzi może wzrosnąć, zwłaszcza jeśli obszary są wielokrotnie nawiedzane przez ulewne deszcze.

Pogoda na jesień 2021. Średnie normalne usłonecznienie w Polsce

Pogoda długoterminowa na jesień 2021, prognoza pogody dla Polski według Amerykanów

Letnie ciepło jesienią przeciągnie się na wschodzie Europy

Tematem przewodnim w większości Europy tej jesieni będą temperatury zbliżone do normalnych, ale wschodnie części kontynentu będą obszarem, w którym letnie ciepło utrzyma się dłużej. Warunki od Szwecji po północną Ukrainę i zachodnią Rosję będą ciepłe przez większą część września, października i listopada. Temperatury na tym obszarze pozostaną powyżej normy. Średnia normalna temperatura we wschodniej Europie wynosi około 18-21 st. C. na początku września. W nielicznych przypadkach do wschodniej Europy mogą dotrzeć również niże, które zaciągną chłodniejsze powietrze. Wówczas mogą przynieść wystarczająco dużo zimna, aby sprowadzić opady śniegu, szczególnie późną jesienią.

Jesień bywa niezwykle piękna w polskich Bieszczadach

Amerykańska prognoza na jesień 2021 dla Polski

Ze sprawdzalnością prognozy sezonowej AccuWeather bywa bardzo różnie. Czasami zdarzają się prognozy udane, bywają również częściowo sprawdzone lub zupełnie nietrafione. Prognoza ta nakreśla jednak pewien trend na nadchodzącą kolejną porę roku. Z uwagi na to, że to odległy termin i obejmuje znaczny obszar, to nie sprawdzi się w całości, ale w niektórych regionach Europy powinna być poprawna.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!