| |
Zagrożenie!
Pogoda na 16 dni. Będą przymrozki i burze z gradem w Polsce. Pierwsze gorące dni w prognozach

Pogoda na 16 dni. Będą przymrozki i burze z gradem w Polsce. Pierwsze gorące dni w prognozach

Przed nami pierwsza połowa maja, która przyniesie prawdziwą wiosnę w Polsce - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatury pozostaną przeważnie na przyjemnym umiarkowanym poziomie, aczkolwiek czasami zdarzą się jeszcze lokalne przymrozki nad ranem w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Cyklony będą nieliczne, bo zaznaczy się przewaga pola wyżowego, w którym tylko co jakiś czas pojawią się niezbyt aktywne strefy frontowe. Wrócą miejscami burze z przelotnym deszczem i lokalnie gradem, ale będą to zjawiska o ograniczonym zasięgu, głównie w południowej i wschodniej Polsce. Pojawia się również szansa na pierwsze gorące dni w drugiej dekadzie maja.

Pogoda na 16 dni. Prognoza temperatury maksymalnej w Polsce, od 1, do 16 maja 2022

Pogoda na 16 dni. Prognoza temperatury, od 1, do 16 maja 2022

Najbliższy tydzień upłynie nam pod znakiem kontynuacji umiarkowanych, ale dość przyjemnych temperatur. Na przeważającym obszarze kraju zanotujemy przeważnie 15-20 st. C., lokalnie do 21-22 st. C. Chłodniej będzie jednak nadal nad morzem, gdzie z powodu niskiej temperatury wody i bryzy temperatura powietrza nie może bardziej wzrosnąć. Zdarzą się również regiony z niższą temperaturą w czasie okresów większego zachmurzenia i przelotnych stref opadów, ale na ogół będzie przeważać wiosenna przyjemna temperatura. Niestety, będą czasami możliwe przymrozki szczególnie 4 maja nad ranem na północy i północnym wschodzie kraju. Ujemne temperatury, będą jednak z upływem maja coraz rzadszym zjawiskiem.

Pogoda na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 1-10 maja 2022

Pogoda na 16 dni, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 10 maja 2022

Pierwsza dekada maja zapowiada się w Polsce z temperaturą w normie, a na południu, zachodzie i południowym zachodzie nawet nieznacznie powyżej normy. To oznacza, że w tej części kraju będziemy najczęściej notować najwyższe temperatury. Ujemna anomalia ma być nadal możliwa na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza na Podlasiu, Warmii i Mazurach. Ciekawie wyglądają prognozy na 2 dekadę maja. Nie będziemy zapeszać, ale jest szansa na pierwsze gorące dni w Polsce. Sytuacje tę musimy jednak nadal monitorować, aby jednoznacznie potwierdzić prognozę.

Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Europie, do 10 maja 2022

Pogoda długoterminowa na 16 dni, prognoza ciśnienia w Europie i Polsce, do 10 maja 2022

W najbliższych dniach Polska ma pozostawać przeważnie w obszarze wału wyżowego łączącego kilka ośrodków wyżowych w Europie. To oznacza, że opadów ciągłych tzw. wielkoskalowych związanych z cyklonami na ogół nie będzie. Zdarzą się jednak co jakiś czas rozproszone i przelotne opady konwekcyjne, w tym burze, lokalnie z gradem. Zasięg tych opadów jest jednak bardzo ograniczony. Mimo, że np. w prognozie dla danego miasta, będzie widnieć przelotny opad deszczu, to może nie popadać, bo deszcz spadnie kilka, kilkanaście kilometrów dalej lub popada tylko częściowo w danym mieście. To jest właśnie charakterystyczne dla konwekcyjnych opadów wiosenno-letnich. Takich opadów w najbliższych miesiącach, będzie coraz więcej nad Polską.

Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 8 maja 2022

Pogoda na 16 dni, prognoza opadów w Polsce, do 8 maja 2022

W najbliższym tygodniu najwięcej przelotnych opadów, miejscami intensywnych pochodzenia burzowego ma być na południu Polski szczególnie w rejonach podgórskich. Najmniej opadów nadal jest prognozowanych na północy i północnym zachodzie, gdzie warunki atmosferyczne będą najbardziej stabilne.

Pogoda na 16 dni dla Warszawy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza pogody do 16 maja 2022

Na powyższym wykresie prawdopodobieństwa opadów i temperatury dla stolicy Polski widać wyraźnie, że opadów w nowym tygodniu nie będzie wiele, a temperatura pozostanie na umiarkowanym przyjemnym wiosennym poziomie z lekkim spadkiem 4 maja. Zdecydowanie ciekawiej zapowiadają się temperatury w drugiej dekadzie maja. Niewykluczone, że będą pierwsze gorące dni w Polsce. Przed nami więc typowo wiosenna pogoda. O ryzyku burz i silniejszych zjawisk, będziemy informować na bieżąco w codziennych prognozach.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!