Pogoda na 16 dni. Będą przymrozki i burze z gradem w Polsce. Pierwsze gorące dni w prognozach
Przed nami pierwsza połowa maja, która przyniesie prawdziwą wiosnę w Polsce - zapowiada najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni. Temperatury pozostaną przeważnie na przyjemnym umiarkowanym poziomie, aczkolwiek czasami zdarzą się jeszcze lokalne przymrozki nad ranem w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Cyklony będą nieliczne, bo zaznaczy się przewaga pola wyżowego, w którym tylko co jakiś czas pojawią się niezbyt aktywne strefy frontowe. Wrócą miejscami burze z przelotnym deszczem i lokalnie gradem, ale będą to zjawiska o ograniczonym zasięgu, głównie w południowej i wschodniej Polsce. Pojawia się również szansa na pierwsze gorące dni w drugiej dekadzie maja.
Pogoda na 16 dni. Prognoza temperatury maksymalnej w Polsce, od 1, do 16 maja 2022
Najbliższy tydzień upłynie nam pod znakiem kontynuacji umiarkowanych, ale dość przyjemnych temperatur. Na przeważającym obszarze kraju zanotujemy przeważnie 15-20 st. C., lokalnie do 21-22 st. C. Chłodniej będzie jednak nadal nad morzem, gdzie z powodu niskiej temperatury wody i bryzy temperatura powietrza nie może bardziej wzrosnąć. Zdarzą się również regiony z niższą temperaturą w czasie okresów większego zachmurzenia i przelotnych stref opadów, ale na ogół będzie przeważać wiosenna przyjemna temperatura. Niestety, będą czasami możliwe przymrozki szczególnie 4 maja nad ranem na północy i północnym wschodzie kraju. Ujemne temperatury, będą jednak z upływem maja coraz rzadszym zjawiskiem.
Pogoda na 16 dni. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 1-10 maja 2022
Pierwsza dekada maja zapowiada się w Polsce z temperaturą w normie, a na południu, zachodzie i południowym zachodzie nawet nieznacznie powyżej normy. To oznacza, że w tej części kraju będziemy najczęściej notować najwyższe temperatury. Ujemna anomalia ma być nadal możliwa na północnym wschodzie kraju, zwłaszcza na Podlasiu, Warmii i Mazurach. Ciekawie wyglądają prognozy na 2 dekadę maja. Nie będziemy zapeszać, ale jest szansa na pierwsze gorące dni w Polsce. Sytuacje tę musimy jednak nadal monitorować, aby jednoznacznie potwierdzić prognozę.
Pogoda długoterminowa. Prognoza średniego ciśnienia w Europie, do 10 maja 2022
W najbliższych dniach Polska ma pozostawać przeważnie w obszarze wału wyżowego łączącego kilka ośrodków wyżowych w Europie. To oznacza, że opadów ciągłych tzw. wielkoskalowych związanych z cyklonami na ogół nie będzie. Zdarzą się jednak co jakiś czas rozproszone i przelotne opady konwekcyjne, w tym burze, lokalnie z gradem. Zasięg tych opadów jest jednak bardzo ograniczony. Mimo, że np. w prognozie dla danego miasta, będzie widnieć przelotny opad deszczu, to może nie popadać, bo deszcz spadnie kilka, kilkanaście kilometrów dalej lub popada tylko częściowo w danym mieście. To jest właśnie charakterystyczne dla konwekcyjnych opadów wiosenno-letnich. Takich opadów w najbliższych miesiącach, będzie coraz więcej nad Polską.
Pogoda długoterminowa. Prognoza sumy opadów w Polsce, do 8 maja 2022
W najbliższym tygodniu najwięcej przelotnych opadów, miejscami intensywnych pochodzenia burzowego ma być na południu Polski szczególnie w rejonach podgórskich. Najmniej opadów nadal jest prognozowanych na północy i północnym zachodzie, gdzie warunki atmosferyczne będą najbardziej stabilne.
Pogoda na 16 dni dla Warszawy
Na powyższym wykresie prawdopodobieństwa opadów i temperatury dla stolicy Polski widać wyraźnie, że opadów w nowym tygodniu nie będzie wiele, a temperatura pozostanie na umiarkowanym przyjemnym wiosennym poziomie z lekkim spadkiem 4 maja. Zdecydowanie ciekawiej zapowiadają się temperatury w drugiej dekadzie maja. Niewykluczone, że będą pierwsze gorące dni w Polsce. Przed nami więc typowo wiosenna pogoda. O ryzyku burz i silniejszych zjawisk, będziemy informować na bieżąco w codziennych prognozach.
DobraPogoda24.pl