| |
Zagrożenie!
Chłodne powietrze sprowadzi cyklon do Polski. Wrócą silne przymrozki. Wiemy kiedy i gdzie będzie najzimniej

Chłodne powietrze sprowadzi cyklon do Polski. Wrócą silne przymrozki. Wiemy kiedy i gdzie będzie najzimniej

Od kilku dni zwracamy szczególną uwagę na cyklon, jaki na północy Europy nad Skandynawią przyniesie śnieżyce, wichury i silniejszy mróz. Ten układ niżowy przejściowo wpłynie również na pogodę w Polsce, bo skieruje do naszego kraju chłodne powietrze. Ochłodzenie odczujemy na północy kraju już 3 maja, a dzień później 4 maja spodziewamy się silnych przymrozków szczególnie na północy i północnym wschodzie Polski, gdzie pojawi się wyż z rozpogodzeniami. Mimo, że cyklon nie będzie bezpośrednio nad Polską, to wcześniej zaciągnie na południe chłodne powietrze, które zacznie osiadać. Z tego powodu znowu miejscami będzie możliwy silny przymrozek z temperaturą do około -5/-2 st. C.

Cyklon przechodzący przez Skandynawię nad Rosję, skieruje z północnego zachodu chłodniejsze powietrze nad północną Polskę. Prognoza położenia cyklonu, 3 maja 2022

Cyklon skieruje zimne powietrze do Polski, będą przymrozki, mapa pogodowa 3-4 maja 2022

Cyklon ten powstanie nad wschodnim wybrzeżem Grenlandii, a to oznacza, że będzie zbudowany z chłodnej arktycznej masy powietrza. 2 maja znajdzie się bezpośrednio nad Skandynawią. Przyniesie tutaj śnieżyce szczególnie w Norwegii, a także słabsze opady śniegu, głównie miejscami w północnej Szwecji i Finlandii.

Położenie cyklonu nad Skandynawią i widoczny zasięg opadów śniegu, 2 maja 2022

Cyklon przyniesie w Polsce przymrozki, mapa opadów w Europie, 2 maja 2022

Niż przesuwając się z zachodu na wschód i jednocześnie kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, będzie stopniowo zaciągał z północy coraz chłodniejsze powietrze na południe. Powietrze to przejściowo napłynie również do Polski. Ochłodzenie poczujemy szczególnie na północy kraju.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza napływającego do Europy na wysokości 1,5 km, 4 maja 2022

Przymrozki wrócą do Polski, zimne powietrze sprowadzi cyklon, 4 maja 2022

Cyklon skandynawski skieruje więc do Polski chłodniejsze powietrze i na tym jego rola w oddziaływaniu na pogodę w Polsce się zakończy. Powietrze to w wyżu na północy kraju, będzie osiadać, a przejaśnienia i rozpogodzenia, będą sprzyjać wystąpieniu silniejszych przymrozków. Zjawisko to o tej porze roku jest już niebezpieczne dla upraw i kwitnących sadów, dlatego niestety sadownicy i rolnicy będą mieć straty.

Wstępnie prognozowane przymrozki w Polsce na północy kraju, 4 maja 2022 nad ranem

Przymrozki w Polsce nadal możliwe, prognoza temperatury 4 maja 2022

Po dość udanej majówce z umiarkowanymi temperaturami na przeważającym obszarze kraju i stosunkowo niezbyt częstymi lokalnymi przelotnymi opadami i burzami (nieco więcej rozproszonych opadów konwekcyjnych 3 maja), spadek temperatury będzie odczuwalny przejściowo szczególnie na północy kraju. W następnym tygodniu temperatury maksymalne w Polsce mają najczęściej wahać się w przedziale 12-22 st. C. Nadal jednak mogą się zdarzać nieliczne przymrozki w rejonach przejaśnień.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce, za okres 2-8 maja 2022

Przymrozki i cyklon w prognozach, mapa temperatury do 8 maja 2022 

To wszystko sprawia, że mimo umiarkowanych temperatur w dzień, średnia dobowa temperatura przez znaczną część pierwszej dekady maja ma być poniżej normy klimatycznej. Wygląda jednak na to, że maj nie będzie aż tak chłodny jak kwiecień i tym razem nie będzie ujemnej anomalii temperatury w skali całego miesiąca. O tym więcej niebawem w prognozie pogody na maj.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
JJGG

Człowieniu, kiedy w tym pustynnym kraju w końcu będą opady?

30 kwiecień 2022 - 12:08
Odpowiedz