| |
Zagrożenie!
To już pewne. Mróz i śnieg pojawi się w listopadzie w Polsce. Powiew zimy w prognozach

To już pewne. Mróz i śnieg pojawi się w listopadzie w Polsce. Powiew zimy w prognozach

W prognozie długoterminowej na listopad zapowiadaliśmy, że ten miesiąc w Polsce zapisze się z temperaturą ponad normę, szczególnie w pierwszej połowie miesiąca, ale to nie oznacza, że nie będą możliwe okresy wyraźnie chłodniejsze z przymrozkami, mrozem, a nawet pierwszymi opadami śniegu na nizinach. Wskazywaliśmy, że chłodniejszy okres pojawi się zwłaszcza w drugiej połowie listopada. Śledzimy non stop najnowsze prognozy i wszystko wskazuje na to, że faktycznie w Polsce oraz w większej części Europy zrobi się wyraźnie chłodniej. Śnieg spadnie nie tylko w górach i rejonach podgórskich, ale ma również szansę wystąpić miejscami na nizinach. Czeka nas zatem pierwszy zimowy epizod.

Wstępne prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 19 listopada 2021

Mróz, przymrozki i pierwszy śnieg na nizinach w Polsce w prognozach. Czy śnieg spadnie w listopadzie 2021

Najpierw zima uderzy w Skandynawii

W najbliższych dniach uderzenie zimy czeka mieszkańców Skandynawii, zwłaszcza rejonów podgórskich w Norwegii, Szwecji oraz na północy Finlandii. Po opadach śniegu spłynie zimne powietrze i temperatura miejscami spadnie znacznie poniżej -20 st. C., a lokalnie nawet do -25 st. C. Przy gruncie mróz punktowo może być większy. W następnych dniach chłodniejsze powietrze dotrze również do wschodniej i środkowej Europy, w tym do Polski.

Mróz w prognozach w Polsce

Nasza prognoza zapowiadająca ujemne temperatury w Polsce poza górami na około 9-10 listopada nie ulega większym zmianom. Korektom ulega jedynie zasięg mrozu zależny w dużym stopniu od zachmurzenia, ale temperatura na pewno spadnie.

Wstępnie prognozowana temperatura nad ranem we wtorek 9 listopada 2021

Kiedy mróz w Polsce. Czy będzie zima w listopadzie 2021

Aktualnie model GFS przewiduje wystąpienie mrozu na znacznie większym obszarze w połowie przyszłego tygodnia.

Prognozowana temperatura w środę 10 listopada 2021 nad ranem

Mróz i śnieg w prognozach. Pierwszy powiew zimy w Polsce będzie w listopadzie 2021

Większe ochłodzenie i pierwszy śnieg na nizinach w Polsce

Następne 2-3 dni to przejściowy wzrost temperatury. Wówczas ryzyko mrozu i przymrozków będzie znacznie mniejsze i ograniczone. Sytuacja ma się zmienić w okolicach połowy listopada. Prawdodpobnie wtedy napłynie druga fala ochłodzenia, w tym będą możliwe pierwsze opady śniegu na nizinach. Ochłodzenie ma sprowadzić nurkujący niż z północny. Ściągnie on chwiejną masę powietrza, w której będą się rozwijać przelotne opady deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i śniegu.

Wstępnie prognozowane położenie niżu i rodzaju opadów w Polsce, 16 listopada 2021

Pierwszy śnieg i mróz w prognozach w Polsce, listopad 2021

Oczywiście podany termin jest umowny, gdyż w rzeczywistości mogą zajść korekty. Bardziej tutaj chodzi o wskazanie trendu, czyli potwierdzenie, że to właśnie w listopadzie w Polsce w tym sezonie spadnie pierwszy śnieg na nizinach.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 16 listopada 2021

Kiedy pierwszy śnieg na nizinach w Polsce. Najnowsza prognoza pogody na listopad 2021

O tym, że podany termin jest wstępny i umowny świadczą wyliczenia innego modelu numerycznego. GFS także przewiduje wystąpienie ochłodzenia i pierwsze opady śniegu w Polsce poza górami, ale termin ten jest przesunięty o kilka dni.

Wstępnie prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce, 22 listopada 2021

Kiedy spadnie śnieg w Polsce, najnowsza prognoza na listopad 2021

W prognozach skazywany jest również pierwszy większy mróz.

Wstępnie prognozowany mróz w Polsce, 17 listopada 2021

Mróz i śnieg w prognozach pogody na listopad 2021

Czeka nas zatem jeszcze stosunkowo łagodna pierwsza połowa listopada, aczkolwiek zdarzą się w tym czasie regiony z przymrozkami i mrozem, zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie, ale większe ochłodzenie w tym pierwszy śnieg na nizinach czeka nas prawdodpobnie w okolicach połowy miesiąca lub na początku drugiej połowy listopada. Wygląda więc na to, że w tym sezonie pierwszy powiew zimy pojawi się w listopadzie. Warto więc pomyśleć w najbliższych dniach o zmianie opon, jeśli do tej pory tego nie uczyniliście, ponadto np. można już usunąć wodę z układów zraszania do trawnika, usunąć pompę z fontann ogrodowych itp. Trzymamy rękę na pulsie. Więcej szczegółów podamy jutro w najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!