| |
Zagrożenie!
Mróz dotrze do Polski i pogoda skręci w kierunku powiewu zimy. Pierwsze śnieżyce w prognozach

Mróz dotrze do Polski i pogoda skręci w kierunku powiewu zimy. Pierwsze śnieżyce w prognozach

Za nami kolejna w tym sezonie wichura. Była ona możliwa dzięki ustąpieniu wyżu i ruszeniu silniejszej cyrkulacji zachodniej. Po odsunięciu się niżu nad Rosją do wschodniej i środkowej Europy zostanie zaciągnięta chłodniejsza masa powietrza arktycznego. Po weekendzie zmieni się kierunek powietrza i wróci mróz w Polsce. Najbliższa noc z ujemną temperaturą na znacznym obszarze kraju czeka nas z poniedziałku na wtorek 22/23 listopada 2021. Będzie to powietrze arktyczne zawierające wilgoć, dlatego w kolejnych dniach nie można wykluczyć pierwszych przelotnych opadów śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej na nizinach, choć przejściowo opady będzie uniemożliwiał przechodzący krótkotrwały wyż.

Wstępnie prognozowany zasięg wystąpienia opadów śniegu w Europie, jaki może być możliwy między 21 listopada - 6 grudnia 2021

Najnowsza prognoza opadów śniegu w Polsce i Europie, przełom listopada i grudnia 2021

Pierwszy śnieg w wielu regionach Europy w ostatniej dekadzie listopada

Powietrze arktyczne z północy, będzie się wdzierać w głąb Europy, dlatego miejsc z możliwym wystąpieniem pierwszych opadów śniegu w ostatniej dekadzie listopada zacznie przybywać. Śnieg spadnie m.in. w Skandynawii, Hiszpanii, Rosji, Alpach, na Bałkanach, ale również śnieg w Polsce może miejscami popadać, zwłaszcza 26-27 i 29-30 listopada (+/- 2 dni).

Prognozowany zasięg mrozu w Europie, jaki może wystąpić między 20-30 listopada 2021. Miejscami spadki temperatur w nocy będą większe od wskazanej przez model GFS

Mróz dotrze do Polski. Pogoda pod koniec listopada 2021 skręci w kierunku zimy

Prognozowany mróz w nocy 22/23 listopada 2021 w Polsce. Ostateczna temperatura może się różnić od prognozy, gdyż będzie uzależniona od wielkości zachmurzenia

Kiedy pierwszy śnieg, mróz i powiew zimy w Polsce. Najnowsza pogoda przełom listopada i grudnia 2021

Długoterminowy trend pogodowy wskazuje na pierwszy powiew zimy w Polsce

Trend pogodowy na nadchodzące dni doskonale widać na najnowszej prognozie długoterminowej z przykładowymi wiązkami ensemble dla Krakowa. Tuż po weekendzie czeka nas adwekcja zimnego powietrza, dlatego będzie możliwy mróz w nocy, zwłaszcza między 22-25 listopada. Czynnikiem ograniczającym spadek temperatury może być jedynie zachmurzenie. Później temperatura ma nieco wzrosnąć, co będzie związane z podejściem niżu z południa Europy bliżej Polski, ale ponownie pod koniec listopada temperatura spadnie. Generalnie na przełomie listopada i grudnia widać możliwy pierwszy powiew prawdziwej zimy, bo zarówno z ujemną temperaturą w nocy, jak również opadami śniegu, aczkolwiek z temperaturą przez 0 w dzień. 

Kiedy spadnie śnieg w listopadzie 2021 w Polsce. Najnowsza prognoza opadów śniegu

Czy będzie pierwsza śnieżyca w Polsce

Naszą uwagę musimy skierować w rejon basenu Morza Śródziemnego, gdyż tam może się uaktywnić silna cyklogeneza w wyniku wdarcia się chłodniejszego powietrza do Europy. Kluczowy będzie zasięg i czas trwania adwekcji zimnego powietrza na południe Europy.

Wstępnie prognozowany zasięg adwekcji zimnego powietrza w Europie, 29 listopada 2021

Najnowsza prognoza opadów śniegu i mrozu w Polsce. Czy będzie śnieżyca, przełom listopada i grudnia 2021

Jeśli tak się stanie, to na pewno uaktywni się lub bardziej rozwinie zasobny w wilgoć niż, który następnie zacznie się kierować na wschód i północny wschód przez Bałkany w kierunku Polski lub Ukrainy. Niż na swej drodze przyniesie obfite opady deszczu, a miejscami w chłodniejszym sektorze powietrza również deszcz ze śniegiem i śnieg, prawdziwą śnieżyce. Przejściowo w jego cieplejszym sektorze możliwy będzie również znaczny wzrost temperatury. To właśnie z tego powodu prognozy na ostatnią dekadę listopada i grudnia obecnie tak się rozjeżdżają dla poszczególnych regionów Polski, czy Europy.

Wstępnie prognozowany zasięg zimnego powietrza w Europie, 30 listopada 2021

Czy mróz i śnieg oraz śnieżyca będzie w Polsce, najnowsza prognoza ataku zimy, listopad i grudzień 2021

Podsumowując, przez nami chwilowe ustabilizowanie pogody, ale również spadek temperatury w nowym tygodniu, w tym możliwe pojawienie się mrozu, zwłaszcza między 22-25 listopada. Opadów w tym czasie będzie niewiele i będą bardzo rozproszone. Sytuacja ponownie zacznie się zmieniać od około 26 listopada, a szczególnie na przełomie listopada i grudnia. W zależności od zasięgu danej masy powietrza i trajektorii ośrodków niżowych może miejscami pojawić się w Polsce pierwszy śnieg, w tym śnieżyca i to nie tylko w górach. Sytuacja jest dynamiczna i wymaga dalszej analizy. Więcej podamy już jutro w najnowszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!