| |
Zagrożenie!
W piątek 16.03 początek zmian w kierunku powrotu warunków zimowych!

W piątek 16.03 początek zmian w kierunku powrotu warunków zimowych!

Niestety, nasza zapowiedź w prognozie długoterminowej o powrocie warunków zimowych musi się sprawdzić. Powoli dobiega końca „powiew wiosny”, gdy miejscami, zwłaszcza na południu i południowym-zachodzie kraju temperatura osiągała nawet 16-17 st. C.

Przed nami zmiana związana z przebudową pola barycznego. Niż atlantycki, który do tej pory zapewniał nam adwekcję ciepłej masy powietrza przesunie się na północ w stronę Islandii, a z północy wyż skandynawski zacznie do nas kierować coraz zimniejszą masę powietrza.

Prognozowany układ baryczny, 15 marca 2018 roku

Mapa synoptyczna 15 marca 2018

W tym czasie z południa do naszych granic podejdzie ośrodek niżowy. Na styku zimnej oraz cieplejszej i wilgotniejszej masy powietrza dojdzie do pojawienia się opadów deszczu przechodzących w deszcz ze śniegiem i śnieg. Kierunek przepływu powietrza zmieni się z zachodniego i północno-zachodniego na północny i północno-wschodni.

Adwekcja znacznie chłodniejsze powietrza rozpocznie się w nocy z czwartku na piątek 15/16.03, gdy z północnego-wschodu w głąb kraju, będzie się stopniowo wlewać na południe.

Prognozowana anomalia temperatury za okres, od 14 marca, do 20 marca br.

Anomalia temperatury marzec 2018 3 dekada

W piątek 16.03 w ciągu dnia od południa Polska zacznie się dostawać pod wpływ zasobnego w opady niżu, ale pamiętajmy, że od jego trajektorii zależy ostatecznie rodzaj opadów oraz ich zasięg w poszczególnych regionach. Początkowo w dzielnicach południowych z uwagi na cieplejszą masę powietrza będzie przeważał deszcz, ale im dalej na północ oraz coraz większy spływ chłodniejszego powietrza, tym zwiększy się prawdopodobieństwo opadów śniegu. Opady w południowej i południowo-wschodniej części kraju związane z pierwszym niżem zaczną słabnąć i zanikać w sobotę 17.03. Druga strefa opadów na południu i południowym-wschodzie kraju zaznaczy się w nocy z soboty na niedzielę 17/18.03 oraz w niedzielę 18.03 w ciągu dnia. Krótko mówiąc, trzeba się liczyć z okresowym powrotem prawdziwych warunków zimowych, bowiem pojawi się pokrywa śnieżna oraz powrócą ujemne temperatury.

Wstępnie prognozowana trajektoria ośrodka niżowego wskazuje na największego prawdopodobieństwo pojawienia się znacznej pokrywy śnieżnej w południowo-wschodniej części kraju.

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej do poniedziałkowego 19.03 poranka. Model ECMWF

Mapa prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej ECMWF

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej do poniedziałkowego 19.03 poranka. Model GFS

Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej

Jest to jednak prognoza wstępna, gdyż ośrodki niżowe z południa czasami w ostatniej chwili mogą zmienić trajektorię, a co za tym idzie może to się przełożyć na zasięg i prognozowany rodzaj opadów. Dlatego na bardziej precyzyjne obliczenia musimy poczekać do piątkowego 16.03 poranka.


Komentarze
Lucas wawa

Odnośnie najbliższych 4-5 dni najbardziej ciekawią mnie dwie kwestie: 1) Jak ułoży się strefa z największymi opadami, zwłaszcza śniegu i ile go spadnie (ok. 10 cm, 20 cm, czy jeszcze więcej…?) – w tym, czy obejmie bardziej samo S kraju, czy też rozprzestrzeni się także na Ziemię Łódzką i Mazowsze (?). 2) Jakie zanotujemy Tmin, Tśr-dobowe oraz anomalie, zwłaszcza w dniach 17-18.03 i ew. jeszcze 19.03 (?), kiedy to będziemy ocierali się o dobowe rekordy zimna – do których (w skali kraju) “potrzeba” Tśr poniżej ok. -6°C oraz anomalii poniżej ok. -9K. ->>> Obecnie jestem skłonny obstawić, że po 15.03 będziemy mieli około tygodnia z termiczną zimą i około tygodnia z termicznym przedwiośniem (z ew. niespodziankami w kierunku “wiosennym”). Przy czym o ile obecne ochłodzenie jest dość szybkie, to przejście z aury zimowej do bardziej przedwiosennej za około tydzień będzie bardziej rozłożone w czasie (więcej dni z temp. “przez zero”). Na dzisiaj przewiduję też końcową miesięczną anomalię rzędu -3/-2K (ref. 1981-2010), ale na razie tak w 60-70%.

14 marzec 2018 - 22:04
Odpowiedz