| |
Zagrożenie!
Prognoza 16-dniowa: po znacznym ociepleniu powróci powiew zimy?

Prognoza 16-dniowa: po znacznym ociepleniu powróci powiew zimy?

Na progu nowego tygodnia pora na naszą najnowszą 16-dniową długoterminową prognozę pogody. Z radością przystępujemy do jej opracowania, zwłaszcza, że miniony tydzień sprawdził się bardzo dobrze, co w naszej szerokości geograficznej nie jest takie proste.

Apogeum ocieplenia zapowiadaliśmy na dzisiejszą niedzielę 11.03, gdy temperatura miejscami miała sięgnąć 17 st. C! Pod tym względem nic się nie zmieniło, bowiem lokalnie na zachodzie i południowym-zachodzie Polski temperatura powinna osiągnąć 16-17 st. C. Ciepło będzie również na pozostałym obszarze kraju, jedynie na północy Podlasia oraz na północno-wschodnich krańcach woj. warmińsko-mazurskiego temperatura wzrośnie do zaledwie 3-5 st. C.

Halo słoneczne w sobotni 10.03 poranek. Foto: Witold Ochał

Halo słoneczne na Podkarpaciu

To oznacza nasilenie zjawiska roztopów na południu województwa małopolskiego i podkarpackiego (Beskid Niski, Bieszczady), gdzie miejscami zalega jeszcze sporo śniegu, a na rzekach występuje krusząca się kra lodowa.

A jaki trend pogodowy nas czeka w kolejnych dniach?

Przeważająca część nowego tygodnia zapowiada się ciepła z temperaturą powyżej normy, szczególnie w południowej połowie kraju.

Prognozowana anomalia temperatury względem normy z lat 1981-2010 w terminie od 11, do 17 marca br.

Anomalia temperatury 11-17 marca

Opadów w tym czasie nie będzie wiele, pojawią się miejscami i będą mieć na ogół charakter przelotny, zwłaszcza około 14 marca. Znacząca zmiana sytuacji nastąpi pod koniec tygodnia w okolicach weekendu (17-18 marca), gdy zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza.

Długoterminowa prognoza pogody 16 dniowa

Powrócą wówczas przymrozki nie tylko w nocy, ale będą również takie regiony kraju, szczególnie na wschodzie i północnym-wschodzie, gdzie temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 0 st. C. Istnieje również prawdopodobieństwo opadów śniegu, aczkolwiek ich rejon wystąpienia jest obecnie niepewny ze względu na niestabilną trajektorię potencjalnego ośrodka niżowego. Sytuacja jest zatem warta obserwowania i analizowania.

Reasumując, przez większą część nowego tygodnia temperatura szczególnie w południowej połowie kraju utrzyma się znacznie powyżej normy, a opadów będzie stosunkowo niewiele. Jeśli się pojawią to tylko miejscami i przelotnie. Sytuacja zmieni się pod koniec tygodnia, gdy zacznie napływać chłodniejsza masa powietrza. Głębokość ochłodzenia i ryzyko opadów stoi jeszcze pod znakiem zapytania, ale realny jest miejscami powrót do warunków zimowych, zwłaszcza między około 17, a 19 marca. W kolejnym tygodniu zapowiada się pogoda raczej chłodniejsza z częstszymi opadami, w tym śniegu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.


Komentarze
Mikołaj

Pogoda późnojesienna i zimowa (z kilkoma krótkimi okresami normalności) trwa już od 1 IX 2017, a więc ponad pół roku! I jak widać, będzie się jeszcze utrzymywać, być może nawet do maja. A w maju tradycyjnie jeszcze przymrozki. Potem kolejne krótkie polskie pseudolato z ulewami i burzami i Tmax w okolicach 20 stopni. A od września znowu trzeba będzie zaczynać palić w piecu. I tak rok w rok. Super klimat, k...o! Wyjeżdżam z tego smutnego kraju.

11 marzec 2018 - 17:35
Odpowiedz
Lucas wawa

I “stuknęło” +15°C także na C Mazowszu, w tym w Warszawie. To była ładna wiosenna niedziela – z czego trudno było nie skorzystać:-) Podobnie bardzo ciepło zapowiadają się także poniedziałek i wtorek (12-13.03). ->>> I pomyśleć, że 7+ dni wstecz mieliśmy silny mróz, a za 5+ dni zanosi się na kolejne spore ochłodzenie (z termiczną zimą, a może i jeszcze całodobowym mrozem)… Tak więc podczas tegorocznego marca będziemy mieli wyjątkowo dużą zmienność termiczną i to w dość krótkim czasie i z wahaniami w obu kierunkach.

11 marzec 2018 - 20:04
Odpowiedz