| |
Zagrożenie!
Na Islandii i Grenlandii cieplej niż w Polsce. Temperatura przekroczyła 20 stopni

Na Islandii i Grenlandii cieplej niż w Polsce. Temperatura przekroczyła 20 stopni

Do Polski pogoda przyniosła zapowiadane ochłodzenie związane z adwekcją zimnego powietrza z Arktyki. Najbliższe noce będą mroźne, z temperaturą w górach spadającą miejscami poniżej -10 stopni Celsjusza, a w innych regionach zanotujemy kilkustopniowy mróz. Z kolei w ciągu dnia na termometrze zobaczymy zaledwie kilka stopni powyżej 0 st. C., ponadto miejscami pojawią się przelotne opady śniegu, lokalnie mogą również wystąpić burze. Krótko mówiąc - odczuwamy ochłodzenie z akcentami zimowymi. Gdzie jest wiosna? Co ciekawe, w regionach, które uchodzą za jedne z najchłodniejszych jest obecnie cieplej niż w Polsce. Przykładem jest Islandia i Grenlandia, gdzie temperatura osiągnęła miejscami 11-20 st. C., tymczasem w Polsce zanotowaliśmy dziś 18.03 maksymalnie 5-6 st. C.

Zanotowane maksymalne temperatury w Polsce, 18 marca 2021

Na Islandii i Grenlandii cieplej niż w Polsce, bardzo wysokie temperatury, 18 marca 2021

Maksymalne temperatury zanotowane na Islandii i Grenlandii, 18 marca 2021

Pogoda, bardzo wysokie temperatury na Islandii i Grenlandii, cieplej niż w Polsce, marzec 2021

Za powiew wiosny na Islandii odpowiada aktualny układ baryczny na Atlantyku, dzięki któremu z południa znad Azorów napłynęło ciepłe powietrze. W czwartek 18 marca 2021 na stacji Dalatangi zanotowano 20,4 st. C! Jest to niemal wyrównanie islandzkiego rekordu temperatury maksymalnej dla marca, który wynosi 20,5 st. C. i pochodzi z 29 marca 2012 roku. Z kolei na południu Grenlandii zanotowano dziś 18.03 miejscami 11 st. C., a więc również wyższą temperaturę od notowanych w Polsce.

Temperatury maksymalne na Islandii, 18 marca 2021

Powiew wiosny na Islandii, cieplej niż w Polsce, 18 marca 2021

Imponująco wygląda anomalia temperatury w Europie. Na przeważającym obszarze kontynentu w najbliższych dniach średnia temperatura ma być niższa od normy wieloletniej, a na Islandii i Wyspach Brytyjskich ma być o kilka stopni wyższa względem normy klimatycznej dla tej pory roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie do 21 marca 2021

Gdzie jest wiosna w Europie, temperatury, gdzie najcieplej, marzec 2021

Na ocieplenie w środkowej Europie nadal musimy poczekać, dopiero w nowym tygodniu temperatura zacznie rosnąć, ale o tym będziemy informować w kolejnych prognozach.

DobraPogoda24, Ogimet


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!