| |
Zagrożenie!
Mordercza fala upałów w Europie. Temperatura przekracza 50 stopni

Mordercza fala upałów w Europie. Temperatura przekracza 50 stopni

Wielodniowa piekielna fala upałów właśnie wkracza w swoje apogeum. To największy upał w czasie tegorocznego lata na południowym wschodzie Europy. Koszmarny upał zbliżający się do rekordu maksymalnej temperatury w Europie, panuje w Grecji, Turcji, Macedonii, Albanii oraz w Bułgarii. Miejscami są to najwyższe temperatury od lat 40-tych dwudziestego wieku. We wtorek 3 sierpnia 2021, temperatura osiągająca lub przekraczająca 40 st. C. została zanotowana w Grecji na 205 automatycznych stacjach meteorologicznych. Najwyższą temperaturę 47,1 st. C. zanotowano w miejscowości Langadas w pobliżu Salonik - podaje meteo-gr.

Piekielny upał w Grecji. Temperatura maksymalna zanotowana 3 sierpnia 2021

Pogoda, koszmarna piekielna fala upałów w Grecji, temperatura zbliża się do rekordu Europy, sierpień 2021

Do wyrównania rekordu maksymalnej temperatury w Europie, zabrakło 0,9 st. C. Nadal wynosi on 48 st. C. i pochodzi z Aten z 1977 roku.

Ogromny upał w Grecji, Turcji i na Cyprze. Temperatura powierzchni gruntu przekracza 50 st. C. Dane: ESA, 2 sierpnia 2021

Pogoda, ogromny upał w Grecji, temperatura przekracza 46-47 stopni, sierpień 2021

Jeszcze większy upał panuje na powierzchni gruntu. Dane satelitarne ESA ujawniają, że temperatura przekracza 50 st. C., zwłaszcza w Turcji i na Cyprze. Mapa z temperaturą powierzchni gruntu została wygenerowana przy użyciu danych z radiometru znajdującego się na satelicie wchodzącego w program Copernicus.

Pożary w Turcji i dym unoszący się na południe na zdjęciu satelitarnym. Dane: ESA, 30 lipca 2021

Pogoda, koszmarna fala upałów w Grecji, pożary w Turcji, zdjęcie satelitarne, lato 2021

W takich warunkach do wybuchu pożarów wystarczy jakiekolwiek źródło ognia. Pożary w ostatnich dniach dotykają szczególnie Turcję, gdzie wstępne dane mówią o największych pożarach od co najmniej dekady. Co ciekawe, w Polsce w czasie upałów podczas tegorocznego lata, temperatura powierzchni gruntu również przekraczała 50 st. C.

Skutki ogromnych pożarów w Turcji, 2 sierpnia 2021

Piekielny upał w Grecji i Turcji. Prognozowana temperatura, 4 sierpnia 2021

Pogoda, ogromny upał w Grecji i Turcji, prognoza temperatury 4 sierpnia 2021

Imponująco wygląda anomalia temperatury w Europie. Widać wyraźną różnicę, między falą upałów w Grecji, a ochłodzeniem rozciągającym się szczególnie od Hiszpanii przez Francję, Niemcy po Polskę. Gdy na jednym obszarze temperatura jest nawet o 12-14 st. C. niższa od normy wieloletniej, to w rejonie Grecji o tyle właśnie jest wyższa od normy klimatycznej dla tej pory roku.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 4 sierpnia 2021

Pogoda, anomalia temperatury w Europie, 4 sieprnia 2021, fala upałów w Grecji I Turcji

W środę 04.08 i czwartek 05.08, temperatury na południowym wschodzie Europy nadal miejscami będą osiągać 40-46 st. C. W Grecji upał zelżeje około 7 sierpnia. Krótko mówiąc - Polacy przebywający na urlopach w tych krajach, będą przeżywać ciężkie chwile, bo o udar cieplny nie będzie trudno.

DobraPogoda24.pl, ESA, Meteo.gr


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!