| |
Zagrożenie!
Koszmarna fala upałów. Padł rekord temperatury na północy Europy za kołem podbiegunowym

Koszmarna fala upałów. Padł rekord temperatury na północy Europy za kołem podbiegunowym

W tym roku wyjątkowo sporo dni upalnych notuje się na północy Europy w rejonie koła podbiegunowego lub dalej na północ za nim. Koszmarna fala upałów występuje szczególnie na północy Norwegii i Finlandii. W poniedziałek 5 lipca 2021, padł nowy rekord temperatury maksymalnej w Laponii kojarzonej z Mikołajem i reniferami. Na stacji Banak w Norwegii zanotowano aż 34,3 st. C. To najwyższa temperatura powietrza w Europie, jaką kiedykolwiek zmierzono na tej szerokości geograficznej znajdującej się w odległości około 430 km na północ od koła podbiegunowego! Generalnie takiej temperatury jeszcze nigdy nie notowano powyżej szerokości geograficznej 70 stopni na północy Ziemi. Anomalia temperatury miejscami o 10-15 st. C. jest wyższa od normy wieloletniej dla tej pory roku. To oznacza, że na stacji Banak w Norwegii powinno być teraz maksymalnie 20-24 st. C. i to by było zgodne z normą wieloletnią.

Koszmarna fala upałów. Padł rekord temperatury na północy Europy. Prognozowana anomalia temperatury 6 lipca 2021

Pogoda, koszmarna fala upałów, padł rekord temperatury na północy Europy, Banak, Finlandia, Laponia, lipiec 2021

O nowym rekordzie temperatury poinformował meteorolog Scott Duncan, specjalizujący się w analizach danych pomiarowych.

Nowy rekord temperatury na północy Europy zanotowano na stacji Banak w Norwegii, 5 lipca 2021 

Pogoda, nowy rekord temperatury na północy Europy w Laponii, Banak, Norwegia, 5 lipca 2021

Uderzenie gorąca na północy Skandynawii jest kontynuowane na początku lipca po wyjątkowo gorącym czerwcu, piątym najcieplejszym w historii pomiarów w Norwegii.

Fala upałów w Norwegii. Zanotowane maksymalne temperatury na głównych stacjach meteorologicznych, 5 lipca 2021. Dane: Ogimet

Pogoda, fala upałów w Norwegii i Finlandii, padł rekord temperatury na północy Europy, lipiec 2021

Wyjątkowo upalnie jest także we Finlandii, gdzie upał również zaczyna być coraz częstszy, co ma ewidentnie związek ze zmianami klimatycznymi i postępującym globalnym ociepleniem.

Upał we Finlandii. Zanotowane temperatury maksymalne, 5 lipca 2021

Pogoda, fala upałów, nowy rekord temperatury w Norwegii, upalnie we Finlandii, lipiec 2021

Coraz więcej dni upalnych w Norwegii

Z pomiarów norweskiego Instytutu Metrologicznego wynika, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba fal upałów znacznie wzrosła. - Kilka miejsc w Viken doświadcza teraz dwukrotnie więcej fal upałów niż trzydzieści lat temu, poinformowała klimatolog Helga Therese Tilley Tajet z Instytutu Meteorologicznego.

Temperatura w Norwegii wzrosła średnio o 1 stopień od 1900 roku. Przy stale rosnącej emisji gazów cieplarnianych szacuje się, że temperatura wzrośnie o kolejne 4,5 stopnia pod koniec stulecia. - To oznacza, że ​​mamy coraz więcej rekordów upałów - dodaje Tajet.

Zmiana średniej liczby dni upalnych w Norwegii, od 1961, do 2020 roku

Pogoda, rekordowo upalnie w Norwegii, lipiec 2021

W ciągu najbliższych kilku dni w Norwegii nadal może być 30 stopni, w niektórych miejscach pojawi się fala upałów. Fala upałów w Norwegii jest definiowana jako trzy kolejne dni z maksymalną temperaturą, która wynosi średnio 28 stopni lub więcej. Z kolei w Polsce o upale mówimy, gdy temperatura osiąga lub przekracza 30 st. C. Dziś 06.07 rozpoczyna się w naszym kraju druga fala upałów w tym sezonie.

DobraPogoda24.pl, Met.no


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!