| |
Zagrożenie!
Męcząca fala upałów wkroczy do Polski i będzie spychana na wschód. Grożą nam silne burze

Męcząca fala upałów wkroczy do Polski i będzie spychana na wschód. Grożą nam silne burze

Do Polski wkroczy druga w tym sezonie fala upałów, z temperaturami osiągającymi około 30-37 st. C. Już we wtorek 6 lipca 2021, upał pojawi się głównie w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i na Ziemi Lubuskiej. Na tym obszarze termometry miejscami wskażą 30-31 st. C. W kolejnych dniach coraz większy upał, będzie się przemieszczać w głąb Polski na wschód kraju. Falę upałów w Polsce zapewni niż Cyprian znad rejonu Wysp Brytyjskich i klin wyżowy rozciągający się od Polski po południową Europę i północną Afrykę. Dzięki temu powstanie korytarz do napływu bardzo ciepłego powietrza z południowego zachodu znad Hiszpanii i wcześniej Atlantyku. Fala upałów ponownie będzie bardzo uciążliwa szczególnie do osób starszych. Apelujemy o ograniczenie przebywania na zewnątrz, zwłaszcza między godziną 12 i 17. 

Druga fala upałów w Polsce rozpocznie się 6 lipca 2021

Pogoda, druga fala upałów pojawi się w Polsce, prognoza temperatury od 6, do 9 lipca 2021, do kiedy potrwa upał, czy będą silne burze

Aby fala upałów dotarła do Polski, niezbędny jest odpowiedni układ baryczny nad Europą, czyli zazwyczaj niż w rejonie Wielkiej Brytanii i wyż lub klin wyżowy w pobliżu Polski. W ten sposób otwiera się droga do napływu bardzo ciepłego powietrza.

Druga fala upałów w Polsce. Prognozowany układ baryczny w Europie, 6 lipca 2021

Pogoda, fala upałów w lipcu 2021 w Polsce, do kiedy potrwa upał, czy będą silne burze i nawałnice

Prognozowana trajektoria wsteczna napływającego ciepłego powietrza do Polski, 6 lipca 2021

Pogoda, druga fala upałów w Polsce, lipiec 2021, skąd napłynie powietrze

W kolejnych dniach upał zacznie się nasilać, aczkolwiek od zachodu będzie on wypierany przez chłodny front atmosferyczny na wschód Polski. Nad krajem będzie trwała walka między zasięgiem upału i chłodniejszego powietrza. Na kontraście temperatury w rejonie frontu, będą powstawać silne burze z gradem, nawalnym deszczem i porywistym wiatrem. Miejscami mogą się pojawić niebezpieczne nawałnice.

Upał w Polsce. Prognozowana temperatura 7 lipca 2021

Pogoda, upał w Polsce, prognoza temperatury 7 lipca 2021

Już w środę 7 lipca 2021, prognozowany jest wyraźny kontrast temperatury między zachodnimi i pozostałym dzielnicami w Polsce. Zacznie się pojawiać ryzyko silnych burz.

Upał w Polsce, prognozowana temperatura 8 lipca 2021

Pogoda, fala upałów w Polsce, gdzie będzie najwyższa temperatura, 8 lipca 2021

Kolejne dni zapowiadają się ze systematycznym spychaniem upału na wschód Polski. Orzeźwienia będzie można poszukać na zachodzie i nad morzem, gdzie upału nie będzie.

Upał w Polsce, prognozowana temperatura 9 lipca 2021

Pogoda, fala upałów w Polsce, czy będą nawałnice, prognoza temperatury 9 lipca 2021

Prognoza zasięgu upału, może jeszcze ulec korekcie, ale trend jest wyraźny. Upał wkroczy od zachodu i południowego zachodu Polski, a później zacznie być spychany do centrum, na wschód i południowy wschód kraju. W tym czasie od zachodu będą się pojawiać opady i burze. Ich zasięg również należy śledzić w codziennych prognozach pogody, w tym na mapie burzowej. Imponująca wygląda prognoza anomalii temperatury. W szczycie fala upałów, może miejscami o 10 st. C. być wyższa od normy wieloletniej.

Fala upałów w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 8 lipca 2021

Pogoda, fala upałów w Polsce, prognoza anomalii temperatury w Europie, 8 lipca 2021

Reasumując, przed nami druga fala upałów w tym sezonie w Polsce. Upał pojawi się już 6 lipca, a następnie zacznie być spychany na wschód i południowym wschód kraju. Miejscami w tym czasie pojawią się niebezpieczne burze. Zalecamy częste niż zwykle sprawdzanie prognozę pogody i rozwagę w wypoczynku nad wodą, aby uniknąć udaru i szoku termicznego.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!