| |
Zagrożenie!
Katastrofalna powódź w Chinach. Spadło ponad 600 mm wody. Wiele ofiar

Katastrofalna powódź w Chinach. Spadło ponad 600 mm wody. Wiele ofiar

Pogoda szaleje niemal na całym świecie. Uderzyła kolejna katastrofalna powódź, ale tym razem w Chinach. W prowincji Henan położonej w centrum Chin spadło ponad 617 mm wody, z czego aż 202 mm w ciągu jednej godziny! Miejscowi katastrofalną powódź określili powodzią tysiąclecia. W mieście Zhengzhou wylała Rzeka Żółta. Woda zalała metro, gdzie zginęło co najmniej 12 osób.

"Powódź tysiąclecia" w środkowych Chinach

Na nagraniach i zdjęciach widać, że woda w wagonach sięgała ludziom po szyję. Wcześniej z zalanych stacji i wagonów metra zdołano ewakuować ponad 500 osób. Ofiar z pewnością może być więcej. W Zhengzhou mieszka ponad 12 milionów osób. Z zalanych terenów do tej pory ewakuowano ponad 100 tys. ludzi. Nadal wiele ulic jest zalanych i nieprzejezdnych.

Katastrofalna powódź w Chinach, w Zhengzhou. Foto: TT CharlieFurWx

Pogoda, katastrofalna powódź w Chinach, zalane miasto Zhengzhou, lipiec 2021, nagrania, zdjęcia

Co ciekawe, nie działa komunikacja miejska, bo wszystkie autobusy w Zhengzhou są zasilane energią elektryczną. W sumie od soboty 17.07, do wtorku 21.07 spadło w środkowych Chinach ponad 617 mm wody, czyli prawie tyle ile wynosi średnia roczna suma opadów w tej części Państwa Środka. Wiele autostrad oraz szlaków kolejowych w prowincji Henan znalazło się pod wodą. Doszło też do przerwania jednej z tam w pobliżu Zhenghou. To już trzecia tego typu konstrukcja, która w wyniku ulewnych opadów deszczu runęła w Chinach w ostatnich dniach.

Katastrofalna powódź w Chinach. Nagrania przerażają, 20 lipca 2021

Prognozy wskazują, że na tym nie koniec, bo w rejonie miasta Zhenghou może jeszcze dopadać do jutra kolejne około 100 mm wody. Wcześniej gigantyczna powódź wystąpiła m.in. w Niemczech i Belgii. 

DobraPogoda24.pl, AFP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!