| |
Zagrożenie!
Pogoda oszalała. W Rosji cieplej niż w Polsce. Padł rekord temperatury

Pogoda oszalała. W Rosji cieplej niż w Polsce. Padł rekord temperatury

Mamy połowę kwietnia 2021 i wielkie rozczarowanie pogodą w Polsce. Jest zimno, pochmurno, deszczowo, a miejscami również pada deszcz ze śniegiem i śnieg, na południu nawet zaznaczył się powrót zimy. Pytacie, kiedy pogoda się poprawi i gdzie jest wiosna? Pogoda zawodzi nie tylko w Polsce, ale także na zachodzie oraz w innych krajach środkowej Europy, gdzie jest obecnie chłodniej niż powinno. Ciepła i pogodna wiosna przesunęła się obecnie na wschód Europy, co jest w pewnym sensie rekompensatą za śnieżną i mroźną zimę, zwłaszcza w Rosji. Wyjątkowo ciepło jest obecnie w europejskiej części Rosji, aż po Kazachstan. Anomalia temperatury o 6-8 stopni Celsjusza przekracza normę wieloletnią. Doszło do tego, że w Moskwie jest obecnie znacznie cieplej niż w Polsce. Różnica temperatury maksymalnej, między Warszawą, a Moskwą wyniosła wczoraj 14.04 blisko 20 stopni! Przypomnijmy, że dokładnie 2 miesiące temu, stolicę Rosji nawiedziła gigantyczna śnieżyca.

Wiosna dotarła do Rosji. Bardzo ciepło w Moskwie, zimno w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury do 18 kwietnia 2021

Pogoda oszalała, w Moskwie cieplej niż w Polsce i Warszawie, gdzie jest wiosna, kiedy będzie cieplej

Mało tego, 13 kwietnia 2021 w Moskwie padł historyczny rekord temperatury maksymalnej dla tego dnia, gdy zanotowano aż 22,6 st. C. Jest to najwyższa temperatura w stolicy Rosji w tym dniu, od 140 lat, czyli od początku prowadzenia stałych pomiarów. Różnica w układzie barycznym powoduje, że do Polski napłynęło chłodniejsze powietrze oraz pojawiły się opady mieszane związane z niżem genueńskim Xander znad Ukrainy i wcześniej Rumunii. Tymczasem w Moskwie notowany jest wybuch wiosny. 

Zdjęcie satelitarne NASA, środkowej i wschodniej Europy, 14 kwietnia 2021. Nałożona temperatura maksymalna zanotowana w Warszawie i Moskwie

Pogoda rozczarowuje, w Moskwie cieplej niż w Polsce, kiedy wróci i gdzie jest wiosna, kwiecień 2021

Ciepłe powietrza do Moskwy napłynęło znad zimnej Syberii, ale po drodze nad ogromnym obszarem lądu uległo transformacji, zwłaszcza nad aktualnie ciepłym Kazachstanem i Turkmenistanem, gdzie w zimie notuje się tutaj bardzo duży mróz, ale obecnie temperatura miejscami osiąga lub przekracza próg upału, czyli 30 stopni!

Prognoza trajektorii wstecznej napływającej do Moskwy w Rosji

Pogoda, kiedy będzie cieplej, gdzie jest wiosna, dlaczego w Moskwie cieplej niż w Warszawie, kwiecień 2021

Temperatura maksymalna (w zaokrągleniu do pełnej wartości) zanotowana w Polsce i Rosji, 14 kwietnia 2021. Dane: Ogimet

Wiosna jest w Rosji, w Polsce kwiecień 2021 przyniósł powrót zimy

Czekamy z niecierpliwością na wzrost temperatury również w Polsce. Ponownie kilkanaście stopni na termometrach zobaczymy w najbliższy weekend, zwłaszcza w niedzielę 18 kwietnia.

DobraPogoda24, NASA, Ogimet


Komentarze
misio

Polska pier..na pogoda.

15 kwiecień 2021 - 11:01
Odpowiedz