| |
Zagrożenie!
Burze, grad i podtopienia znowu w Polsce. Możliwy duży układ burzowy. Gdzie jest burza 23 czerwca

Burze, grad i podtopienia znowu w Polsce. Możliwy duży układ burzowy. Gdzie jest burza 23 czerwca

Burze w Polsce nadal nie dadzą nam wytchnienia. Po nawałnicach, jakie przeszły minionej doby 22/23.06, w ciągu najbliższych kilkunastu godzin ponownie miejscami pojawią się ulewne opady deszczu mogące powodować podtopienia i zalania, a także lokalne opady gradu oraz silne porywy wiatru. Istnieje również małe i umiarkowane ryzyko zejścia trąby powietrznej. Nad Polską rozciąga się pofalowany front chłodny i poprzedzająca go linia zbieżności wiatru. To właśnie na tym obszarze po południu i wieczorem ponownie uaktywnią się bardzo silne burze, dlatego wydaliśmy 1 i 2 stopień ostrzeżenia meteorologicznego. Należy w tym czasie sprawdzać gdzie jest burza. Przepływ powietrza w troposferze nadal jest stosunkowo niewielki, dlatego burze nad Polską będą się przemieszczać wolno. Z tego powodu możliwe są akumulację sum opadów do 20-50 mm, mogących powodować lokalne zalania i podtopienia.

Prognoza burz dla Polski, 23/24 czerwca 2021

Pogoda, gdzie jest burza 23 czerwca 2021, prognoza burz dla Polski, szczegółowa prognoza pogody

Największe ryzyko burz obejmuje w ciągu najbliższej doby 23/24.06 województwo podlaskie, lubelskie, podkarpackie, miejscami małopolskie, a także świętokrzyskie, oraz miejscami warmińsko mazurskie i wschód mazowieckiego. Lokalne burze mogą wystąpić także w innych regionach na południu i południowym zachodzie, ale ich potencjał powinien być słabszy.

Prognozowane położenie burz w Polsce, do godziny 16:00, 23 czerwca 2021. Model ICM UM

Pogoda, burze w Polsce, 23 czerwca 2021, gdzie zagrzmi i będą nawałnice z gradem i ulewnym deszczem

Prognozowany potencjał burzowy, zgromadzona energia termodynamiczna w Polsce, do godziny 19:00, 23 czerwca 2021

Pogoda, gdzie jest burza 23 czerwca 2021, prognoza pogody dla Polski, gdzie będą nawałnice

Początkowo burze będą rozproszone, później zaczną się łączyć w klastry, tworząc większe burze wielokomórkowe, aż do postaci mezoskalowego układu burzowego tzw. MCS-a. Po południu pierwsze komórki burzowe wybuchły na południu województwa lubelskiego w rejonie Janowa Lubelskiego oraz na południu Podkarpacia w Bieszczadach. W następnych godzinach burz, będzie coraz więcej.

Zachmurzenie nad Polską z widocznym początkiem konwekcji burzowej o godzinie 12:10, 23 czerwca 2021

Pogoda 23 czerwca 2021, gdzie będą burze w Polsce, burze na żywo

Mogą się również zdarzyć nieliczne burze superkomórkowe. Głównym zagrożenie w czasie burz, będą miejscami nawalne opady deszczu, mogące powodować lokalne podtopienia i opady gradu do 2-5 cm średnicy. Możliwe jest również silne zjawisko microburst lub downburst z niszczącymi porywami wiatru. Warto w tym czasie sprawdzać radar opadów.

Skutki burzy i nawalnych opadów deszczu w Krakowie i Poznaniu, 22 czerwca 2021. Dzisiejsze 23.06 burze również miejscami mogą powodować lokalne zalania i podtopienia

Burze w godzinach późno wieczornych i nocnych 23/24.06 na ogół na wschodzie i północnym wschodzie powinny słabnąć i zanikać. W tym czasie jednak prognozowany jest jednak kolejny system burzowy, który może miejscami pojawić się na południowym zachodzie i południu Polski, gdyż znad Czech jest prognozowany następny układ burzowy stopniowo słabnący, jednak po wejściu nad Polskę powinien utrzymać do godzin porannych.

Prognozowane położenie układu burzowego do godziny 05:00, 24 czerwca 2021. Model ICM UM

Pogoda, gdzie jest burza 23 czerwca 2021, prognoza godzina burz dla Polski

W czwartek 24 czerwca 2021, w ciągu dnia ten układ burzowy ponownie z impetem rozkręci się nad Polską, o czym będziemy informować w następnej prognozie pogody. Przypominamy o niewykluczonym zjawisku Bow echo możliwym już jutro 24.06.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!