| |
Zagrożenie!
Groźne burze przejdą przez Polskę. Możliwy grad i podtopienia. Gdzie jest burza 12 lipca

Groźne burze przejdą przez Polskę. Możliwy grad i podtopienia. Gdzie jest burza 12 lipca

Burze w Polsce nadal nie dają nam wytchnienia. Również w ciągu najbliższej doby 12/13 lipca 2021 przejdą silne burze z gradem, ulewnym deszczem oraz silnymi porywami wiatru. Z tego powodu wydaliśmy 1 i 2 stopień ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami. Ponownie należy śledzić gdzie jest burza. Największe prawdopodobieństwo burz przypada od Pomorza przez centrum po południowe dzielnice Polski. Miejscami, szczególnie na obszarze 2 stopnia ostrzeżenia mogą wystąpić nawałnice powodujące szkody materialne. Nadal znajdujemy się w obszarze słabogradientowym, w zasięgu frontu atmosferycznego. Słaby przepływ powietrza w troposferze, nie będzie sprzyjać szybkiemu przesuwaniu się burz, a przez to miejscami wystąpi ryzyko zalań, podtopień, a nawet powodzi błyskawicznej, tak jak wczoraj w Małopolsce. Główny rozwój burz jest spodziewany w poniedziałkowe 12.07 popołudnie i wieczór. Burze zaczną słabnąć w nocy 12/13.07, przy czym wtedy najdłużej utrzymają się miejscami między Małopolską i Podkarpaciem.

Możliwe silne burze w Polsce. Aktywne strefy rozwijających się burz o godzinie 12:00, 12 lipca 2021. Zdjęcie satelitarne

Pogoda, gdzie jest burza 12 lipca 2021, prognoza burz dla Polski, będzie grad, nawalny deszcz, podtopienia

Spodziewamy się rozwoju głównie burz wielokomórkowych i burz pulsacyjnych, w tym superkomórek. To właśnie w ich rejonie wystąpi największe ryzyko nawałnic. 

Prognoza burz dla Polski, 12 lipca 2021

Pogoda, gdzie jest burza 12 lipca 2021, prognoza burz dla Polski, burze pulsacyjne

Napływająca masa powietrza jest bardzo wilgotna i chwiejna. Z uwagi na dużą wilgotność masy powietrza i wspomnianą niewielką prędkość przemieszczania się burz, głównym zagrożeniem będą intensywne i nawalne opady deszczu, mogące prowadzić do podtopień i zalań. W skrajnym przypadku lokalnie suma opadów może sięgnąć nawet 40-50 mm. Jeśli wystąpi akumulacja kilku burz przechodzących przez to samo miejsce, wówczas suma opadów, będzie znacznie większa.

Burze zanotowane w Polsce, od godziny 10:20, do godziny 12:20, 12 lipca 2021. Dane: Blitzortung 

Pogoda, burze w Polsce 12 lipca 2021, możliwe podtopienia i zalania

Ponadto miejscami w rejonie burz możliwe są porywy wiatru do około 60-80 km/h, a także opady gradu, do około 2-5 cm. Komórki burzowe, będą się przemieszczać z południa i południowego wschodu na północ i północny zachód. Warto w tym czasie śledzić dane z radaru opadów.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!