| |
Zagrożenie!
Burze przyniosły powódź błyskawiczną w Małopolsce. Zalania i podtopienia będą się w lipcu powtarzać

Burze przyniosły powódź błyskawiczną w Małopolsce. Zalania i podtopienia będą się w lipcu powtarzać

Gorący, chwilami upalny, ale z tendencją do silnych burz z ulewami i gradem miał być lipiec i trzeba przyznać, że do tej pory ta zapowiedź sprawdza się co do joty. Co chwilę w różnych regionach Polski słyszymy o przejściu nawałnic powodujących zerwanie lub uszkodzenie dachów, a także o podtopieniach, a nawet powodziach błyskawicznych. Jeden z ostatnich przykładów pochodzi z Małopolski, gdzie w niedzielę 11 lipca 2021 wystąpiła powódź błyskawiczna w gminach Tęgoborze, Gródek nad Dunajcem, Łososina Dolna, miasto Nowy Sącz, Korzenna, Chełmiec oraz Łącko. Wiele gospodarstw zostało podtopionych. Z powodu zmian klimatycznych zmienia się charakter opadów w Polsce, które stają się coraz częściej nawalne, zwłaszcza w sezonie letnim. Okresy posuchy występują na zmianę z lokalnymi ulewnymi opadami. Takie opady nie likwidują suszy i posuchy, gdyż z powodu swojego natężenia szybko się kumulują, ale również szybko spływają.

Powódź błyskawiczna w Małopolsce. Zalania i podtopienia wystąpiły w wielu gminach, 11 lipca 2021

Pogoda, powódź błyskawiczna w Małopolsce, zalania i podtopienia w wielu gminach, 11 lipca 2021

Po nawalnych opadach pozostają jedynie skutki powodzi błyskawicznych, dlatego powinna być prowadzona powszechna retencja, która ogranicza skalę nadmiernych, ale krótkotrwałych opadów oraz pozwala gromadzić wodę na okresy z ich niedoborem.

Powódź błyskawiczna w Małopolsce w miejscowości Tęgoborze. Zalana droga krajowa 75, 11 lipca 2021

Wezbrana gwałtownie woda w potokach i rzeczkach na południu województwa małopolskiego poczyniła ogromne spustoszenie niszcząc drogi i domostwa. Usuwanie szkód po ulewie może zająć kilka dni. Woda wdarła się również do ujęcia wody pitnej w Czchowie. Z tego powodu 12 tysięcy odbiorców z gmin Czchów i Gnojnik zostało pozbawionych dostępu do bieżącej wody. Powódź błyskawiczną w Małopolsce przyniósł wydajny w wilgoć, bardzo wolno przemieszczający się system burzowy. Szczególnie było to widoczne w Łososina Dolna.

Powódź błyskawiczna w Małopolsce, 11 lipca 2021

Po gwałtownych burzach, które wczoraj 11.07 przechodziły nad Polską, strażacy interweniowali ponad 660 razy. Najwięcej interwencji, ponad 200 było w Małopolsce, na Mazowszu niemal 100, w województwie świętokrzyskim niecałe 90.

Suma opadów w Polsce, zanotowana minionej doby 11/12.07. Dane: IMGW, wizualizacja Meteomodel

Pogoda, powódź błyskawiczna w Małopolsce, ile spadło deszczu, 11 lipca 2021

W ciągu najbliższej doby 12/13 lipca 2021, również spodziewamy się miejscami silnych burz, mogących przynosić grad, silne porywy wiatru oraz lokalnie nawalne opady deszczu. Prognoza burz jest dostępna w naszym serwisie na specjalnej dedykowanej stronie internetowej.

DobraPogoda24.pl, PSP


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!