| |
Zagrożenie!
Ekstremalnie suchy październik 2021 na południowym wschodzie Polski. Większy deszcz nie padał od blisko miesiąca

Ekstremalnie suchy październik 2021 na południowym wschodzie Polski. Większy deszcz nie padał od blisko miesiąca

W prognozie długoterminowej na październik 2021 zapowiadaliśmy, że będzie to miesiąc z sumą opadów znacznie poniżej normy. Prognoza oparta o amerykański sezonowy model wskazywała, że najmniej opadów będzie na południowym wschodzie Polski, miejscami o 30-40 mm mniej od normy wieloletniej. Mimo, że październik jeszcze się nie zakończył, to trzeba przyznać, że prognoza wyjątkowo precyzyjnie sprawdzi się m.in. na Podkarpaciu, gdzie ostatnie większe opady zanotowaliśmy 30 września 2021. Wtedy w Rzeszowie na naszej stacji zmierzyliśmy 16 mm.

Pogoda. Ekstremalnie suchy październik 2021 na wschodzie i południowym wschodzie Polski

Ekstremalnie suchy październik 2021 na wschodzie i południowym wschodzie Polski

Do 27 października 2021, zanotowaliśmy w Rzeszowie sumę opadów sięgającą zaledwie 3,8 mm, z tego ponad 0,5 mm pochodzi ze skroplenia pary wodnej w czasie zalegania chłodnego i wilgotnego powietrza w nocy (suma zwiększała się o 0,1 mm). Co ciekawe, jest to obecnie suma opadów, która wyrównuje absolutny rekord minimum opadów dla października w Rzeszowie z 1962 roku.

Prognozowana pod koniec września anomalia opadów w Polsce na październik 2021

Pogoda w Polsce. Wyjątkowo suchy październik 2021 na wschodzie Polski

Do końca października nie przewidujemy większych opadów, a przypomnijmy, że norma opadów dla Rzeszowa w październiku wynosi 42,6 mm. Jest to więc ekstremalnie suchy miesiąc na Podkarpaciu, a także na obszarze od południowego Podlasia przez Lubelszczyznę, wschodnie i południowe Mazowsze, Ziemie Świętokrzyską po wschodnie krańce Małopolski. Wynika to z danych bezpośrednich prowadzonych przez IMGW.

Suma opadów zanotowana w Polsce, do 26 października 2021. Dane: RainGrs/IMGW-PIB, wizualizacja Meteomodel

Wyjątkowo suchy październik 2021 na wschodzie Polski. Zanotowana suma opadów

Mimo braku opadów w październiku, wilgotność gleby nie jest ekstremalnie niska

Gdyby to był miesiąc letni, gdy panują zdecydowanie wyższe temperatury, to wilgotność gleby szybko by spadła i mówilibyśmy o ekstremalnie suchej glebie. W październiku jest jednak inaczej, co ma również związek z obfitymi opadami deszczu, jakie pojawiły się pod koniec września. Słońce w październiku operuje już krócej i niżej, ponadto średnia temperatura jest niższa, co przekłada się na zdecydowanie wolniejsze parowanie. Mimo braku w zasadzie większych opadów deszczu od blisko miesiąca, to wilgotność gleby na wschodzie Polski jest umiarkowane lub względnie wysoka na poziomie 0-7 cm, gdyż waha się od 45, do 80% na północy Podlasia. 

Wilgotność gleby w Polsce, 26 października 2021

Bardzo suchy październik 2021 na wschodzie Polski. Jaka jest wilgotność gleby

Satelitarne pomiary wilgotności gleby potwierdzają również nasze pomiary bezpośrednie, jakie prowadzimy w Rzeszowie. Wilgotność gleby na poziomie 0-7 cm od wielu dni wahają się na poziomie 49-52%. 

Pomiar wilgotności gleby w Polsce i Rzeszowie. Suchy październik 2021

Najbliższe opady deszczu na wschodzie Polski są prognozowane dopiero w listopadzie o czym będzie więcej informować w kolejnych prognozach pogody. Wcześniej możecie sprawdzić prawdopodobieństwo opadów przedstawionych na wykresie na codziennie aktualizowane pogodzie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!