| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Najnowsza prognoza pogody dla Polski jest korzystna

Pogoda długoterminowa na cały październik 2021. Najnowsza prognoza pogody dla Polski jest korzystna

Rozpoczął się październik, kolejny miesiąc jesieni w Polsce. Na jego początku sprawdzamy najnowszą sezonową prognozę pogody. Wyliczenia numeryczne są bardzo korzystne, gdyż nie będzie to miesiąc bardzo chłodny i deszczowy. Wyż ze wschodniej Europy, będzie często blokował dużą zmienność warunków atmosferycznych. Sprawdzimy nie tylko ogólną prognozę, ale również dane pogodowe dla wybranych polskich miast.

Najnowsza pogoda długoterminowa na październik 2021 dla Polski

Pierwsza z map prezentuje przewidywaną anomalie ciśnienia na obszarze Polski i Europy w październiku. 

Najnowsza pogoda długoterminowa na październik 2021 dla Polski. Wyż ze wschodniej Europy ograniczy zmienność pogody

Przegląd prognozy rozpoczniemy od przewidywań dotyczących układu barycznego w Europie. Ostatnie wyliczenia amerykańskiej prognozy sezonowej podtrzymują trwalsze stacjonowanie układu wyżowego na wschodzie nad Rosją. Wyż ma blokować częste wchodzenia frontów atmosferycznych i ośrodków niżowych znad Atlantyku w pobliżu Polski. Taka sytuacja ma sprzyjać przewadze dni ze stabilną pogodą, aczkolwiek mogą się również zdarzyć okresy bardziej pochmurne i mgliste, w przypadku zalegania niskiego zachmurzenia warstwowego, co może mieć związek z rozwojem tzw. zgniłego wyżu. Dni ze znacznym spadkiem temperatury, w tym z przymrozkami ma być mniej niż zwykle, ponadto będą ograniczone pod względem zasięgu. 

Suma opadów w październiku poniżej normy

Dłuższe znajdowanie się Polski w obszarze pomiędzy wyżem ze wschodu i niżem znad Atlantyku ma się przełożyć na niższą sumę opadów od normy wieloletniej. Zupełnie inaczej ma być na zachodzie i północnym zachodzie Europy, gdzie zaznaczy się przewaga wpływu atlantyckich układów niskiego ciśnienia. Taką sytuację pogodą w Europie już obserwujemy. 

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, październik 2021

Pogoda długoterminowa na październik 2021 zapowiada temperaturę powyżej normy i sumę opadów poniżej w Polsce

Październik w Polsce z temperaturą powyżej normy

Po wrześniu z temperaturą w normie w Polsce, październik ma być miesiącem z wyraźną dodatnią anomalią temperatury. Prognoza amerykańska przewiduje anomalie na poziomie około 1,5-2,5 st. C. powyżej normy wieloletniej. Prognoza europejskiego modelu ECMWF jest ostrożniejsza i wskazuje na anomalię 0,5-1 st. C. Nic więc nie wskazuje na to, aby ten miesiąc był zimny w Polsce.

Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, październik 2021

Pogoda w październiku 2021 w Polsce zapowiada dodatnią anomalię temperatury

Ciepło zapowiada się szczególnie początek października, co potwierdza ostatnie wydanie modelu ECMWF. Anomalia temperatury między 4-10 października może o 1-3 st. C. przekraczać normę wieloletnią. 

Pogoda w październiku 2021 w Polsce, prognoza pogody do 10 października

Ma to być jednak okres z nieco częstszymi opadami związanymi z przedzieraniem się stref frontowych znad Atlantyku, szczególnie między 6-8 października. Suma opadów w drugiej połowie pierwszej dekady października ma być przejściowo wyższa dla tego okresu od normy wieloletniej.

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, za okres 4-10 października

Prognoza pogody na październik 2021. Wyliczenia prognoz nie wskazują na deszczowy miesiąc

W kolejnych dekadach października suma opadów według europejskiej prognozy ma być w pobliżu lub poniżej normy wieloletniej.

Pogoda długoterminowa na październik dla miast w Polsce

Przygotowaliśmy przegląd najnowszych prognoz długoterminowych na październik dla kilku wybranych miast w Polsce. Na podstawie wiązek sięgających 17 października, możemy szacować prawdopodobieństwo opadów i temperatury. Prognozy są dość stabilne do połowy miesiąca.

Pogoda długoterminowa na październik dla Warszawy

Pogoda długoterminowa na październik 2021 dla Warszawy

Pogoda długoterminowa na październik dla Wrocławia

Pogoda długoterminowa na październik 2021 dla Wrocławia

Pogoda długoterminowa na październik dla Gdańska

Pogoda długoterminowa na październik 2021 dla Gdańska

Pogoda długoterminowa na październik dla Krakowa

Pogoda długoterminowa na październik 2021 dla Krakowa

Powyższe prognozy wskazują, że temperatura maksymalna w pierwszej połowie października w Polsce, w zależności od lokalizacji w danym dniu, będzie się najczęściej wahać w przedziale 13-23 st. C. Nieco większe ochłodzenie w nocy jest wstępnie sygnalizowane w pobliżu drugiej połowy października. Przy tej okazji warto zobaczyć film IMGW wyjaśniający znaczenie prognoz długoterminowych oraz interpretacje wyników względem norm klimatycznych.

Prognozę pogody na październik, będziemy na bieżąco weryfikować w naszych codziennych analizach. Najbliższą prognozę długoterminową na 16 dni opublikujemy już w niedzielę przed południem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!