| |
Zagrożenie!
Eksplozja ciepła w Wielkiej Brytanii. Temperatura we wrześniu najwyższa od wielu lat

Eksplozja ciepła w Wielkiej Brytanii. Temperatura we wrześniu najwyższa od wielu lat

Pogoda w tym roku nietypowo najwyższe temperatury na Wyspach Brytyjskich przyniosła miejscami we wrześniu, a nie w czasie lata. Lokalnie zanotowano prawie 31 st. C. W wielu miejscach na południu kraju temperatura przekroczyła 30 st. C. W historii pomiarów w ciągu ostatnich 50 lat, taka sytuacja we wrześniu zdarzyła się tylko 7 razy, przy czym 4 razy miało to miejsce w tym wieku, a konkretnie w roku 2021, 2020, 2016 i 2013. Rośnie więc liczba bardzo ciepłych dni we wrześniu w ostatniej dekadzie. Wyjątkowo wysoka temperatura w Wielkiej Brytanii nie ograniczyła się tylko do południa kraju, bo dziś 08.09 zanotowano aż 28,6 st. C. w Szkocji. 

Wrześniowa eksplozja ciepła w Wielkiej Brytanii. Najwyższa temperatura w Szkocji od 1906 roku

Pogoda, wrześniowa eksplozja ciepła w Wielkiej Brytanii, najwyższa temperatura we wrześniu w Szkocji

Jest to najwyższa temperatura we wrześniu w Szkocji od 1906 roku, gdy zanotowano 32,2 st. C. - zauważył meteorolog Scott Duncan.

Wyjątkowo wysokie temperatury na Wyspach Brytyjskich przekraczały w ostatnich dniach normę wieloletnią dla tego okresu o około 8-15 st. C.

Anomalia temperatury zanotowana w Wielkiej Brytanii i Europie, 8 września 2021

Pogoda, rekordowe temperatury we wrześniu w Wielkiej Brytanii, najwyższa temperatura w Szkocji od lat

Najwyższą temperaturę 30,7 st. C zanotowano we wtorek 07.09 w Gogerddan w Walii. Jest to najwyższa temperatura we wrześniu w tym kraju od co najmniej 50 lat. Wyjątkowo gorąco było również w Londynie, gdzie temperatura wzrosła do 30,4 st. C. Rok temu również we wrześniu było bardzo gorąco w Wielkiej Brytanii. Notowano jeszcze wyższą temperaturę sięgającą 31,1 st. C. Co ciekawe, w tym roku wrześniowa eksplozja ciepła w Wielkiej Brytanii jest odczuwalna również w nocy. Na stacji meteorologicznej w Aberporth odnotowano minimalnie 20,5 st. C. Poprzedni rekord 18,9 st. C. zanotowano w miejscowości Rhyl w 1949 r. W czwartek 09.09 temperatury na wyspach już spadną. Wkroczy front, pojawią się opady i burze.

Wrześniowa eksplozja ciepła ustąpi w Wielkiej Brytanii. Prognozowana temperatura, 9 września 2021

Pogoda, gorący wrzesień 2021 w Wielkiej Brytanii, wysokie temperatury

Krajowy wrześniowy rekord temperatury w Wielkiej Brytanii nadal nie jest jednak pobity i wydaje się wyjątkowo wysoki. Wynosi 35,6 st. C. Taką temperaturę zanotowano 2 września 1906 roku w Bawtry w hrabstwie South Yorkshire. W kolejnych dniach gorące powietrze przesunie się do środkowej Europy, w tym do Polski, gdzie w tym tygodniu temperatura ma szansę otrzeć się o upał. Wcześniej temperatury zbliżające się do 40 st. C. notowano we Hiszpanii i Francji.

DobraPogoda24.pl, MetOffice


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!