| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na zimę 2020/2021. Przegląd sezonowych prognoz pogody

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/2021. Przegląd sezonowych prognoz pogody

Czy zima będzie mroźna i śnieżna, a może łagodna bez długotrwałych ujemnych temperatur i częstych opadów śniegu? Na te pytania najczęściej szukamy odpowiedzi, dlatego sprawdziliśmy jak zapowiada się pogoda długoterminowa na zimę 2020/2021. Prognoza pogody jest oparta na przeglądzie wszystkich wiodących modeli sezonowych, w tym amerykańskiego, brytyjskiego, europejskiego i polskiego. Wszystkie prognozy są zgodne, że zima, od grudnia 2020, do początku marca 2021 za cały ten okres będzie mieć dodatnią anomalie temperatury, aczkolwiek prognozy sygnalizują, że jeden miesiąc zimowy może się zdarzyć w pobliżu normy, nie jest to jednak uwzględnione we wszystkich prognozach. Pod względem opadów będą miesiące suchsze, ale również w normie. Przegląd prognoz sezonowych na zimę rozpoczniemy od amerykańskiej prognozy modelu CFSv2.

Amerykańska prognoza na zimę, model CFSv2 i NASA

Amerykanie przewidują, że zarówno styczeń 2021 i luty 2021 będą mieć dodatnią anomalie temperatury na poziomie około 1,5-2 st. C., wyjątkiem może być grudzień według modelu NASA, ale wydaje się to mało prawdopodobne. 

Anomalia temperatury, styczeń 2021, model CFSv2

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/2021, przegląd prognoz pogody, amerykańskiej, brytyjskiej, europejskiej, polskiej

Anomalia temperatury, luty 2021, model CFSv2

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/2021, prognoza temperatury, czy będzie mróz

Model NASA jedynie na grudzień zapowiada normę, a nawet na zachodzie temperaturę poniżej normy, ale jest to raczej nierealne

Anomalia temperatury, Grudzień 2020, model NASA

Pogoda na zimę 2020/2021, przegląd modeli pogodowych

Anomalia temperatury, styczeń 2021, model NASA

Pogoda na zimę, prognoza temperatury styczeń 2021

Anomalia temperatury, luty 2021, model NASA

Pogoda długoterminowa na zimę, prognoza temperatury luty 2021

Europejska prognoza na zimę, model ECMWF

Z kolei europejska prognoza modelu ECMWF przewiduje w grudniu dodatnią anomalie temperatury na wschodzie i południu Polski, a w normie na północnym zachodzie. Z kolei w styczniu 2021 temperatura nieznacznie przekroczy normę lub będzie w jej pobliżu. Luty 2021 ma już być zdecydowanie powyżej normy na poziomie co najmniej 1-2 st. C., co oznacza, że nie byłoby w tym miesiącu szans na długotrwałą i śnieżną zimę.

Pogoda na zimę, grudzień 2020, prognoza modelu ECMWF

Pogoda na zimę, grudzień 2020, prognoza europejska

Pogoda na zimę, styczeń 2021, prognoza modelu ECMWF

Pogoda na zimę, prognoza temperatury w Polsce, styczeń 2021

Pogoda na zimę, luty 2021, prognoza modelu ECMWF

Pogoda na zimę, prognoza temperatury w Polsce, luty 2021

Brytyjska prognoza Met Office na zimę

Bardzo ciekawe prognozy długoterminowe wydaje również brytyjski Met Office. Prognozy te cieszą się dość dużą sprawdzalnością. Brytyjczycy przewidują, że w okresie, od grudnia 2020, do końca lutego 2021 istnieje aż 60-80% prawdopodobieństwo temperatur powyżej normy, choć oczywiście zdarzą się krótkie okresy ochłodzenia. Prawdopodobieństwo zimy w normie oceniono na 20-40%, a poniżej normy maksymalnie na 20%.

Brytyjska prognoza długoterminowa na zimę 2020/2021

Prognoza anomalii opadów w zimie według Brytyjczyków z Met Office

Prawdopodobieństwo opadów w Polsce w zimie jest bez wyraźnego trendu, ale ze wskazaniem na lekko ponad lub poniżej normy w zależności od regionów. 

Pogoda na zimę 2020/2021 prognoza opadów

Prognoza na zimę według WMO

Światowa Organizacja Meteorologiczna tradycyjnie przygotowuje prognozę sezonową dla Arktyki. Na prezentowanej mapie widać również Polskę dla której prawdopodobieństwo temperatur powyżej normy w zimie oceniono na 40-50%. Suma opadów ma być nieznacznie poniżej lub powyżej normy. Tymczasem w Arktyce temperatury mają być zdecydowanie wyższe od normy klimatycznej. Również pod opadów ma być więcej niż zazwyczaj.

Prognoza na zimę według WMO, prognozowana anomalia temperatury

Pogoda długoterminowa na zimę 2020/2021 przegląd prognoz sezonowych

Prognoza na zimę według WMO, prognozowana anomalia opadów

Pogoda na zimę 2020/2021, prognoza opadów w Polsce, czy będzie dużo śniegu

Prognozę długoterminową na zimę przygotowali również polscy meteorolodzy z IMGW.

Jakie wnioski z prognoz długoterminowych na zimę 2020/2021 dla Polski?

Reasumując, zima ma być przeważnie cieplejsza niż wskazuje na to norma wieloletnia. Będą się zdarzać okresy chłodniejsze, nawet z dwucyfrowym mrozem, ale nic nie wskazuje na to, by to miał być okres długotrwały, utrzymujący się co najmniej 2 tygodnie. Zdarzą się w czasie chłodniejszych okresów opady śniegu, jednak poza górami, nie ma co liczyć na długie utrzymywanie się i narastanie pokrywy śnieżnej. Będą to przeważnie kilkudniowe epizody. Okresów cieplejszych będzie zdecydowanie więcej. Większość opadów, które pojawią się w zimie, będzie mieć postać deszczu i deszczu ze śniegiem. Krótko mówiąc, nie czeka nas zima stulecia, nie tym razem, chociaż kto wie? Może Matka Natura nas zaskoczy? Sytuację będziemy monitorować i w stosownym czasie informować. 

DobraPogoda24


Komentarze
Monia

Jak rozumiem, zima nie będzie surowa?

07 grudzień 2020 - 11:50
Odpowiedz