Prognoza pogody na zimę 2020/2021 według IMGW. Śnieżna i mroźna zima, czy ciepła i przeważnie deszczowa?
Polscy meteorolodzy z IMGW przygotowali pogodę długoterminową na zimę 2020/2021. Według polskiego instytutu, zima będzie dość ciepła z krótkotrwałymi opadami śniegu. Wszystkie zimowe miesiące, a więc grudzień-styczeń-luty i marzec mają przynieść temperaturę powyżej średniej. Śnieg na stałe będzie występował jedynie w górach i na terenach podgórskich. Większe ochłodzenie prognozowane jest jedynie na przełomie stycznia i lutego 2021.
Pogoda długoterminowa na zimę 2020/2021 dla Polski. Prognoza pogody według IMGW
Na ogół mają przeważać opady deszczu, a suma opadów ma być trochę większa od normy wieloletniej, ale nie we wszystkich miesiącach. Pogoda długoterminowa na zimę 2020/2021 w Polsce przyniesie także okresy kilkudniowego ochłodzenia, nie będą to jednak okresy trwałe. Podobna sytuacja ma miejsce w tym momencie.
Prognozowana anomalia temperatury w styczniu 2021 w Polsce. Dane: IMGW
Prognozowana anomalia opadów w styczniu 2021 w Polsce. Dane: IMGW
„Klimatolodzy uważają, że pierwsza połowa grudnia może być trochę chłodniejsza. „W środkowej części kraju maksymalne wartości mogą nie przekraczać zera stopni" - zapowiada Grzegorz Walijewski z IMGW. Rzecznik IMGW podkreślił, że tego typu prognozy sprawdzają się w około 70 procentach.
Prognozowana anomalia temperatury w lutym 2021 w Polsce. Dane: IMGW
Prognozowana anomalia opadów w lutym 2021 w Polsce. Dane: IMGW
Statystycznie istnieje niewielka szansa na śnieżną zimę. Do tej pory w Polsce śnieżne i wyjątkowo chłodne zimy zdarzały się mniej więcej co 10 lat. Ostatnia tego typu zima miała miejsce w 2010 roku.
Prognozowana anomalia temperatury w marcu 2021 w Polsce. Dane: IMGW
Prognozowana anomalia opadów w marcu 2021 w Polsce. Dane: IMGW
DobraPogoda24, IMGW
i tu nastąpiła pomyłka co do przewidywania cieplej zimy 2021 wszyscy widzimy jaka jest. Ciepłym miesiącem był tylko Grudzień
Prognoza zapewne byłaby trafiona, gdy nie silne gwałtowne ocieplenie stratosferyczne, które wpłynęło na rozbicie wiru polarnego. Taką sytuację ze znacznym wyprzedzeniem modele sezonowe nie przewidzą. Zresztą, już pod koniec grudnia sygnalizowaliśmy, że tak może być https://dobrapogoda24.pl/artykul/wir-polarny-ocieplenie-stratosferyczne-pogoda-czy-bedzie-zima